ikamien.pl • Niedziela [28.01.2018, 21:19:14] • Kamień Pomorski
Historia pewnej tablicy

fot. kam
W latach 1864 – 1866 oraz 1870 – 1871 daleko od Pomorza, od Ziemi Kamieńskiej ówczesne Królestwo Prus toczyło wojny. Pierwszą z nich była wojna prusko-duńska oraz wojna prusko-austriacka. Drugą była wojna pomiędzy Królestwem Prus a II Cesarstwem Francuskim.
Chociaż obie, a właściwie to trzy wojny toczyły się daleko od spokojnej na on czas Ziemi Kamieńskiej, od Pomorza, to brały w nich udział: 42 Pułk Piechoty im. Księcia Moritza von Anhalt-Dessau (5 Pomorski) stacjonujący w Stralsundzie/Greifswaldzie oraz 3 Pułk Grenadierów Gwardii im. Królowej Elżbiety stacjonujący w Charlottenburgu. Między innymi w tych jednostkach walczyli i ginęli mieszkańcy Kamienia i okolic. Według kroniki historycznej Kamienia w wojnie prusko-francuskiej uczestniczyło 109 mieszkańców Kamienia, 6 z nich z wojny nie powróciło.

fot. kam
W wojnie tej „Za króla i Ojczyznę” polegli: fizylier Karl August Milch z Dobropola; fizylier F.W.Mittag z Trzebieszewa; fizylier Karl Tews z Jatek. Przed ponad stu laty ufundowano tablicę upamiętniającą ich nazwiska. Umieszczona była ona na emporze w kościele w Trzebieszewie.
Po drugiej wojnie światowej jako element poniemiecki, została usunięta i zasłaniała dziurę w ścianie wieży kościoła. Dzisiaj, po ponad 70 latach odnowiona tablica wróciła na swoje miejsce.

fot. kam
Co pana skłoniło do tego, by zlecić renowację tej zabytkowej tablicy i dążyć do tego, by wróciła ona na stare miejsce – pytamy pana Sebastiana Mamzera inicjatora całego przedsięwzięcia: - Ja urodziłem się na Polskim Pomorzu, to są moje strony Ojczyste. I wszystko co jest związane z tym miejscem zasługuje na moją uwagę. Ja się identyfikuję z przeszłością, przede wszystkim Słowiańską przeszłością tej Ziemi. Tutaj mieszkali potomkowie Słowian. Sprawę powrotu tablicy do kościoła uzgodniłem z księdzem z Trzebieszewa Mateuszem Pakuła, a także z Johannes Christoph Weigle synem pastora z Trzebieszewa.
mzk
Szacunek dla pana Sebastiana, oby więcej takich osób. Gratulacje za zaangażowanie i dociekliwość.
jaka podpucha jaka glupota zwykla prawda hjstoryczna!!
fajna rzecz ocalona i odnowiona -szcunek osobie. która to zrobiła
Nie mogę czytać bzdur jak w typie pierwszej wypowiedzi. Nawet nie wiem jak ją traktować: podpucha czy po prostu głupota. Dla mnie ważne jest to, że Sebastian pomógł uratować kolejny zabytek i że ma zacięcie do kultywowania obecnie naszego dziedzictwa. Dlatego to jest fajne i godne zauważenia tak jak i artykuły jakie pisze o historii Trzebieszewa
To stare słowiańskie ziemie i należy im się cześć i szczunek
ci na krymie tez mysleli ze nasza?
to historia tej ziemi. trudna. pogmatwana. ale w sumie już nasza :)
powinna wisieć na honorowym miejscu, i przypominać nam o tym co było kiedyś na tych ziemiach
a rąbał pies kto je komu podarował - ja się tu też urodziłem i to jest moja mała ojczyzna- ma swoja historię dłuższą niż od 45 roku i warto ja poznać a nie być przemądrzałym bucem internetowym jak ten gościu albo gościówa niżej.Państwo ISSiS niszczy wszystko ale nam chyba trochę barakuje do tej dziczy - a może się mylę
a teraz to ziemie polskie prezent od ruskich i amerykanow general jaruzel je zdobywal pozniejszy prezydent z WOLNYCH wyborow hahaha