Podczas spotkań, uczestnikom towarzyszą gry, zabawy i zajęcia edukacyjne. Na każdym spotkaniu pracownicy Parku opowiadają zainteresowanym o walorach przyrodniczych WPN oraz prowadzą zajęcia o lesie.
Uczestnicząc w zajęciach na ścieżce edukacyjnej można zapoznać się z tematyka ochrony przyrody, a także gatunkami zwierząt i roślin jakie występują na terenie WPN.
Dla dzieci i młodzieży prowadzone są zajęcia z kartami pracy opracowanymi na podstawie stanowisk ścieżki edukacyjnej. W kartach są liczne zagadki przyrodnicze i rebusy, na które odpowiedzi uczestnicy uzyskują po zapoznaniu się z elementami ścieżki. Jest to świetna zabawa i nauka.
Żeby aktywnie spędzać czas na ścieżce przygotowaliśmy dla uczestników leśną skocznię, na której każdy może porównać długość swoich skoków, do skoków wybranych zwierząt leśnych. Aby pobudzić wszystkie zmysły i wyobraźnię uczestników, zabieramy ich na ścieżkę zmysłów. Spacerując z zamkniętymi oczami po różnorodnych podłożach np. kamykach czy szyszkach, mogą przekonać się jak zawodny bywa tylko wzrok w poznawaniu i odczuwaniu przyrody – zabawa na całego.
Dla bardziej dociekliwych i ambitnych uczestników przeznaczone są klocki edukacyjne zawierające informacje o wybranych gatunkach roślin i zwierząt leśnych. Ich ułożenie często sprawia trudności, ale daje wiele satysfakcji tym, którzy podejmą to wyzwanie.
Kto zastanawiał się kiedyś, ile lat mają drzewa, spróbować może swych sił i policzyć słoje na specjalnie przygotowanych przekrojach wybranych gatunków drzew liściastych i iglastych, przy okazji zapoznając się z ich biologią, budową liści i owoców.
Najmłodsi uczestnicy zajęć edukacyjnych najlepiej czują się w roli tropicieli leśnych zwierząt, podczas zajęć z rozpoznawania tropów. Specjalnymi pieczątkami odciskają tropy w piasku i rozpoznają, kto mógł taki trop zostawiać.