POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [10.03.2019, 17:30:30] • Kamień Pomorski

Z cyklu „Okiem pana Marcina”- Kapitularz kamieńskiej katedry

Z cyklu „Okiem pana Marcina”- Kapitularz kamieńskiej katedry

fot. Organizator

Przyjrzyjmy się kapitularzowi kamieńskiej katedry. Przy południowym ramieniu transeptu kamieńskiej katedry znajduje się kapitularz, wzniesiony prawdopodobnie w wieku XIV. Pomieszczenie to w przeszłości służyło obradom kapituły - czyli rady przybocznej biskupa.

Kapitularz wzniesiono na planie kwadratu z okrągłą kolumną w jego środku. Taka forma miała podkreślać równość wszystkich członków obrad. Należy podkreślić, że kapituła była niezależna od biskupa. On sam nie mógł uczestniczyć w jej zgromadzeniach, mógł co najwyżej wysłać na nie swojego przedstawiciela. Do końca XIII stulecia był nim jeden z kanoników – vicedominus (zastępca biskupa), on wyznaczany jednak był przez biskupa.

Obecny kapitularz prawdopodobnie znajduje się na miejscu wcześniejszego, niestety o tym zbyt wiele nie wiemy. Obecny jak już pisałem, znajduje się na jednej linii z kaplicą biskupa, obecnie zakrystią.

Symbolikę przeciwieństw możemy podziwiać praktycznie w całej katedrze. Strona południowa, ta bardziej mieszczańska jest bogato zdobiona, natomiast północna przeznaczona dla duchownych jest dużo uboższa. Północna posiada mniej okien, odosobniony przed światem zewnętrznym wirydarz, natomiast południowa stanowi jej przeciwieństwo. Po stronie północnej znajduje się ubogi, wręcz toporny romański portal, natomiast południowe wejście jest dłuższe i dużo bogatsze. W samej kaplicy biskupiej posiadamy szereg malowideł, przedstawień małp i ludzi (też na bazie przeciwieństw), a po drugiej stronie to w zasadzie prosty kapitularz. Prace pod nadzorem księdza Romana Kostynowicza odsłonią kilka późniejszych zmian w kapitularzu, ale o pracach duchownego będzie poświęcony osobny wpis.

Z cyklu „Okiem pana Marcina”- Kapitularz kamieńskiej katedry

fot. Organizator

Jak już wspominałem MHZK powinno się w końcu wynieść z tego pomieszczenia. Powodów jest kilka. Podstawowym jest konieczność odwiedzenia nie zawsze otwartego kapitularza katedry w celu zobaczenia wszystkich eksponatów, zwłaszcza jak już się kupiło bilet. Muzeum dość długo czekało na swoją siedzibę, tak więc kiedy ją w końcu otrzymało, dlaczego z niej nie korzysta w pełni? Dalej, dużo łatwiej zapobiec kradzieży eksponatów, w końcu będą one w jednym miejscu. Obecnie Muzeum znajduje się blisko komisariatu, inne pytanie o zabezpieczenia placówki. Można by się jeszcze doszukiwać wielu innych powodów (jak odrębność zbiorów katedralnych od muzealnych), ale te wydają się głównymi. Kapitularz jest idealnym miejscem dla wystaw na temat katedry i innych tematów związanych z kościołem powszechnym.

Przypominam, że Muzeum obawiało się, że zabraknie mu miejsca w nowej siedzibie, link tutaj:

ikamien.pl/artykuly/13393/
Z nieznanych powodów, kapitularz nie jest dostępny do zwiedzania online. Resztę katedry możemy zwiedzić pod tym linkiem:

www.katedra-kamienpomorski.pl/spacer-po-katedrze/

Ostatnio jednak ta strona ma jakieś problemy, a szkoda.

Wpis powstał głównie na podstawie książki ''Katedra w Kamieniu Pomorskim'' pana Szczęsnego Skibińskiego.

lepszykamien.wordpress.com/


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ MIĘDZYZDROJE: 4 maja (niedziela) 10:00–16:00 – Pokazy multimedialne „Iskry Niepodległej” (promenada przed molo) ■ Wolin: 4 maja (niedziela) 10:00 – Rozpoczęcie warsztatów 11:00 – Obrzęd ofiarowania 11:00-14:00 – Warsztaty garncarskie 11:00-14:00 Manewry Wojów 11:00-15:00 – Słowiańskie gotowanie dla wszystkich chętnych 13:00 – Wytwarzanie gwizdków drewnianych 14:00 – „Mąka i woda nie ma głoda” – pokaz formowania bochenków chleba 14:00 – 16:00 – Gry i zabawy dla dzieci ■