ikamien.pl • Niedziela [15.04.2018, 10:38:03] • Kamień Pomorski
Przeszłość odkryta – wystawa w kamieńskim muzeum historycznym

fot. kam
Bardzo ciekawym elementem wystawy „Przeszłość odkryta: Powiat kamieński w świetle archeologii” otwartej w sobotę, 14. kwietnia 2018 roku w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej jest podłoga w sali wystawowej, pokryta mapą powiatu kamieńskiego z zaznaczonymi miejscowościami, w których wykopano przedmioty pokazane na wystawie.
Z udziałem Lecha Karwowskiego dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie, burmistrza Kamienia Pomorskiego Stanisława Kuryłły, przewodniczącego Rady Miejskiej Jacka Golusdy oraz kurator wystawy Ewy Górkiewicz-Buckiej w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej otwarto długo wyczekiwaną wystawę „Przeszłość odkryta: Powiat kamieński w świetle archeologii”. Eksponaty pochodzą z Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie.

fot. kam
Na wystawie zgromadzono niemal 300 zabytków archeologicznych reprezentujących okresy dziejowe od starszej epoki kamienia do średniowiecza, pochodzących z dawnych osiedli, odkrytych w grobach i skarbach lub porzuconych w nieznanych nam okolicznościach.

fot. kam
Wśród nich znajdziemy przedmioty związane z różnymi dziedzinami życia: ozdoby ciała i stroju, przybory toaletowe, narzędzia, broń, monety oraz naczynia wykorzystywane przez społeczności dawnych kultur, wykonane z rozmaitych surowców, od używanych powszechnie, jak glina, kamień, kość i poroże, brąz, żelazo, aż po ekskluzywne wyroby z kruszców (srebro i złoto) i kamieni półszlachetnych (bursztyn, kryształ górski i karneol).

fot. kam
Każdy z nich ma własną, często niezmiernie interesującą historię odkrycia, a niekiedy również nie mniej intrygujące. Eksponatem wyjątkowym jest kopia wczesnośredniowiecznego relikwiarza św. Korduli, unikatowego wyrobu skandynawskich rzemieślników z X-XI wieku, który przez wieki był ozdobą zbiorów skarbca katedry kamieńskiej. Oryginał zaginął w tajemniczych okolicznościach pod koniec drugiej wojny światowej. Kopia zachowana w zbiorach szczecińskich jest nie tylko świadectwem kunsztu rzemieślników sprzed tysiąca lat, lecz także skomplikowanych dziejów zabytków pomorskich.

fot. kam
Umieszczonym na wystawie eksponatom nadano układ geograficzny, prezentując je w kilku grupach obejmujących sąsiadujące ze sobą miejscowości, dzięki czemu można zaobserwować odmienności i podobieństwa w zestawach zabytków archeologicznych pochodzących z poszczególnych zakątków powiatu kamieńskiego. Jednocześnie w kolejnych częściach ekspozycji zachowano także rozkład chronologiczny pozostawiając zwiedzającym możliwość wyboru pomiędzy dwoma porządkami narracji.

fot. kam
Wystawa czynna będzie do końca 2018 roku. Szkoda, że nie będzie to stała ekspozycja w kamieńskim muzeum. Te eksponaty, te skarby historyczne do tej ziemi należą.
mzk
źródło: www.ikamien.pl
Byli i młodzi. Tylko Klasior mało zdjęć robił. Jakoś u konkurencji młodych widać :)
Dlaczego tam nie ma mlodych osob ? Dziwne takie troche - jakby statysci sami z UTW przyjechali na herbate - Wydaje mi sie ze to wszystko jest ukartowane i zrobiona a skarbow tam wcale nie ma
Tak, te skarby historyczne do tej ziemi należą.Tu powinna być ich stała ekspozycja. Wypożyczać do Szczecina zawsze można :)
Hej panowie