POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [06.03.2020, 07:57:01] • Kamień Pomorski

Wyzwolenie Kamienia czy zdobycie Cammin I/Pom

Wyzwolenie Kamienia czy zdobycie Cammin I/Pom

fot. archiwum autora

Pierwsze dni marca 1945 roku są dla wielu władz pomorskich miast kłopotliwe. Od 75 lat organizujemy obchody rocznicowe, ale od lat nie możemy się zdecydować co też właściwie świętujemy? Nie wiemy czy ktokolwiek kogokolwiek na tych terenach wyzwalał? Czy Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona wspólnie z 1. Armią Wojska Polskiego wyzwalała biednych Niemców, którzy wiedli tu spokojne życie, czy może może Polaków, którzy przywiezieni zostali tutaj na roboty przymusowe? A może w 1945 roku zdobywano, zajmowano tereny wroga?

- 4. marca 1945 roku Rosjanie 1. Frontu Białoruskiego zaatakowali miasto Treptow (Trzebiatów), front znajdował się zaledwie 35. kilometrów od Cammin (Kamień). Ruch pociągów z Trzebiatowa do Kamienia ustał z powodu przerwania linii kolejowej. Podczas ewakuacji mieszkańców Trzebiatowa pociągiem wyjechała także część mieszkańców powiatu kamieńskiego – z meldunku jednego z niemieckich zwiadowców.

Ta informacja sprawiła, że Komendant obrony miasta, Korvettenkapitän (komandor podporucznik) Albrecht książę von Schaumburg-Lippe, ogłosił natychmiastowy alarm i przygotowywał wszystkie środki obrony, w tym odsadzenie 11. zapór przeciwczołgowych. Około godziny 14:00 ogłoszono hasło „Deszcz”, które zezwoliło pociągiem wywieść dzieci i kobiety. Ostatni pociąg z uciekinierami odjechał z Kamienia 5. marca 1945 roku około 8. rano, dotarł on bezpiecznie do Wolina. Pociąg służbowy dla pracowników kolei i ich rodzin, który odjechał godzinę później, znalazł się pod ostrzałem wojsk rosyjskich z okolic Strzegowa. Było wiele ofiar śmiertelnych.

Wyzwolenie Kamienia czy zdobycie Cammin I/Pom

fot. archiwum autora

Do obrony miasta wyznaczono: III batalion 15. zapasowo-szkolnego oddziału marynarki wojennej Kamień, II batalion 2. fortecznego pułku alarmowego (dowodził nim wspomniany wyżej Schaumburg-Lippe) oraz III batalion 3. fortecznego pułku alarmowego; byli to elewi IV Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej Marynarki Wojennej w Neuendorf/Usedom (dowódca Korvettenkapitän Otto Koertge).

W tym samym dniu, po zajęciu Stargardu część 2. Gwardyjskiej Armii Pancernej 2. Frontu Białoruskiego skierowała się na Nowogard i dalej do granic powiatu kamieńskiego. Ta złożona z dużej liczby czołgów grupa stanęła 4. marca 1945 roku o godzinie 18:00 na granicy powiatu kamieńskiego.

Wyzwolenie Kamienia czy zdobycie Cammin I/Pom

fot. archiwum autora

5 marca 1945 roku około godziny 9:35 wszystkie stanowiska dowodzenia były obsadzone a obrona w stanie pełnej gotowości bojowej. Sytuacja miasta stawała się wręcz tragiczna, bowiem po ciężkich mrozach nagle nastąpiła odwilż, zaczął padać deszcz. Tym bardziej, że od strony Trzebiatowa Greifenberger Straße (ulica Gryficka) do miasta napływała fala uciekinierów, nie tylkoz Pomorza ale i Prus Wschodnich. Około godziny 14:00 do Kamienia dociera kolejna, przerażająca wiadomość: pali się Golczewo.

O godzinie 12:00 rosyjski ciężki czołg IS-Stalin i T-34 z desantem piechoty i armatą 7,5 cm PaK 40 wjechała do Golczewa. O 13:36 Rosjanie trafili w niemiecki skład amunicji w pobliżu Upadłych. O 14:20 wysunięta niemiecka placówka obserwacyjna zameldowała, że rosyjskie czołgi są w Rarwinie, o 14:38 dziesięć czołgów ruszyło w kierunku Kamienia. Te 10 czołgów zgłoszonych o 14:38 pojawiło się o 14:50 w okolicach kamieńskiego cmentarza, pozostając poza zasięgiem niemieckiego działa 8,8 cm PaK 43 broniącego miasta.

Miasta broniły także dwa promy artyleryjskie AF 77 i AF 81 uzbrojone w dwie armaty 8,8 cm L/35, jedną 3,7 cm C/30 i dwie 2 cm, 5. Flotylli Promów Artyleryjskich - 5. Artillerieträger-Flottille ze Świnoujścia pod dowództwem porucznika marynarki Pennera, które z Zalewu Kamieńskiego ostrzelały miasto powodując pożary i, trafiając między innymi w uchodźców, napływających do Kamienia od strony Gryfic, a nie w wojska atakujące miasto.

Wyzwolenie Kamienia czy zdobycie Cammin I/Pom

fot. archiwum autora

W tym czasie pojawiły się także pierwsze czołgi od strony Jarszewa i przekroczyły nasyp kolejowy. Jeden czołg został trafiony koło Domu Zdrojowego dla dzieci (d. Polonia), podobnie jak dwa kolejne koło stacji wodociągu. Obrońcy miasta byli spychani na na wyspę Chrząszczewską. W tym samym czasie wojska 1. Frontu Białoruskiego prowadzą ataki z kierunku Świerzna. Po południu nad nad miastem przeleciał jeden niemiecki samolot myśliwski, ostrzelał z karabinu maszynowego rosyjski czołg ale został zastrzelony. Rozbił się na wyspie Chrząszczewskiej.

Rosjanie i Wojsko Polskie już ze wszystkich naciskali na miasto, do godziny 21:00 nie zdołano się włamać do Kamienia. Około północy żołnierzom z Hitlerjugend i Volkssturmu na stacji udało się zniszczyć jeden czołg i poważnie uszkodzić drugi. Do około 2:00 nad ranem ostatni statek z uchodźcami wypłynął w kierunku Międzywodzia. Miasto płonęło teraz w kilku miejscach. Wszystkie połączenia radiowe i telefoniczne zamilkły, obrońcy walczyli ciężko i prawie resztkami amunicji.

Około 3:40 nad ranem pozostała broń została zebrana lub wysadzona w powietrze. O 3,55 rano obrońcy opuścili swoje pozycje, i wsiedli na czekające promy artyleryjskie. Rannych i cywili wysadzono na ląd Międzywodziu. Żołnierze przed wysadzeniem mostu wycofują się na wyspę Chrząszczewo.

Wyzwolenie Kamienia czy zdobycie Cammin I/Pom

fot. archiwum autora

Atakujący nie rozpoznali sytuacji w mieście i przez kilka godzin ostrzeliwali płonące i puste miasta. Kiedy niemieccy żołnierze formowali punkt oporu na moście, od strony lądu przybył ostatni obrońca miasta z formacji Hitlerjugend przebrany za rosyjskiego żołnierza, który wyrwał się z okrążenia.

Rosjanie odstępują od zajęcia miasta. Robią to dopiero następnego dnia około godziny 9:00-10:00 rano. Do miasta weszli żołnierze 75. Korpusu Uderzeniowego Armijnego, rosyjska piechota, w tym 150. Dywizja gen. Wasilija Mitrofanowicza Szatiłowa (która w maju zatknęła sztandar na murach Reichstagu) oraz Polacy z 5. Pułku Piechoty II Dywizji, dowodzonej przez pułkownika Szabelskiego z I Armii Wojska Polskiego, dowodzonej wówczas przez gen. Popławskiego.

Po ustaniu walk część Niemców, dotychczasowych mieszkańców miasta, wróciła z Wyspy Wolin. To, co wyrabiali żołnierze rosyjscy po wkroczeniu do miasta nie da się opisać, ani wytłumaczyć. Rozpoczynają się zbiorowe gwałty i mordy. Mężczyzn w wieku poborowym rozstrzeliwano. Część całych rodzin popełnia zbiorowe samobójstwa. Niemcom za uleganie nazistom przyszło teraz drogo zapłacić.

Straty według pierwotnych ustaleń wynosiły w oddziałach 6 poległych, 33 rannych i 90 zaginionych, w oddziałach „Volkssturm” 34 rannych, a w grupach „HJ” 1 poległy i 7 rannych. Istnieją 23 meldunki o grobach poległych w walkach o Kamień żołnierzy Wermachtu. Armia Czerwona straciła 810 poległych, Armia Polska 124 poległych w walkach o Kamień.

Front na około 2 miesiące zatrzymał się na Dziwnie, od Recławia poprzez Kamień do Dziwnowa w okolicy dzisiejszej ulicy Parkowej.

Jeszcze przez wiele lat w powojennym Kamieniu Pomorskim widać było skutki zniszczeń miasta dokonanych w 1945 roku. W marcu przez Rosjan, a kwietniu przez Niemców.

Wyzwolenie Kamienia czy zdobycie Cammin I/Pom

fot. archiwum autora

Marian Klasik

zdjęcia i dokumenty z archiwum autora

1. Mapa operacyjna ataku w kierunku Ziemi Kamieńskiej
2. Szkic rozpoznania pozycji niemieckich przez zwiadowców pod dowództwem p,por. W. Jaruzelskiego:1. główna polska linia frontu; 2. polski rów strzelecki; 3. niemieckie pole minowe; 4. niemieckie stanowiska strzeleckie; 5. niemieckie rowy przeciw czołgowe szer. 3,5 m, wysokie 1,10 m, głęb. 2 m o dł. 100 m; 6. wał o wysokości 50-60 cm; 7. niemieckie rowy strzeleckie; 8. niemieckie stanowiska karabinów maszynowych; stanowiska zaporowe Wojska Polskiego
3. Czołgi rosyjskie z desantem piechoty
4. Niemieckie promy artyleryjskie
5. Mapa z zaznaczoną linią frontu od 5 marca do 27 kwietnia 1945 roku
5. Wiele powojennych lat w Kamieniu Pomorskim widać było skutki zniszczeń miasta dokonanych w 1945 roku


komentarzy: 16, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-16 z 16

Gość • Poniedziałek [09.03.2020, 10:31:15] • [IP: 37.47.129.*]

E tam, prawdziwym punktem zwrotnym, a nie jakimś tam polskim epizodem było powstanie muzeum. Nikt z muzeum nie walczył wtedy, to po co się tym zajmować xD

Gość • Niedziela [08.03.2020, 21:41:54] • [IP: 83.20.226.**]

W muzeum wszystkie uroczystości będa w rocznicę przyjazdu polskiej administracji 23 maja. Dla nich ta data jest najważniejsza. W większości miast Pomorza Zachodniego to data objęcia polskiej administracji jest obchodzona. 5 marca powinno się pamiętać o poległych niezależnie od ideologii jaką Armia Czerwona i podporządkowana jej 1 AWP niosły na sztandarach. Polacy nie walczyli o komunizm tylko by te ziemie były polskie. Szkoda, że 5 marca nie chodzi się na cmentarz wojskowy.

Gość • Niedziela [08.03.2020, 15:43:54] • [IP: 188.47.63.**]

Historia ziemi kamieńskiej to nie tylko II WŚ. IIWŚ to jest epizod. Ty pewnie byś chciał rekonstrukcje walk o kamień, przemarsz wehrmachtu piknik historyczny i darmową kiełbachę.

Ciekawy • Sobota [07.03.2020, 15:40:13] • [IP: 188.146.134.***]

Bardzo ładne opracowanie p.Klasik.Chciałbym tylko wiedzieć czy znana jest panu postać Wiktora Góreckiego, który walczył na tych ziemiach.Wspaniały nauczyciel historii i harcerz w szkole w Jarszewie.

Gość • Sobota [07.03.2020, 14:42:06] • [IP: 83.11.168.**]

Gość • Sobota [07.03.2020, 11:45:59] • [IP: 37.47.147.**] w muzeum są ludzie na etatach, którzy za to proponowanie biorą pensję. Każdego miesiąca

Gościu1 • Sobota [07.03.2020, 13:06:38] • [IP: 83.21.2.***]

idąc tokiem rozumowania autora tych wyp...n dojdziemy do wniosku że to" biednych niemców" trzeba żałować za agresję ze strony Armii Czerownej - chore !!

Gość • Sobota [07.03.2020, 11:45:59] • [IP: 37.47.147.**]

To idz do muzeum i zaproponuj cos. A nie, jak sie wezmiemy to zrobicie.

Gość • Sobota [07.03.2020, 10:37:39] • [IP: 188.146.185.**]

Dziekuje, ciekawe to!

Gość • Sobota [07.03.2020, 09:53:40] • [IP: 83.20.220.**]

Rok 1945. Pociąg z Kamienia do Wolina i z Trzebiatowa do Kamienia. Rok 2020...

Gość • Sobota [07.03.2020, 08:11:50] • [IP: 188.47.39.***]

Właśnie o to chodzi, że niestety byłem... więc ponawiam pytanie: dlaczego znowu nic nie zrobiono w przypadku tak ważnej rocznicy dla tego miasta? Żadnej broszury, wystawy, odczytów. Dlaczego!!??

Gość • Piątek [06.03.2020, 22:12:08] • [IP: 37.248.152.***]

Muzeum w Kamieniu to nie tylko II Wojna Światowa. Jak byś chociaż raz był to byś wiedział...

Gość • Piątek [06.03.2020, 20:51:32] • [IP: 188.47.39.***]

Temat wałkowany co roku, a muzeum jak co roku nic nie zrobiło. Norma... tylko ci źli Pieniacze kamieńscy...

Gość • Piątek [06.03.2020, 12:44:33] • [IP: 188.47.75.***]

Temat wałkowany co roku, a pieniacze już się uruchamiają.

Gość • Piątek [06.03.2020, 12:13:02] • [IP: 176.221.122.***]

, , III batalion 3. fortecznego pułku alarmowego; byli to elewi IV Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej Marynarki Wojennej w Neuendorf/Usedom (dowódca Korvettenkapitän Otto Koertge)" Jest tu błąd, gdyż Neuendorf znajduje się na wyspie Wolin a nie Uznam. Elewów z dzisiejszej Wisełki przypisywałbym zaś do szkoły artylerii na Białej Górze / Międzyzdroje lub w West Divenow/Dziwna. Neuendorf/ Wisełka mogłby ewentualnie być miejscem dyslokacji przed odjeciem linii obrony na wysokości Swantuss/Świętoujście. W Wisełce i okolicy brak jest obiektu koszarowego, ewentualnie elewi mogli być skoszatowani w barakach ale o takich w tej okolicy nie mam informacji. Możliwe, że starsi mieszkańcy pamiętają takowe.

Gość • Piątek [06.03.2020, 09:19:19] • [IP: 178.37.138.***]

Super opracowanie. czego ono dowodzi? Ze pasjonaci zawsze robią więcej niż ludzie na etacie i instytucje. I taniej. To tak w temacie muzeum.

Gość • Piątek [06.03.2020, 08:21:04] • [IP: 37.47.178.***]

A te muzeum w Kamieniu to po co jest?

Oglądasz 1-16 z 16
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Wyniki wyborów burmistrza Dziwnowa - Łukasz Dzioch: 686 głosów Jarosław Siomka: 528 głosów Jarosław Kapitan: 178 głosów Cezary Wieczorek: 27 głosów Druga tura: Dzioch vs. Siomka ■ Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia I i II stopnia przed silnym wiatrem. Zaczną one obowiązywać w niedzielę i dotyczą przeważającej części kraju. Ostrzeżenie II stopnia - silny i bardzo silny wiatr o średniej prędkości od 40 do 55 km/h, w porywach do 95 km/h, z północnego zachodu i zachodu oraz miejscowe burze - zostało wydane dla północno-zachodniej części kraju. Dotyczy ono woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego (powiaty: pucki, wejherowski, lęborski, słupski, sławieński, Koszalin, koszaliński, białogardzki, gryficki, kołobrzeski, kamieński, goleniowski, policki, Świnoujście) ■ Mieszkańcy gminy Dziwnów staną w najbliższą niedzielę, 13 października, przed wyborem nowego burmistrza. To efekt przedterminowych wyborów ogłoszonych po śmierci długoletniego włodarza Grzegorza Jóźwiaka, który zmarł w lipcu tego roku. Kandydatów do objęcia tej funkcji jest czterech ■ Prawie dwie godziny trwały utrudnienia spowodowane kolizją w tunelu w Świnoujściu. Stała przeprawa została ponownie uruchomiona o godz. 17.15. Do zdarzenia drogowego doszło 11 września o godz. 15.25. Z nieustalonych dotąd przyczyn wewnątrz tunelu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Nikt nie został ranny ■ Świnoujśie: 11 września o godz. 15.25 doszło do kolizji w tunelu. Na miejscu są służby ratunkowe. Tunel jest tymczasowo zamknięty. Kierowcy powinni kierować się na przeprawę promów Bielik oraz Karsibór ■ W sobotę popołudniu na Zalewie Szczecińskim, na wodzie pojawił się niecodzienny gość - mały samolot, który z przyczyn technicznych, a może i przez złośliwość losu, musiał awaryjnie lądować na tafli zalewu. Czyżby to brak paliwa, a może drobna awaria? ■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ Do 3 czerwca płatnicy powinni zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. 20 maja minął termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok. Ten obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli też sporządzić płatnicy składek, którzy zaczęli prowadzić działalność od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości składkowych, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na jego profilu na PUE ZUS został przygotowany wniosek (RZS-R) o zwrot nadpłaty (w dokumentach roboczych). Wniosek należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 3 czerwca. Wtedy najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Gdy przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Jeżeli z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik musiał uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem do 20 maja na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). ■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■