KOLIZJA/WYPADEK – ABC postępowania na miejscu zdarzenia
Wzywanie patrolu Policji
Jeżeli uczestnicy zdarzenia drogowego nie są ranni, mamy do czynienia z tzw. kolizją drogową. W takim przypadku nie trzeba wzywać patrolu Policji. Uczestnicy kolizji, mogą dojść do porozumienia we własnym zakresie. Sprawca kolizji zobowiązany jest napisać poszkodowanemu oświadczenie, w którym przyznaje się do spowodowania zdarzenia drogowego. Z takim oświadczeniem należy udać się do ubezpieczyciela i poinformować go o tym, co się stało. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub braku porozumienia między stronami, zalecane jest wezwanie na miejsce funkcjonariuszy.
Jednakże, gdy doszło do wypadku drogowego, w którym są osoby ranne, zabite lub podejrzewamy, że popełnione zostało przestępstwo (np. jeden z kierujących uczestniczących w zdarzeniu drogowym jest nietrzeźwy), obligatoryjnie należy wezwać Policję.
Jeśli koniecznym jest wezwanie policjantów proszę pamiętać, że przydatne okazują się w tym przypadku tzw. słupki prowadzące.
Na słupku znajdziemy następujące informacje (w kolejności od góry):
- numer drogi,
- kilometr drogi,
- metry drogi.
Informacje, które możemy z nich odczytać, pomagają określić pozycję na drodze i przyspieszyć przyjazd służb ratunkowych.
Należy pamiętać, aby podczas zgłaszania wypadu lub kolizji:
- stosować się do zaleceń dyspozytora,
- udzielać odpowiedzi na zadawane pytania,
- nie rozłączać się w trakcie rozmowy.
Co mam zrobić w miejscu zdarzenia drogowego?
Postępowanie na miejscu zdarzenia drogowego jasno określają przepisy Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.
Obowiązki kierującego w razie uczestniczenia w wypadku drogowym
Art. 44. 1. Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:
1) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;
2) przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;
3) niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;
4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
2. Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:
1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;
2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;
3) pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się – niezwłocznie powrócić na to miejsce.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do innych osób uczestniczących w wypadku
Sygnalizowanie postoju pojazdu
Art. 50. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku:
1) na autostradzie lub drodze ekspresowej – w każdym przypadku;
2) na pozostałych drogach twardych:
a) poza obszarem zabudowanym – w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości,
b) na obszarze zabudowanym – w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione.
2. Postój pojazdu, o którym mowa w ust. 1, należy sygnalizować w sposób następujący:
1) na autostradzie lub drodze ekspresowej – przez:
a) włączenie świateł awaryjnych pojazdu, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne,
b) umieszczenie ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 100 m za pojazdem; trójkąt ten umieszcza się na jezdni lub poboczu, odpowiednio do miejsca unieruchomienia pojazdu;
2) na pozostałych drogach:
a) poza obszarem zabudowanym – przez umieszczenie w odległości 30–50 m za pojazdem ostrzegawczego trójkąta odblaskowego i włączenie świateł awaryjnych; w razie gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne, należy włączyć światła pozycyjne,
b) na obszarze zabudowanym – przez włączenie świateł awaryjnych, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne i umieścić ostrzegawczy trójkąt odblaskowy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.
3. Sygnalizowanie, o którym mowa w ust. 1 i 2, obowiązuje przez cały czas postoju pojazdu.
st. sierż. Aleksandra Berenda