POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [11.09.2018, 10:52:17] • Kamień Pomorski

„Okiem pana Marcina”- Średniowieczny złoty talerz z Kamienia Pomorskiego

„Okiem pana Marcina”- Średniowieczny złoty talerz z Kamienia Pomorskiego

fot. Organizator

Cykl "Okiem pana Marcina" powraca. Tym razem mieszkaniec Kamienia Pomorskiego pisze: "W związku ze zbliżającymi się Zachodniopomorskimi Dniami Dziedzictwa postaram się przenieść się z Państwem w czasie do roku 1975. O życiu codziennym w powojennym Kamieniu z pewnością wiele będzie można się dowiedzieć w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, którego zbiory obejmują głównie, wręcz przede wszystkim ten okres (po 1945). Jednakże, w tym wpisie będzie mowa o talerzu znalezionym podczas kopania wykopu fundamentowego pod budynki mieszkalne między ulicami Słowackiego, a Dąbrowskiego. Znalezisko oraz przebieg badań został przedstawiony przez pana Eugeniusza Cnotliwego w artykule ''Późnoromański, polichromowany talerz drewniany z Kamienia Pomorskiego'', który został opublikowany w Materiałach Zachodniopomorskich T. XXVII w roku 1981. To właśnie na tym artykule, został oparty niniejszy wpis.

Z artykułu możemy się dowiedzieć, że wykopy rozpoczęto w marcu 1975 roku, z użyciem koparki. Wykopaną ziemię wywożono poza miasto na bagna nad Karpiną. Zaznaczono, że wówczas w okolicy znajdowało się kąpielisko miejskie, oraz by mieć na uwadze potencjalne znaleziska i nie podejmować prób pisania o osadzie średniowiecznej w tym miejscu (czyli wywieziona tam ziemia, może zawierać zabytki). W maju w mieście pojawili się badacze szczecińskich pracowni na zlecenie wojewódzkiego konserwatora. To oni wykonali dokumentację i uratowali zabytki. W miarę możliwości, ponieważ w artykule jest mowa, iż tempo prac nie pozwalało na eksplorowanie odcinków wykopu (czyli badania archeologiczne, z użyciem typowych dla tej profesji narzędzi jak szpadel, łopata, szpachelka i pędzel). Co więcej, w przypisach autor artykułu zaznaczył, że pracownicy budowlani w dniu rozpoczęcia prac dokumentacyjnych sypali już znaczny pokład piasku pod ławę fundamentową.

Mimo tak uciążliwych warunków pracy, badacze wyróżnili poziomy osadnicze, a nawet wydzielili budynki (tutaj głównie chodzi o zachowane klepiska i podłogi) i uchwycili przebieg ciągów komunikacyjnych (coś na kształt ścieżek lub nawet ulic). Co ciekawe, jest mowa o umocnieniach obronnych, a jesteśmy zaraz przy ratuszu.

„Okiem pana Marcina”- Średniowieczny złoty talerz z Kamienia Pomorskiego

fot. Organizator

Dla tytułowego talerza, najważniejsza jest wzmianka, że uchwycono go w kontekście udokumentowanych nawarstwień, jest to szalenie ważne. Dla archeologa znalezisko bez kontekstu traci wiele, najcenniejsze jest znalezisko in situ, czyli takie które nie zostało przez nikogo naruszone. Tutaj link: pl.wikipedia.org/wiki/In_situ

Artefakty, które przynosi się do muzeum pozwalają o sobie powiedzieć znacznie mniej, aniżeli takie jakie znaleziono podczas badań. Dlatego odkryty przez pana Sławomira Górkę pochówek wampiryczny jest tak sławny, ponieważ wiemy co było wokół, jak go odnaleziono, w jaki sposób itd.

Wielce czcigodny pan Eugeniusz Cnotliwy, podzielił artykuł na trzy części: warunki znalezienia, opis talerza i analiza znalezisk. Postaram się to dla Państwa streścić, punkt po punkcie.

„Okiem pana Marcina”- Średniowieczny złoty talerz z Kamienia Pomorskiego

fot. Organizator

1. Warunki znalezienia

W trakcie badań wyróżniono dwanaście warstw kulturowych (czym jest warstwa kulturowa? Jest to termin fachowy, tutaj link: pl.wikipedia.org/wiki/Warstwa_kulturowa Talerz znaleziono w warstwie szóstej, określonej jako brązowa glina z beleczkami na spągu (dnie warstwy). Prawdopodobnie ta warstwa była klepiskiem. Talerz znaleziono 2,25 metra pod powierzchnią ziemi (tej po której teraz chodzimy).

2. Opis talerza

Talerz został wytoczony z liściastego drewna. Posiadał płaskie dno i cienkie ścianki (czyli tokarz znał dobrze swoje rzemiosło, tokarki były znane mieszkańcom naszego regionu w średniowieczu). Wnętrze talerza zostało pokryte bogatą polichromią. Na środku talerza znajdowało się kwadratowe pole wypełnione złocistą farbą, odgrodzone od reszty czarną linią. Z każdego z brzegów kwadratu wychodziły barwne pasy, tworzące znak krzyża. W polach między ramionami krzyża namalowano cztery skrzydlate lwy, w fantazyjnych zaczepnych pozach.

Wymiary znaleziska: średnica 24,8 cm; wysokość 5cm; głębokość 4,3cm; średnica dna 9,5 cm; grubość ścianki 0,4 cm, grubość dna 0,6 cm.

W artykule zawarto również opis stanu zachowania: ''drewno mokre, z ubytkami tkanki, malatura z tendencją do łuszczenia się przy minimalnym ubytku wilgoci, silnie uszkodzony z jednej strony''.

Utrzymanie pierwotnej wilgoci przy znaleziskach wykonanych z drewna jest bardzo ważne, inaczej artefakt ulegnie zniszczeniu.

Talerz został wydobyty razem z bryłą mierzy i w mokrym okładzie. Znalezisko przewieziono do Szczecina, a potem do Torunia, gdzie miał zostać poddany konserwacji.

Toruński uniwersytet znany jest w Polsce jako najlepsze miejsce do studiowania archeologii podwodnej i konserwacji znalezisk. Tutaj link:

www.archeologia.umk.pl/

3. Analiza znaleziska
Pan Eugeniusz Cnotliwy wspomniał o niepublikowanym (przynajmniej wówczas) warsztacie tokarskim odnalezionym na terenie Kamienia Pomorskiego, co daje możliwość, iż ten talerz wyprodukowano w naszym mieście.

Trudniejsze jest ocenienie ornamentyki. Malowane misy i talerze wykonane z drewna są rzadkie Głównie chodzi o to, że ulegają rozkładowi. Znane są relacje o świątyniach pogańskich ze Szczecina ok. XI/XII wieku, gdzie widniały malunki zwierząt i ludzi, tutaj autor artykułu miał na myśli relacje Herborda. Malunki skrzydlatych lwów wykonywano na romańskich brązowych misach, ale to były przedmioty chorobliwie drogie. Skłania to łączenia talerza z kręgami świeckimi, ale nie dalej niż z dworem książęcym.

„Okiem pana Marcina”- Średniowieczny złoty talerz z Kamienia Pomorskiego

fot. Organizator

Podsumowując, w Kamieniu Pomorskim odnaleziono niezwykle cenne znalezisko, do tego bardzo stare. Możliwe, że talerz był równie stary co najstarsze elementy naszej słynnej katedry. Niestety został zapomniany, a mógłby zasilić wciąż ubogie zbiory kamieńskiego muzeum. Co stało się z talerzem? Tutaj moja wiedza i wysiłek się kończą, proszę pytać w muzeum.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 7, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-7 z 7

Maciek • Środa [12.09.2018, 15:48:56] • [IP: 193.212.24.**]

Cytując klasyka: ciemny lud to kupi

Gość • Wtorek [11.09.2018, 19:02:29] • [IP: 83.8.168.**]

To jest fikcyjny Marcin. Podejrzewam, że te art. pisze ikamien

Gość • Wtorek [11.09.2018, 18:34:47] • [IP: 217.96.190.***]

Pan Marcin, czy Pan Marian? Wy jesteście gupi w glowę, chlop wyciągnał trupa z szafy, a wy juz go dyrektorem muzeum mianujecie. Szkoda, ze pana marcina nie bylo jak wparku ktos podrzucał sensacyjną kość niezgody, wtedy pan marcin moglby blysnąć wiedzą.

Gość • Wtorek [11.09.2018, 17:56:33] • [IP: 31.0.34.***]

Bedziemy zmieniac wladze, to mozna pozmieniać teź dyrektorów. Swietny artykuł Prosimy o wiècej.

Gość • Wtorek [11.09.2018, 16:17:58] • [IP: 31.0.44.**]

Też tak uważam. P.Marcin na Dyrektora Muzeum. Bardzo interesujące . Potrafi Pan zawsze czymś zaskoczyć. Jestem na tak.

RYSZARD • Wtorek [11.09.2018, 15:04:09] • [IP: 83.23.252.***]

t. 1. Muzeum jest jednostką organizacyjną nienastawioną na osiąganie zysku, której celem jest gromadzenie i trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwianie korzystania ze zgromadzonych zbiorów."[1]Czy wobec powyższego poprawnaa jest nazwa MuzeumN HISTORII

Gość • Wtorek [11.09.2018, 14:07:41] • [IP: 77.253.0.***]

świetny artykuł. Pan Marcin na dyrektora Muzeum.

Oglądasz 1-7 z 7
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Przerwa w dostawie prądu – Świerzno. Ze względu na prace konserwacyjno-modernizacyjne w dniu 23 kwietnia 2025 r. nastąpi planowana przerwa w dostawie energii elektrycznej od godziny: 09:00 do 13:00 w miejscowości Świerzno, ulice: Długa (nr 1–11) Cicha (nr 1–9) Radosna (nr 5–13) oraz Straż i Urząd Gminy. Kontakt w sprawie przerwy: 991 ■ Informujemy, że w związku z ogłoszeniem 26 kwietnia 2025 roku dniem żałoby narodowej w Polsce po śmierci papieża Franciszka, zaplanowana na ten dzień Ekologiczna Gra Miejska zostaje odwołana. Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i zapraszamy do udziału w innych naszych wydarzeniach w przyszłości. Z poważaniem, Organizatorzy ■