ikamien.pl • Wtorek [27.03.2018, 22:02:24] • Międzyzdroje
Ponad dwieście osób wzięło udział w Nocy Sów w Wolińskim Parku Narodowym w Międzyzdrojach w dniach 23-24 marca 2018r
fot. Andrzej Ryfczyński
Wydarzenie pod nazwą Noc Sów organizowane było i koordynowane przez Woliński Park Narodowy oraz Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, we współpracy z Fundacją Ptaki Polskie - Ogólnopolskiego Koordynatora Wydarzenia. Nocy Sów trwała dwa dni. W piątek udział w wydarzeniu brały głównie grupy zorganizowane, w sobotę impreza przewidziana była dla turystów indywidualnych. Zarówno w piątek jak i w sobotę liczba uczestników wynosiła ponad sto osób.
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie siedemnastej w Sali konferencyjnej Centrum Edukacyjno – Muzealnego prelekcją, przedstawioną przez Marka Dylawerskiego - Zastępcę Dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego ds. Ochrony Przyrody, wspaniałego człowieka z ogromna wiedzą i pasją do ornitologii. Dyrektor Dylawerski w fascynujący sposób przedstawił fakty i ciekawostki z życia i biologii sów występujących w Polsce. Podczas wykładu można się było dowiedzieć m. in. dlaczego nie warto wierzyć w przesądy dotyczące sów, a także, gdzie szukać tych pięknych ptaków, jak rozpoznawać po głosie i wyglądzie gatunki sów oraz w czym tkwi tajemnica ich bezszelestnego lotu.
fot. Andrzej Ryfczyński
W drugiej Sali CEM zaprezentowana została wystawa prof. Wandy Andrzejewskiej - pt. ”Kolekcja Sów Wandy Andrzejewskiej”. Lekarka, okulistka przez ponad czterdzieści lat jako pasję traktowała zbieranie przedmiotów z wizerunkiem sowy. Przedstawiona kolekcja
w Centrum Edukacyjno – Muzealnym prezentuję nieznaczną część kolekcji właścicielki, tj. ok. 400 eksponatów. W przerwie między wykładami przygotowany był dla gości wydarzenia słodki poczęstunek w sowim klimacie.
Po zakończeniu części teoretycznej, rozpoczęła się część terenowa. Uczestnicy podzieleni zostali na grupy, przydzieleni do przewodników, a następnie rozwiezieni do punktów monitoringowych w wybranych częściach Wolińskiego Parku Narodowego. Ustalono te rejony parku, w których zamieszkują sowy. Celem wypraw w terenie było monitorowanie gatunków sów występujących w WPN poprzez nasłuchiwanie ich odgłosów, które w efektowny sposób odpowiadały na stymulację dźwiękową. Każdy z przewodników wyposażony był w urządzenia służące do emisji sowich głosów oraz nokto- lub termowizor. Na kartach obserwacji prowadzone były zapisy dotyczące miejsca obserwacji, sytuacji oraz opisu gatunku jaki spotkaliśmy. W terenie, każdego dnia, było osiem grup, uczestników Nocy Sów.
fot. Andrzej Ryfczyński
Każda z nich wrócił z sukcesem nocnych, bezkrwawych łowów!
Do gatunków które najliczniej odzywały się podczas nocnych obserwacji i wtórowały grupie uczestników w wolińskich lasach należały: Puszczyk zwyczajny-samiec (Strix aluco), Puszczyk zwyczajny-samica (Strix aluco) oraz Uszatka zwyczajna (Asio otus).
Na zakończenie wydarzenia w obiekcie Wolińskiego Parku Narodowego „Wiatrak”, na uczestników akcji czekała gorąca herbata oraz kiełbaski z grilla. Można było podzielić się wrażeniami z nocnej wyprawy do lasu oraz ogrzać przy kominku. Każdy z uczestników otrzymał materiały promocyjne potwierdzające udział w wydarzeniu – opaski odblaskowe, torby, foldery, a zdobytą wiedzę mógł sprawdzić rozwiązując przygotowane karty pracy.
fot. Andrzej Ryfczyński
W drugi dzień wydarzenie przebiegało w podobny sposób, jednak przy udziale turystów indywidualnych wraz z dziećmi, harcerzy i członków NUTW z Międzyzdrojów.
Dodatkową atrakcją dla dzieci, które nasyciły się częścią wykładową były warsztaty plastyczne, podczas których można było wykonać sowy z papieru oraz obejrzeć film przyrodniczy Artura Tabora pt. ”Sowy Polski”.
fot. Andrzej Ryfczyński
Część wykładowa trwała dłużej, z uwagi na duże zainteresowanie uczestników, barwną prezentację Pana Dyrektora Dylawerskiego dotyczącą biologii sów, przeplataną wątkami związanymi z osobistymi doświadczeniami z obserwacji tych ptaków. W trakcie części wykładowej można było odwiedzić wystawę Wandy Andrzejewskiej pt. ”Kolekcja Sów Wandy Andrzejewskiej” oraz ekspozycję stałą Muzeum Przyrodniczego, na której znajdują się sowie eksponaty. W części terenowej również wzięło udział osiem grup uczestników zainteresowanych nocną obserwacją sów w Wolińskim Parku Narodowym.
Na zakończenie spotkania organizatorzy przygotowali poczęstunek w obiekcie – wiacie grillowej „Wiatrak”, gdzie przy gorącej herbacie i przy kominku podzielili się wrażeniami
z udziału w wydarzeniu.
fot. Andrzej Ryfczyński
W organizację wydarzenia aktywnie włączyli się pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w Nocy Sów 2018, wspaniałą atmosferę, którą stworzyliście i mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok.
Ci, którzy się"nie załapali" lub przegapili termin zgłoszeń też dziękują i cieszą się na przyszłe ciekawe wydarzenia i inicjatywy naszego Parku Narodowego. .
Bardzo dziękujemy za to wspaniałe wydarzenie!! Integracyjnych spotkań WPN-u z mieszkańcami - nigdy za wiele...Specjalne podziękowania przekazujemy Dyrekcji i Załodze! Wdzięczni uczestnicy.
Woliński Park coraz bardziej zaskakuje, noc muzeum, teraz noc sów, brawa dla organizatorów. Bardzo ciekawy wykład o tych tajemniczych ptakach. A wyprawa w teren żeby je usłyszeć i zobaczyć super pomysł. Więcej takich imprez.
lusia nie spij
Sowy nie śpią w nocy gościu {IP 92.42.114 }
Wydarzenie doskonale wpisało się w marcowy klimat natury, a tak liczne grono miłośników sowiej magii powinno dać asumpt do organizowania podobnych spotkań. Kochani Pracownicy WPN - spotykajcie się z nami i opowiadajcie o życiu Parku! I nie tylko w murach muzeum, ale właśnie w terenie.
No i dobrze, że ma ludzi w d..ie. Wykonuje swoja pracę a co do tego maja ludzie.
Faktycznie Noc Sów bo parę osób śpi, zdjęcie prawdę mówi
Jak patrzę na zatrudnienie w WPN, to niezłe posadki tam są.
Tak pan Marek wspaniały człowiek i ornitolog, tylko że ludzi ma w dupie
Naprawdę było bardzo fajnie.