UM w Kamieniu Pomorskim • Poniedziałek [05.10.2009, 15:13:48] • Kamień Pomorski
Przekazano szklane negatywy
Elżbieta Kucharska( fot. UM w Kamieniu Pomorskim
)
W dniu 2 października br. w Kulicach podczas konferencji na temat relacji polsko-niemieckich na obecnym Pomorzu Zachodnim prof. Hans Dieter Wallschläger z Berlina przekazał do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej niezwykle cenne dla historyków szklane negatywy wykonane przez przedwojennego kamieńskiego fotografa Adolfa Bartelta.
Adolf Bartelt (ur. 22 lipca 1856 roku w Kamieniu Pomorskim, zm. 17 kwietnia 1945 roku w Kołomąciu niedaleko Gryfic) to właściciel pierwszego zakładu fotograficznego w Kamieniu Pomorskim, otwartego pod koniec XIX wieku na Domstrasse 214; obecnie w tym miejscu znajduje się budynek Banku Pekao SA.
Elżbieta Kucharska( fot. UM w Kamieniu Pomorskim
)
Na negatywach znajdują się fotografie wykonane około 100 lat temu. Przedstawiają m. in. nabrzeże portowe w Kamieniu Pomorskim, rynek Starego Miasta, dwór w Szumiącej, zabudowania wiejskie, wnętrze kościoła w Mechowie.
Profesor Wallschläger otrzymał specjalne podziękowanie za przekazanie szklanych negatywów od Burmistrza Kamienia Pomorskiego Bronisława Grzegorza Karpińskiego.
Elżbieta Kucharska( fot. UM w Kamieniu Pomorskim
)
Podziękowania należą się też p. Günterowi Kleyerowi, dzięki któremu negatywy zostały uratowane przed zniszczeniem.
W związku z nowym nabytkiem muzeum przygotowuje wystawę pt."Historia zapisana na szkiełkach- Adolf Bartelt kamieński fotograf".
Obecnie trwają przygotowania do wystawy pt. Historia zapisana na szkiełkach- Adolf Bartelt kamieński fotograf. Jednak proces wywołania zdjęć trochę potrwa, poza tym ufundowana będzie tablica pamiątkowa poświęcona Adolfowi Barteltowi w miejscu gdzie stał jego dom z zakładem fotograficznym. Otwarcie wystawy będzie połączone z odsłonięciem tablicy. Mieszkańcy Kamienia poinformowani zostaną oczywiście o tym wydarzeniu.
Kiedy będzie można je oglądać?
Dołączam się do gratulacji dla Grzegorza Kurki z podziękowaniami za te wielkie rzeczy, które robi w Kamieniu.
?
Strona niemiecka przekazała łącznie 43 negatywy. Mimo, że liczą sobie około 100 lat wszystkie są w bardzo dobrym i posłużą do przygotowania wystawy fotograficznej.
Gratulacje dla Grzegorza Kurki za konsekwencję. ..
Bardzo piękna i dojrzała decyzja. Te zdjęcia na negatywach należą do tej ZIEMI.Szacunek.
może na drugie imię!! he he he
Nie wiedziałem, że pan Bronek ma na imię Grzegorz ;) Widać brak doświadczenia dziennikarskiego..
Fajnie jak by w muzeum była duża ekspozycja zdjęć dawnego ikamienia
Niesamowite... taki prezent dla miasta. To był świetny pomysł z tym muzeum. Życzę dalszych sukcesów!! Wojtek
Piena incjatywa! A ile jest tych negatywów?