POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [09.07.2018, 10:36:53] • Dziwnów

DZIWNÓW: Odsłonięto tablicę upamiętniającą 100-lecie utworzenia Marynarki Wojennej RP

DZIWNÓW: Odsłonięto tablicę upamiętniającą 100-lecie utworzenia Marynarki Wojennej RP

fot. kam

W Dziwnowie na Wybrzeżu Tadeusza Kościuszki odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą 100-lecie utworzenia Marynarki Wojennej RP oraz 75. rocznicę powołania 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów Marynarki Wojennej w Dziwnowie.

W niedzielę 8. lipca 2018 roku Mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca NMP w Dziwnowie sprawowaną przez komdr ppor. ks. Pawła Wójcika z Parafii Wojskowej Matki Bożej Różańcowej w Dziwnowie z ks. kanonikiem Andrzejem Misiem jako koncelebransem, rozpoczęto uroczystość upamiętniającą 100-lecie utworzenia Marynarki Wojennej RP oraz 75. rocznicę powołania 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów Marynarki Wojennej w Dziwnowie.

DZIWNÓW: Odsłonięto tablicę upamiętniającą 100-lecie utworzenia Marynarki Wojennej RP

fot. kam

Po Mszy św. z orkiestrą 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, Pocztem Sztandarowym i Kompanią Honorową 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów Marynarki Wojennej w Dziwnowie przemaszerowano na Wybrzeże Tadeusza Kościuszki, gdzie dowódca Garnizonu Dziwnów, dowódca 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów MW komdr por. Wiesław Chrzanowski dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 100-lecie utworzenia Marynarki Wojennej RP oraz 75. rocznicę powołania 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów Marynarki Wojennej w Dziwnowie.

DZIWNÓW: Odsłonięto tablicę upamiętniającą 100-lecie utworzenia Marynarki Wojennej RP

fot. kam

Po poświęceniu pamiątkowej tablicy przez komdr ppor. ks. Pawła Wójcika, Grzegorz Jóżwiak burmistrz Dziwnowa w imieniu władz samorządowych złożył pod tablicą wiązankę kwiatów.

DZIWNÓW: Odsłonięto tablicę upamiętniającą 100-lecie utworzenia Marynarki Wojennej RP

fot. kam

W czasie uroczystości przy Wybrzeżu Tadeusza Kościuszki stały zacumowane w pełnej gali flagowej jednostki 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia: Trałowiec ORP Jamno nr burtowy 634 oraz Kuter transportowy nr burtowy 851.

Uroczystość zakończył koncert orkiestry 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

DZIWNÓW: Odsłonięto tablicę upamiętniającą 100-lecie utworzenia Marynarki Wojennej RP

fot. kam

Historia Polskiej Marynarki Wojennej w Dziwnowie zaczęła się w dniu 9.XI.1946 roku. Wykonując rozkaz Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego p.o. Szefa Sztabu Głównego Marynarki Wojennej kmdr por. Jabłoński 18. grudnia 1946 roku por. Jerzy Michalik dowódca Plutonu Lotnictwa Marynarki Wojennej pojechał objąć nadzór i ochronę bazy lotniczej Dziwna na Wyspie Wolin.
Z rozkazem wyjazdu podpisanym 3. stycznia 1947 roku przez kmdra Włodzimierza Steyera dowódcę Szczecińskiego Obszaru Nadmorskiego w Świnoujściu 21-letni por. Jerzy Michalik wraz z pięcioma marynarzami wyrusza samochodem na Wyspę Wolin, by objąć stanowiska dowódcze i administracyjne od Oksywia po Świnoujście. Poza Babimi Dołami jedną z baz lotnictwa morskiego miała być Dziwna. W połowie grudnia 1946 roku Jerzy Michalik trafia do Świnoujścia, a pierwszych dniach stycznia 1947 roku do Dziwnowa jako dowódca Plutonu Lotniskowego z zadaniem przejęcia i zabezpieczenia bazy lądowo-morskiej. Cały pluton liczył około 30 osób (foto: 11 do 15).

Drewniany most z Dziwnowa na Wyspę Wolin usytuowany był tak, że pojazdy i ludzie przemieszczali się przez całe lotnisko bez jakiejkolwiek kontroli, choć przy wjeździe i wyjeździe były posterunki wojskowe z pułku piechoty z Kamienia Pomorskiego. Na podstawie posiadanych pełnomocnictw Jerzy Michalik doprowadził do wycofania wojska z Kamienia Pomorskiego, a posterunki obsadził swoimi marynarzami. Teren lotniska był przedmiotem penetracji nie tylko przez pospolitych szabrowników, ale i przedstawicieli instytucji popieranych przez Ministerstwo Ziem Odzyskanych. Wiosną 1947 roku zdemontowano przepompownię zbiornika paliwa na potrzeby lotniska Okęcie w Warszawie.

DZIWNÓW: Odsłonięto tablicę upamiętniającą 100-lecie utworzenia Marynarki Wojennej RP

fot. kam

Jednak z uwagi na zmianę doktryny wojennej zrezygnowano z planów odtworzenia lotnictwa morskiego.

W pierwszych planach powojennych dotyczących rozbudowy Marynarki Wojennej jako docelowe miejsce stacjonowania kutrów torpedowych i rakietowych przewidywano zachodnie wybrzeże. Zamierzano nawet budowę i rozbudowę bazy w Dziwnowie, gdzie planowano stacjonowanie brygady (dywizji) kutrów torpedowych. Nie można zapomnieć jednak o czynniku ludzkim, a dokładniej kadrze zawodowej służącej na tych kutrach. Wielu z oficerów objęło później wysokie stanowiska w MW, niektórzy zostali admirałami, a nawet dowódcami MW. Powszechnie wiadomo, że bardziej atrakcyjnym garnizonem zawsze była Gdynia, a nie Świnoujście czy Dziwnów.
W lipcu 1957 roku został przebazowany do Dziwnowa 29. Batalion Saperów MW późniejszy 8. Kołobrzeski Batalion Saperów MW.
W Dziwnowie stacjonowały lub stacjonują jednostki związane Marynarką Wojenną: 3. Batalion Piechoty Morskiej, 3. Pułk Piechoty Morskiej, 4. Batalion Minowania Marynarki Wojennej, 8. Dywizjon Przeciwlotniczy – pododdział artylerii przeciwlotniczej Marynarki Wojennej.

mzk

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Środa [11.07.2018, 16:47:49] • [IP: 83.8.116.***]

Tak w woli ścisłości to Dowódca Batalionu ma na imię WOJCIECH nie WIESŁAW to już kolejny artykuł gdzie wpisane jest złe imię Dowódcy Garnizonu, może tak Pan redaktor uzupełni swoją wiedzę co do imienia.

Gość • Poniedziałek [09.07.2018, 18:41:03] • [IP: 83.12.180.**]

Dlaczego uroczystość nie odbyła się w Kościele garnizonowym.

Gość • Poniedziałek [09.07.2018, 13:58:05] • [IP: 37.47.183.***]

Super

Gość • Poniedziałek [09.07.2018, 11:42:16] • [IP: 5.172.236.***]

W końcu coś będzie nie tylko za murami jednostki. Gratulacja dla wszystkich żołnierzy związanych z morzem!

Oglądasz 1-4 z 4
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Przerwa w dostawie prądu – Świerzno. Ze względu na prace konserwacyjno-modernizacyjne w dniu 23 kwietnia 2025 r. nastąpi planowana przerwa w dostawie energii elektrycznej od godziny: 09:00 do 13:00 w miejscowości Świerzno, ulice: Długa (nr 1–11) Cicha (nr 1–9) Radosna (nr 5–13) oraz Straż i Urząd Gminy. Kontakt w sprawie przerwy: 991 ■ Informujemy, że w związku z ogłoszeniem 26 kwietnia 2025 roku dniem żałoby narodowej w Polsce po śmierci papieża Franciszka, zaplanowana na ten dzień Ekologiczna Gra Miejska zostaje odwołana. Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i zapraszamy do udziału w innych naszych wydarzeniach w przyszłości. Z poważaniem, Organizatorzy ■