Wymagania wobec kandydatów określone są w przepisach prawa. Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, która w dniu przyjęcia do służby nie przekroczyła wieku 35 lat. Jednak w niektórych przypadkach szansę na przyjęcie mają także osoby starsze, posiadające kwalifikacje lub umiejętności szczególnie przydatne w Straży Granicznej. Po ślubowaniu w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku nowi strażnicy graniczni wysyłani są na ośmiomiesięczne szkolenie, a po nim rozpoczynają normalną służbę w swoich macierzystych jednostkach.
Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba:
- posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie,
- która w dniu przyjęcia do służby nie przekroczyła wieku 35 lat, z zastrzeżeniem w stosunku do osób określonych w art. 61 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz.U. z 2005r. Nr 234, poz. 1997 z późn. zm.),
- o nieposzlakowanej opinii,
- niekarana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- korzystająca w pełni z praw publicznych,
- posiadająca co najmniej średnie wykształcenie,
- posiadająca zdolność fizyczną oraz psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych,
- gotowa podporządkować się szczególnej dyscyplinie służbowej,
- dająca rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
- mająca uregulowany stosunek do służby wojskowej (warunku tego nie stosuje się do kobiet oraz absolwentów szkół wyższych).
Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat do służby wysyłany jest również na badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf.
Drugi etap postępowania kwalifikacyjnego odbywa się w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Kandydaci rozwiązują tam testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Po pozytywnym zaliczeniu kandydaci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.
I etap postępowania składa się z:
- przeglądu i sprawdzenia kompletności dokumentów złożonych przez kandydata oraz dokonania wstępnej oceny spełniania przez kandydata wymagań ustawowych
- wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej pozwalającej w szczególności ocenić umiejętność autoprezentacji, poprawność w formułowaniu myśli, umiejętność nawiązywania kontaktu, poziom elokwencji, a także poznać zainteresowania kandydata, zakres kwalifikacji zawodowych i posiadanej wiedzy o Straży Granicznej oraz motywację do podjęcia służby
- badania psychologicznego określającego predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata
- badania psychofizjologicznego.
II etap postępowania kwalifikacyjnego: jest jednodniowy i odbywa się w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Składa się na niego:
1. Test pisemny obejmujący:
- test z wiedzy ogólnej,
- test ze znajomości języka obcego.
2. Test sprawności fizycznej.
3. Rozmowa kwalifikacyjna.
Po pozytywnym zaliczeniu II etapu postępowania kwalifikacyjnego kandydat wysyłany jest do Rejonowej Komisji Lekarskiej celem ustalenia zdolności do służby.
Całe postępowanie kwalifikacyjne trwa kilka miesięcy. Po ukończonym szkoleniu podstawowym i podoficerskim nowi funkcjonariusze kierowani są do służby w placówkach i dywizjonach Morskiego Oddziału SG.
Dokumenty rekrutacyjne można składać w najbliższej miejscu zamieszkania placówce SG, a osoby z Trójmiasta i okolic mogą to zrobić bezpośrednio w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Szczegółowe informacje oraz wzory dokumentów można znaleźć na stronie internetowej www.morski.strazgraniczna.pl.
kpt. SG Andrzej Juźwiak
Rzecznik Prasowy
Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku
Jakie wynagrodzenie. Szczegóły proszę?
Uwielbiam takie akcje. Szczytny cel, super zawód, służba, powołanie, niemal życiowa misja. A potem płacz że nikt się nie zgłosił. A jak ma się zgłosić skoro ogłoszenie to stek bzdur z internetu. Brak informacji o warunkach, miejscu pracy i co najważniejsze za ile? Jaka możliwość awansu, jakie przywileje, jakie zagrożenia? Nie wiadomo ale przyjdź zgłoś się bo jesteśmy fajni. A potem 1800 na rękę, służby w dzień i w nocy, w święta państwowe. Na końcu protest zbiorowy, strajk i pretensje do państwa bo mało zarabiają. To trzeba było napisać że będą głowę nastawić za mniej niż kasjerka na kasie.
Do gościa [IP: 94.254.232]. Nowy temat na portalu i od razu pierwszy komentator pt. JANUSZ. Ty to raczej szukaj pracy w pośredniaku; w Kamieniu np. jest całkiem sporo ofert dla Januszów. ..
A homoseksualiści też mogą się starać? Bo ja chętnie:)
Teraz to niech się w D...pe pocałują. Człowiek składał papiery jeździł w piz...du daleko a jakiś byle jaki Pan Nikt odrzucił cię bo miał taki kaprys zaraz po złożeniu papierów. Cooo pociotki się skończyły to szukają frajerów... polskie służby to dno i tona mułu
Moze o pensji cos napiszecie, czy jest adekwatna do wymagan?