POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [23.07.2018, 11:49:23] • Kamień Pomorski

Organy i muzyka cerkiewna

Organy i muzyka cerkiewna

fot. Organizator

Preludium i fuga G-dur Jana Sebastiana Bacha rozpoczęły ósmy koncert 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, który odbył się w ostatni piątek. Za kontuarem barokowego króla instrumentów kamieńskiej katedry zasiadł Krzysztof Musiał, przedstawiciel najmłodszego pokolenia organistów polskich. Artysta, dla którego był to pierwszy występ przed kamieńską publicznością, jest studentem w klasie organów prof. Andrzeja Białki na Akademii Muzycznej w Krakowie. W ramach programu Erasmus studiował także w Wyższej Szkole Muzycznej w Lubece. Brał udział w międzynarodowych konkursach organowych w Kaliningradzie, Katowicach i Poznaniu, których jest laureatem.

Krzysztof Musiał w dwóch częściach organowych piątkowego koncertu, oprócz Bacha, zaprezentował słuchaczom preludium chorałowe „Vater unser im Himmelreich” Georga Böhma w pierwszej części oraz w drugiej - IV Sonatę B-dur Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, za których wykonanie był entuzjastycznie oklaskiwany przez kamieńską publiczność.

Organy i muzyka cerkiewna

fot. Organizator

W części kameralnej koncertu, z transeptu katedry w Kamieniu Pomorskim rozbrzmiewała muzyka cerkiewna w wykonaniu chóru „Oktoich”. Zespół powstał dwadzieścia siedem lat temu, jako chór męski przy Parafii Prawosławnej św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu. W 1999 r. zaczął działać w strukturze Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Dziesięć lat później zaczęły w nim śpiewać także kobiety. Zespół wielokrotnie koncertował w Polsce i w Europie. Czterokrotnie zwyciężał na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Za wkład w propagowanie kultury Kościoła Prawosławnego w 2011 r. otrzymał Nagrodę im. Księcia Konstantego Ostrogskiego przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju teologii, myśli oraz kultury prawosławnej a także za działania na rzecz pojednania chrześcijan. Współzałożycielem, dyrygentem i kierownikiem chóru od początku jego istnienia jest ks. Grzegorz Cebulski. „Oktoich”, jeszcze jako chór męski, zadebiutował w Kamieniu w 2007 r. podczas 43. edycji kamieńskiego festiwalu. Zespół zaprezentował podczas piątkowego koncertu dziewięć utworów muzyki cerkiewnej od średniowiecza po współczesność. Burzliwe oklaski, zgotowane chórzystom po wykonaniu ostatniego z nich przez festiwalową publiczność, zachęciły artystów do bisowania.

Kolejne festiwalowe spotkanie z muzyką klasyczną w Kamieniu Pomorskim odbędzie się już w ten piątek. Usłyszymy muzykę organową i kameralną w wykonaniu wirtuoza z Niemiec Gerharda Gnanna i Bielskiego Kwartetu Puzonowego.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■