POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [24.06.2018, 10:26:44] • Kamień Pomorski

Alleluja i Ave Verun Corpus na bis kończy kolejny koncert festiwalowy

Alleluja i Ave Verun Corpus na bis kończy kolejny koncert festiwalowy

fot. kam

Raz jeszcze się okazało, że katedra kamieńska pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela to idealne miejsce do prezentowania wielkich form muzyki oratoryjno-kantatowych. Dowiodło tego wykonanie Mszy d-mol Nelsońskiej Josepha Haydna (1732-1809).

Trudno pisać o koncercie, który odbył się 22. czerwca br. w ramach 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Napisać, że był wspaniały czy cudowny byłoby to zbyt banalne. Ale byłoby także niesprawiedliwe w stosunku do innych koncertów, zarówno do już odbytych czy czekających bywalców kamieńskich koncertów festiwalowych.

Alleluja i Ave Verun Corpus na bis kończy kolejny koncert festiwalowy

fot. kam

W programie piątkowego koncertu wystąpili: Adam Kowalski – organy; Lucyna Boguszewska – sopran; Aldona Bartnik – sopran; Paweł Wolski – tenor; Jarosław Kitala – bas; Chór Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Capella Thoruniensis dyrygent – Paul Esswood/Wielka Brytania. Przygotowanie chóru – Tadeusz Buczkowski.

Alleluja i Ave Verun Corpus na bis kończy kolejny koncert festiwalowy

fot. kam

Drodzy Czytelnicy pozwolą, że zajmę się drugą, kameralną częścią koncertu. Słowo „kameralnej” dawno już straciło znaczenie. Bowiem w drugiej części, często pojawiają się wielkie formy muzyki symfonicznej lub oratoryjno-kantatowej.

Alleluja i Ave Verun Corpus na bis kończy kolejny koncert festiwalowy

fot. kam

Joseph Haydn to pierwszy z trójcy wielkich klasyków wiedeńskich obok Mozarta i Beethovena. Kompozytor m.in. trzy częściowego oratorium Stworzenie Świata, także wykonane w katedrze kamieńskiej podczas Czterdziestego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim w 2004 roku. Wówczas Zespołem Wokalistów i Instrumentalistów - Camerata Nowa, Orkiestrą Kameralną z Prenzlau, Chórem Akademii Medycznej w Szczecinie, Chórem Okręgowej Izby Lekarskiej - Remedium, Chórem Uniwersytetu Szczecińskiego oraz solistami dyrygował Eugeniusz Kus, dyrektor programowy festiwalu.

Alleluja i Ave Verun Corpus na bis kończy kolejny koncert festiwalowy

fot. kam

W piątek wykonana została jedna z 14 mszy napisanych przez Josepha Haydna, Msza d-moll Nelsońska składająca się z następujących części: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei.

Alleluja i Ave Verun Corpus na bis kończy kolejny koncert festiwalowy

fot. kam

Msza Nelsońska, w Anglii znana również jako Msza Cesarska lub Msza Koronacyjna. Skomponowana została od 10 lipca do 31 sierpnia 1798 roku, podczas pracy nad kompozycją do Josepha Haydna dotarły wieści o zwycięstwie Nelsona w bitwie pod Abukirem.
Gdy wybrzmiały ostatnie tony Agnus Dei oklaskom na stojąco nie było końca. Paul Esswood zmuszony został do dwukrotnego bisowania. Za pierwszym razem było to słynne Alleluja z Oratorium Mesjasz Georga Friedricha Händla (1685-1759), a drugi bis to Ave Verum Corpus Wolfganga Amadeusa Mozarta (1756-1791).
Jednym ze słuchaczy piatkowego koncertu był biskup pomocniczy Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ks. prof. Henryk Wejman, który w serdecznych słowach podziękował wykonawcom za wspaniały koncert.

mzk

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Przerwa w dostawie prądu – Świerzno. Ze względu na prace konserwacyjno-modernizacyjne w dniu 23 kwietnia 2025 r. nastąpi planowana przerwa w dostawie energii elektrycznej od godziny: 09:00 do 13:00 w miejscowości Świerzno, ulice: Długa (nr 1–11) Cicha (nr 1–9) Radosna (nr 5–13) oraz Straż i Urząd Gminy. Kontakt w sprawie przerwy: 991 ■ Informujemy, że w związku z ogłoszeniem 26 kwietnia 2025 roku dniem żałoby narodowej w Polsce po śmierci papieża Franciszka, zaplanowana na ten dzień Ekologiczna Gra Miejska zostaje odwołana. Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i zapraszamy do udziału w innych naszych wydarzeniach w przyszłości. Z poważaniem, Organizatorzy ■