ikamien.pl • Niedziela [31.05.2020, 13:39:17] • Kamień Pomorski
Tak było – Kamień Pomorski miastem zieleni i wypoczynku

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum
W moim archiwum fotograficznym znalazłem zdjęcia sprzed półwiecza, na których widzimy dużo zieleni i turystów w Kamieniu Pomorskim. Jak jest teraz?
Po początkowym zniszczeniu historycznego charakteru kamieńskiej starówki przez zabudowanie jej nie pasującymi do niej blokami zmienił się sposób myślenia o mieście. Władze miały świadomość, że Ziemia Kamieńska to tereny rolnicze, a rolnictwo to za mało by pchnąć miasto na nowe tory rozwoju. Piękne położenie Kamienia Pomorskiego, miasta z bogatą historią, powinno być motorem napędowym rozwijającej się turystyki.

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum
Działające wówczas zakłady pracy jak mleczarnia, Państwowy Ośrodek Maszynowy czy Zakład Prefabrykatów Trzcinowych to za mało by miasto się rozwijało. Cieśnina Dziwna z Zalewem Kamieńskim oraz z Zatoką Cichą stanowi wyjątkową atrakcję dla turystów. Piękna Wyspa Chrząszczewska położona na małym płaskowyżu i dobrze nasłoneczniona była wielokrotnie brana pod uwagę jako oaza specyficznego wypoczynku.

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum
Jednak brak wszystkich mediów, a głównie odkrycie kopalin ropy i gazu wykluczył ten kierunek rozwoju. Do tego dochodził jeszcze fatalny dojazd, który dobił wszystkie plany. Kiedy od 1967 roku uruchomiono stałe połączenie promowe za Szwecją w Kamieniu Pomorskim pojawili się też Szwedzi. Na jednym z zamieszczonych zdjęć w dawnym CPN-ie (dla młodszych Czytelników to stacja benzynowa, która znajdowała się na parkingu w sąsiedztwie apteki przy ulicy Dziwnowskiej) widzimy grupę motocyklistów ze Świnoujścia, którzy na tablicach rejestracyjnych mają charakterystyczne litery MO przynależne wtedy temu miastu.

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum
Pierwsze koncerty organowo-kameralne w katedrze z 1964 r., które rok później przekształciły się w organizowany do dziś Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej (formalnie od 1979 r. o randze międzynarodowej) rozsławiły Kamień Pomorski, który z tego powodu był w latach sześćdziesiątych nazywany nawet „Mekką wczasowiczów”. Na koncerty przyjeżdżali miłośnicy muzyki z różnych zakątków nie tylko Polski. Jak już pisaliśmy uzdrowisko rozkwitało wymuszając podejmowanie szeregu inwestycji czyniących z miasta dogodne miejsce leczenia dla przybywających tu kuracjuszy. Na pięknie utrzymanych i ukwieconych zieleńcach organizowano wystawy plenerowe jak uwieczniona przez mnie wystawa plakatu muzycznego w 1970 r. System komunistyczny miał wiele wad i jest nie do obrony, ale w dziedzinie kultury i turystyki w tamtym momencie był na wysokim poziomie.

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum
Szkoda, że po przemianach wszystko runęło i nie możemy tego wskrzesić i jeszcze bardziej rozwinąć. Kamień Pomorski nie może liczyć już na rolnictwo, które dziś nie jest takie jak kiedyś. Musi szukać innych kierunków by nie popaść w głęboką recesję.

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum
No cóż minęło trochę czasu i człowiek wszystkiego już nie pamięta. Dlatego proszę czytelników o dzielenie się z wszelkimi informacjami. Każdy miał jakąś historię i pewnie każda jest ciekawa.
Andrzej Ryfczyński
źródło: www.ikamien.pl
Kamień był piękny a teraz dziurawe ulice w centrum i krzywe chodniki.
Ojoj zaraz sie zacznie narzekanie boomerów, że kiedyś to były czasy a teraz to nie ma czasów. Nosacze saudyjskie. Jak sobie zrobiliscie dookoła swojego miasta chlew to nie ma co oczekiwać mirabelek.
Przychylam się do opinii, 50 lat temu było o wiele lepiej a teraz zapaść, puste lokale, kolesiostwo, brud a dobrze dzieje się tylko licznym urzędnikom.
Obecnie w Kamieniu brudno, zarosniete trawniki a tam gdzie powinny byc kwiaty rosnÄ chwasty. Miasto tragedia.
Nasz piękny Kamień niknie w oczach, kiedyś mnóstwo zieleni teraz beton😣.
Fakt, miasto obecnie wygląda gorzej jak 50 lat temu !
Niestety wszystko co dobre w tym mieście już jest przeszłością. 50 lat od dnia zrobienia tych zdjęć miasto wygląda gorzej niż w latach 1960-1970. i z dnia na dzień wygląda coraz gorzej. Smutne
Dobry Gospodarz powinien przynajmniej raz w tygodniu przejsc sie po ulicach naszego miasta i zobaczyc co sie dzieje jak to wyglada. Jezeli cos nie tak to to zwrocic uwagę dac czas to zrobienia porzadku. Nasze miasto to jakies takie nijakie. I nie chodzi o to zeby narzekac ale chyba każdy chce aby od gory szedl jakis bodziec jakas chęć to i by mieszkancom się cos chcialo a tak marazm i narzekanie.
Kamień rozwinie się ale nie za naszego życia tzn 45-50 latków którzy zostali w tym mieście z nadzieją na wspaniałe życie...Zaniedbania są zbyt wielkie wystarczy spojrzeć na marinę która jest tylko dla bogatych, kładka na żółcino tylko do postania na niej, kleć/beczułka zgon ratuszowa brak...plaże na żółcinie i dzikiej nie istnieją, motocross sprzedany nie zagospodarowany a wystarczyło utrzymać sport i tor jak w Nowogardzie, szkoda zachodu lepiej wszystko sprzedać Żółcino też poszło, camping szkoda rozmawiać... Tu nigdy nie będzie dobrze skoro gospodarzami są etatowcy...A zakłady pracy brak, nawet uzdrowisko też dla wybranych z zewnątrz dla mieszkańców nic...
Miło powspominać - ale świat się zmienia.
Kamień Pomorski jest urokliwym miasteczkiem, niestety brak toalet jest skandaliczny. Budynek dworca PKS, gdzie odpłatnie można było skorzystać z toalety, zamknięty do odwołania. Budynek dworca PKP, toalety brak. Przed godziną 11.00, nie można nawet wejść do baru i odpłatnie skorzystać z wc, ponieważ bar zamknięty. Z tego, co mi wiadomo toalety publicznej brak w mieście. Czy to jeszcze jest miasto ? Śmiem twierdzić, że z miasta pozostała tylko nazwa : (: (:(
Reklamy gmin i podmiotów z nimi związanych na lokalnych portalach śluza opłacaniu czego ? Przychylnych artykułów ?