W piątek 13. lipca bieżącego roku w katedrze kamieńskiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela odbył się kolejny koncert w ramach 54. Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.
fot. kam
Profesor Józef Serafin po raz pięćdziesiąty uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. W roku 1968 jako młody organista. Teraz, od wielu lat jako dyrektor artystyczny festiwalu.
W piątek 13. lipca bieżącego roku w katedrze kamieńskiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela odbył się kolejny koncert w ramach 54. Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.
fot. kam
Tym razem wystąpiły same sławy: organista profesor Józef Serafin, skrzypaczka Katarzyna Duda oraz dyrygent Jan Miłosz Zarzycki ze swoją Międzynarodową Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną.
Koncert jak zwykle podzielony był na dwie części: na część organową i część kameralną, choć to określenie już dawno straciło swoje znaczenie, gdy grane są symfonie, oratoria i to przez wielkie aparaty wykonawcze.
fot. kam
Po swoim występie profesor Józef Serafin otrzymał od Burmistrza Kamienia Pomorskiego kwiaty a także upominki m.in. od ks. kanonika Dariusza Żarkowskiego oraz przewodniczącego TMZK Henryka Masłowskiego.
Kwiaty otrzymała także skrzypaczka Katarzyna Duda, która wykonała brawurowo Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza (1876-1909) z stowarzyszeniem Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego.
fot. kam
Ostatnim punktem programu była część IV Allegro con brio z VII symfonii A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena (1770-1827). Symfonia zadedykowana hrabiemu Moritzowi von Friesowi, ochrzczona została mianem „Apoteozy tańca”, zaś sam Bethoven tak o niej napisał: Muzyka jest winem które inspiruje nas do tworzenia, ja jestem Bachusem, który daje to wspaniałe wino, aby uczynić ludzi duchowo pijanymi.
Jan Miłosz Zarzycki i tym razem poprowadził Międzynarodową Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną z taką maestrią, że nie obyło się bez bisu i owacji na stojąco no i oczywiście kwiatów w imieniu organizatorów wręczonych przez panią Helenę Zwolską.
fot. kam
Na zakończenie festiwalowego koncertu kolejna niespodzianka, Grupa Ewangelizacyjna Misjonarzy Klaretynów – Claret Gospel z Wybrzeża Kości Słoniowej przyłączyła się do obchodów 100-lecia Niepodległości odśpiewaniem XIX wiecznego Hymnu Polonii „Marsz, marsz Polonia”, trzymając w rękach nasze, biało-czerwone flagi. Wszyscy obecni w katedrze przyłączyli się do tego śpiewu.
mzk
źródło: www.ikamien.pl