ikamien.pl • Poniedziałek [19.02.2018, 07:20:51] • Międzyzdroje
Międzyzdroje dumne ze swoich twórców. W efekcie powstał album i koncert

fot. Andrzej Ryfczyński
17 lutego, o godzinie 17.00 salę Międzynarodowego Domy Kultury wypełniły dźwięki znanego utworu Marka Grechuty „Ocalić od zapomnienia”. To symboliczne słowa, w kontekście tego co miało się tu zdarzyć tego wieczora. Spotkanie i towarzyszący mu koncert był bowiem promocją wydanego właśnie albumu, który łączy poezję z pracami plastycznymi. Autorami są mieszkańcy Międzyzdrojów i najbliższych okolic Międzyzdrojów.
Władze miasta potraktowały pomysł bardzo poważnie i dla jego przygotowania powołany został zespół programowy. W jego skład weszły panie: Teresa Purgal, Tamara Starachowska, Andżelika Gałecka, Anna Piecyk, Joanna Ścigała. Zdjęcia do albumu wykonał Tomasz Rychłowski. To właśnie ten zespół, w największym stopniu przyczynił się do powstania albumu. Dlatego też, na ręce tych właśnie osób władze miasta złożyły podziękowania i symboliczne, pierwsze egzemplarze albumu.

fot. Andrzej Ryfczyński
Z twórczości mieszkańców dumne są władze miasta, a efekt tej współpracy docenił też Urząd Marszałka Zachodniopomorskiego, którego przedstawiciel pojawił się z gratulacjami. Świnoujskim akcentem był koncert Jerzego Porębskiego. Występ znanego szantymena stanowił artystyczną oprawę uroczystości.

fot. Andrzej Ryfczyński
Znany „Poręba” przywołał wspomnienia z dawnych lat, dalekich rejsów i swoje znane piosenki. Okazało się, że „Keja” łączy mieszkańców nie tylko Świnoujścia, z którym to portem jest najbardziej kojarzona. Po półgodzinnym koncercie morskie klimaty ustąpiły miejsca bardziej już oficjalnym.
Gratulacje dla twórców, których prace uwieczniono w albumie składali ze sceny burmistrz oraz przewodniczący Rady Gminy. Szczególne podziękowania trafiły Teresy Purgal, radnej, która wyszła z inicjatywą przygotowania wydawnictwa.

fot. Andrzej Ryfczyński
Dziękując jej za pomysł i determinację w jego realizacji, burmistrz zapowiedział, że miasto potraktuje album jako materiał promocyjny na różnego rodzaju imprezach. Inicjatorka nie musiała sama opracowywać koncepcji wydawnictwa.
Pierwsze egzemplarze oraz róże otrzymali także na scenie twórcy, których utwory znalazły się w książce. Są to m.in.:
Adam Starachowski-archeolog po studiach na Uniwersytecie im. M. Kopernika W Toruniu i Jagiellońskim w Krakowie, Wenę poetycką odkrył w sobie podczas pobytu w Anglii gdzie, z tęsknoty za rodzimą wyspa powstał utwór „18 pieśni”.
Judyta Romanowska-nauczycielka plastyki z Wapnicy, pracownik samorządowy. Od pięciu lat tworzy biżuterię w technice soutage.
Beata Jasiewicz- nauczycielka, prowadzi zajęcia plastyki i ceramiki. Maluje różnymi technikami ale ulubione to akryl i olej na płótnie. Jej pejzaże kwiaty, portrety kobiet wystawiane były w domach kultury Pomorza Zachodniego.
Pracownia rękodzieła „Impresje” powstała w 2014 roku z inicjatywy Anny Piecyk i Moniki Jakubowskiej w MDK skupia licznych mieszkańców. Ich zbiorowe wystawy, organizowane z okazji różnych cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców.
W książce zaprezentowano również prace członków Stowarzyszenia Archeozdroje, skupiających ludzi z pasją do historii, odkrywania prapoczątków osadnictwa , historii, rękodzielnictwa i rzemiosła-organizatorów wielu imprez kulturalnych, warsztatów i wystaw.

fot. Andrzej Ryfczyński
Lista osób, które znalazły swoje miejsce na kartach unikalnego albumu "Międzyzdrojskie Inspiracje" jest znacznie dłuższa. Wszystkich przedstawimy w kolejnych artykułach przygotowywanych przez redakcję naszego portalu.

fot. Andrzej Ryfczyński
Dodajmy na koniec, że sobotnią uroczystość zakończyło spotkanie w kuluarach sali teatralnej. Tu na gości czekał okolicznościowy tort. Jeszcze długo, przy kawie dyskutowano o kolejnych pomysłach na artystyczną promocję miasta.
źródło: www.ikamien.pl
Dokładnie Artyści i Twórcy przyjęli zaproszenie i się zgłosili do projektu tworzenia albumu.Nikt nikogo nie pomijał.
Dziękuję za pozdrowienia! To była ciekawa praca nad taką różnorodnością wierszy, obrazów, rzeźb, różnej techniki pisania i wykonania. Zachwyca, że każdy może, dając coś od siebie, ubogacić naszą rzeczywistość. Że w wolnym kraju można tworzyć, i jeśli się tylko chce pokazać to innym, to można sprawić tyle przyjemności. Ten wyjątkowy wieczór był świętem w małej lokalnej społeczności. I mam nadzieję, że dobrze wróży na przyszłość, że szacunek wróci na właściwe miejsce. Pozdrawiam serdecznie!
Ten gość ponoć pisze ładne wirsze sympatią też go niedaże
TAMARKO POZDRAWIAM SERDECZNIE GRATULUJĘ ALBUMU, TO PIĘKNY DOKUMENT I PAMIĄTKA DLA MIŁYCH WSPOMNIEŃ, DO ZOBACZENIA.
Nikt nie pomijał artystów i twórców.
co tam robi mirek woloszyk
Gość • Poniedziałek [19.02.2018, 17:51:51] • [IP: 5.172.255.**] Ta po prawej wspaniala kobieta!
ktora to Andzela??
Jak widać klimat międzyzdrojski sprzyja twórcom.Gratulacje.
Przepraszam bardzo, ale przecież twórcy zgłaszali się do projektu sami. Miedzy innymi na tym portalu widniało ogłoszenie, że jest w planach taka inicjatywa wraz z zaproszeniem do udziału. Żeby być trzeba bywać, trochę się interesować, a nie czekać aż wszyscy wszystko za nas zrobią. Pozdrawiam!
Andzela kocham Cie!
Brawo Międzyzdroje!, ale czy rzeczywiście ktoś z twórców został pominięty i czy słusznie? przecież każdy artysta poprzez sztukę wyraża siebie, swoje emocje i każdy z nich znajduje swego odbiorcę, o podobnej skali wrażliwości. Więc może następne wydanie albumu obejmie tych twórców, którzy w tej edycji zostali pominięci, i jak wynika z komentarzy czują się rozżaleni.
Babiniec rządzi. Dziękuję sześciu wspaniałym paniom skompletowania materiałów z pośród ponad trzydziestu twórców naszej gminy, w efekcie mamy album. Jednak bez Was artyści, nie było by tego albumu. Dziękuję. Przyjaciel.
Jedno słowo: DZIĘKUJEMY
Szczerbaty ten wybór artystów, to i impreza przypomina obita gębę z powybijanymi zębami. To duża sztuka pominąć tylu twórców żyjących w okolicy. Wstyd.