W obecnych czasach dla upamiętnienia ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu wojny, każdego 1 marca (od 2010r.) przywracana jest o nich pamięć w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
fot. Organizator
„Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy" Tak pisał o „Żołnierzach Wyklętych" Zbigniew Herbert. Przez lata byli oczerniani, oskarżani o największe zbrodnie. Komuniści zrobili naprawdę wiele, by w świadomości społecznej utrwalić negatywny obraz podziemia niepodległościowego. Zakończenie II wojny światowej przyniosło wolność i pokój wielu narodom. Po wojnie Armia Krajowa została rozwiązana 19.01.1945r., ale dla jej żołnierzy nie oznaczało to końca walki. Dla komunistów, stali się obok żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych nieprzyjacielem numer jeden. Nie mieli szans na powrót do normalnego życia.
W obecnych czasach dla upamiętnienia ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu wojny, każdego 1 marca (od 2010r.) przywracana jest o nich pamięć w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
fot. Organizator
W ramach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w niedzielę, 3 marca 2019r., w Międzyzdrojach zorganizowana została VII edycja „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.
fot. Organizator
Na terenie Golden Tulip Międzyzdroje Residence o godz. 11.30 rozpoczął się pierwszy bieg „Młodego Wilczka” na dystansie 300 m, który był przygotowany specjalnie dla dzieci do lat 6.
fot. Organizator
Drugi okolicznościowy zaczął się o godz. 12.00 na dystansie 1963 m (odwołanie do roku, w którym zginął w walce ostatni Żołnierz Wyklęty –Józef Franczak ps. „Lalek”), natomiast trzeci bardziej wyczynowy bieg rozpoczął się o godz. 12.30 – na dystansie 5 km.
Na metę dobiegli jako pierwsi:
300 m
- Małgosia Grymuła ze Świnoujścia
- Tymon Czmoch z Międzyzdrojów
1963 m
- Anna Rejchert z Międzyzdrojów
- Mirosław Zygmunt z Międzyzdrojów
5000 m
- Joanna Paczyńska z Goleniowa
- Arkadiusz Borysiuk z Kamienia Pomorskiego
fot. Organizator
VII edycja „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” została przygotowana przez harcerzy z Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP – partnera głównego organizatora Fundacji Wolność i Demokracja. W imprezie wzięło udział 132 biegaczy. W biegu uczestniczyli biegacze m.in. z: Międzyzdrojów, Szczecina, Goleniowa, Kołczewa, Kamienia Pomorskiego, Wolina, Golczewa, Świnoujścia.
Przy zabezpieczaniu imprezy pomagali : Ochotnicza Straż Pożarna Międzyzdroje, Pogotowie Ratunkowe, Policja i Straż Miejska. Organizatorzy biegów otrzymali wsparcie ze strony Gminy Międzyzdroje i Golden Tulip Międzyzdroje Residence.
fot. Organizator
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji oraz wzięli udział w biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.”. Do zobaczenia za rok!
Koordynator biegu
pwd. Tomasz Rychłowski
Komendant X Szczepu „Gniazdo” ZHP
w Międzyzdrojach
Fot. Aleksandra Czyżak - Czmoch, Anna Wodnicka, Tomasz Rychłowski, Nasze Miasto Międzyzdroje
taaa wyklętych w WPN było z tysiąc i dlatego ten bieg
Wyniki biegu oraz zdjęcia dostępne na stronie Gminy Międzyzdroje www.miedzyzdroje.pl. Zapraszam
Brawo Ewelinka i Danielek jestem z was dumna. Skoszewo górą.Mama
Brawo Zdzisław Kowalski
Można z synkiem ćwiczyć bez polityki !
Do [04.03.2019, 21:29:10] • [IP: 95.160.158.**] ostatni bastion liberalizmu jakim jest woj. zachodniopomorskie niedługo upadnie. I na nic będzie to peplanie!
Bierzcie przykład z taty i synka jak spędzają a nie głupoty w komentarzach kto kogo wyzwalał. Potem się dziwią na wfie że dziecko nie potrafi pajacykow poprawnie wykonać. Jak rodzice w szafie je trzymają to co się dziwić
Takie głupoty piszecie, tylko dlatego, że Lech Kaczyński pierwszy wspomniał o tzw. wyklętych. To przecież AK-owcy robili porządek w Świnoujściu w 1945 roku. Różnie traktowali tam Niemców., którzy sobie na to zasłużyli
Brawo Międzyzdroje... Pamiętamy!!