ikamien.pl • Poniedziałek [13.04.2020, 17:13:26] • Kamień Pomorski
W „Koronie królów” o Ziemi Pomorskiej

fot. archiwum autora
Podczas prac archeologicznych prowadzonych w latach 70. XX wieku w ruinach XIII wiecznego Zamku Biskupów Kamieńskich odkryto fragmenty wizerunków orłów Książąt Opolskich. Skąd one wzięły na zamku na dalekiej północy? Na Pomorzu Zachodnim?
Król Polski Kazimierz Wielki (Andrzej Hausner) w latach 1333–1370, ostatni król z dynastii Piastów. Pomimo, że miał liczne żony, to poza córkami nie udało mu się doczekać syna z prawego łoża. Jedną ze swych córek: Elżbietę Kazimierzównę (Marta Maria Wiśniewska) urodzoną w 1326 roku wydał z księcia wołogosko-słupskiego Bogusława V. Z małżeństwa tego urodził się m.in. syn Kazimierz znany jako Kaźko Słupski, książę dobrzyński, inowrocławski i słupski z dynastii Gryfitów.

fot. archiwum autora
Z kilku kolejnych odcinków serialu „Korona królów” dowiadujemy się o losach Kaźka Słupskiego: Nie mając męskiego potomka, król Kazimierz Wielki usynowił swego wnuka - prawdopodobnie w kwietniu 1369 roku - widząc w nim przyszłego króla Polski. W serialu ukazany jest pobyt nieletniego Kaźka na Wawelu.
Po śmierci Kazimierza Wielkiego, książę Kazimierz Opolczyk (Zbigniew Suszyński) wziął udział w przygotowaniach gruntu pod objęcie tronu polskiego przez Ludwika Węgierskiego (Kamil Siegmund). Przede wszystkim doprowadził do obalenia testamentu Kazimierza Wielkiego w jego punktach dotyczących Kaźka Słupskiego i nieślubnych synów króla. Tak więc nie mieliśmy króla Polski z Pomorza Zachodniego.
Władysław Opolczyk zajął się karierą kościelną swojego najstarszego bratanka Jana zwanego Kropidłem, dla którego wystarał się o godność biskupa poznańskiego. Pomimo zgody i nominacji Papieża nie udało się jednak Kropidle objąć tego urzędu. Decydujący głos miał król Władysław Jagiełło (Vasili Vasylyk), który na najważniejszym urzędzie kościelnym w państwie nie chciał niepewnego politycznie Piasta Opolskiego. Nie mogąc zostać arcybiskupem w 1394 roku Jan Kropidło, książę strzelecki i książę opolski, wystarał się o biskupstwo kamieńskie.

fot. archiwum autora
Władysław Opolczyk był fundatorem klasztoru paulinów w Częstochowie na wzgórzu, nazywanym Jasną Górą. Władca pragnął z klasztoru uczynić centrum religijne księstwa, dlatego sprowadził z ruskiego Bełza cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który już wtedy cieszył się sławą.
Warto więc czasami oglądać nie tylko tureckie seriale historyczne, ale także polskie. Można się z nich czasem czegoś nauczyć.
Marian Zyg. Klasik
dokumenty z archiwum autora rysunki pochodzące z
zamku golczewskiego wykonał archeolog Roman Kamiński
ja myślałem że historię pisze się na podstawie wiarygodnych danych a nie dla dlatego że, żeby sobie i innym poprawić humor i pamiętam że w latach 60, 70 ubiegłego wieku uczono nas że odzyskaliśmy ziemie które utraciliśmy, pytanie tylko kiedy i nigdy nie mówiło się o ziemiach rzeczywiście utraconych na kresach wschodnich, czasami sobie myślę czy aby punkt widzenia nie zależy od punktu siedzenia, może wreszcie warto mówić i pisać prawdziwą historię
Bardzo ciekawe. Nie wiedziałem, że mieliśmy szansę na króla z Pomorza Zachodniego. Znowu kościół namieszał i do gry wszedł Luksemburski:)
KORONA królów, super serial