ikamien.pl • Czwartek [15.03.2018, 14:30:43] • Międzyzdroje
„Poprawa Bezpieczeństwa w ruchu drogowym na przygranicznych szlakach komunikacyjnych Pomorza Zachodniego i Meklemburgii- Pomorza Przedniego”
fot. Policja
Wzrost natężenia ruchu samochodowego na zachodniopomorsko-mekleburskich odcinkach dróg powoduje wzrost ilości wypadków. Na drogach regionu uczestnicy ruchu rozwijają duże prędkości, dlatego też wypadki tam się zdarzające są często drastyczne w skutkach. W związku z powyższym ważne jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach regionu poprzez częstsze wspólne transgraniczne patrole i monitorowanie zachodniopomorsko-meklemburskich odcinków dróg. Celem wspólnego projektu jest zapewnienie wysokiego stanu bezpieczeństwa w czasie obsługi wypadków na polskich i niemieckich odcinakach dróg wspólnego obszaru transgranicznego.
W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie wspólnych patroli oraz wspólnych ćwiczeń zgrywających, które usprawnią reagowanie obu Policji na zaistniałe zdarzenia drogowe. Do realizacji przedstawionych działań zaplanowano zakup specjalistycznych pojazdów, celem doposażenia i wyrównania poziomu technicznego posiadanego przez partnerów sprzętu. Zakup pojazdów umożliwi prowadzenie wspólnych działań na równym, wysokim poziomie. Wspólne działania Policji zachodniopomorskiej i meklemburskiej skutkować będą poprawą stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzięki wyposażeniu jednostek w wyspecjalizowany sprzęt, skróci się czas reakcji Policji na zaistniałe zdarzenia drogowe, zostanie udzielona szybsza pomoc poszkodowanym w wypadkach oraz zgodnie ze standardami obu Policji zostaną zabezpieczone miejsca wypadków drogowych. Oprócz tego dwujęzyczne formularze usprawnią pracę z poszkodowanym podczas zdarzeń. Projekt skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców pogranicza polsko-niemieckiego województwa Zachodniopomorskiego oraz landu Meklemburgia-Pomorze Przedniego. Odbiorcami efektów projektu będą także turyści, przejeżdżający przez obszar pogranicza. Grupą docelową wspólnego przedsięwzięcia są również funkcjonariusze obu Policji w czasie ich codziennej pracy. Jakościowym rezultatem projektu jest zmniejszenie deficytów bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze transgranicznym, zmniejszenie istniejących trudności organizacyjno-prawnych w zakresie wspólnych działań prewencyjnych oraz wyrównanie standardów wyposażenia Policji. W ramach projektu zaplanowano wyposażenie zakupionych specjalistycznych samochodów w dwujęzyczne formularze, aby usprawnić pracę na miejscu zdarzeń drogowych. Uczestnicy ruchu drogowego, w sytuacji zaistnienia takiego zdarzenia, będą mogli na miejscu wypełnić niezbędne formularze w swoim języku ojczystym. Natomiast zainstalowane w samochodach translatory umożliwią ewentualną komunikację poszkodowanego z policjantem, co znacząco poprawi poziom zadowolenia z obsługi.
fot. Policja
W pierwszym półroczu 2017 r. na drogach województwa zachodniopomorskiego odnotowano 526 wypadków drogowych, w których 53 osoby poniosły śmierć, a 596 osób zostało rannych. W tej liczbie zdarzeń, przyczyną 100 wypadków drogowych było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. W ich wyniku 17 osób zginęło, a 133 osoby odniosły obrażenia ciała. Powyższe statystyki obrazują jednoznacznie, że nadmierna prędkość pojazdów jest szczególnie niebezpiecznym determinantem zdarzeń drogowych, ponieważ zwiększa możliwość wystąpienia wypadku oraz znacznie pogłębia jego skutki.
fot. Policja
Natomiast obniżenie prędkości jazdy przez kierujących bezpośrednio wpływa na wzrost bezpieczeństwa ruchu drogowego, a przede wszystkim nie generuje żadnych kosztów. Stąd tak istotnym czynnikiem prewencyjnym w ruchu drogowym jest, jak największa liczba patroli drogowych i kontroli prędkości przy użyciu wideorejestratorów. Ta metoda daje Policji możliwość dynamicznego i dostosowanego do aktualnych potrzeb i zagrożeń, dyslokowania w pełni wyposażonych służb oraz szybkiej reakcji wobec kierujących, nie respektujących obowiązujących przepisów prawa.
fot. Policja
Tabor Policji zachodniopomorskiej, z uwagi na dużą liczbę przejechanych kilometrów wymaga stałych napraw i konserwacji. Wyłącza to pojazdy służbowe z codziennej eksploatacji, a tym samym znacznie ogranicza możliwości operacyjne. Z uwagi na dużą liczbę wykroczeń zasadnym jest nabycie kolejnych pojazdów. Realizacja przedmiotowego projektu wpłynie na poprawę współpracy oraz bezpieczeństwo w obszarze wsparcie.
fot. Policja
Integracja z Unią Europejską stawia przed Policją również nowe wyzwania w zakresie skutecznego zwalczania przestępczości, poprawy stanu bezpieczeństwa oraz doskonalenia zawodowego. Wyzwania te stawiane są także przed Policją zachodniopomorską ze szczególnym uwzględnieniem jej regionalnych determinantów. Poprawa stanu bezpieczeństwa publicznego przyczynia się m.in. do polepszenia wizerunku regionu w otoczeniu krajowym i międzynarodowym oraz zwiększenia jego atrakcyjności zarówno w aspekcie społecznym, jak i gospodarczym. Kontynuacja działań mających na celu ustawiczne wzmacnianie tego procesu zapewni: mieszkańcom - bezpieczne warunki życia, policjantom i pracownikom cywilnym - zdobycie doświadczenia.
Jakościowym rezultatem projektu jest zmniejszenie deficytów bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze transgranicznym