POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [04.12.2017, 08:08:49] • Powiat Kamieński

Nord Stream 2 pod lupą europejskich regionów

Nord Stream 2 pod lupą europejskich regionów

fot. Organizator

W trosce o mieszkańców przeanalizują wpływ gazociągu Nord Stream 2 na środowisko. Blisko 20 członków z 11 krajów europejskich liczy międzyregionalna grupa ds. gazociągu Nord Stream 2, która została powołana w Europejskim Komitecie Regionów. Jej inicjatorem jest marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

- Nord Stream 2 stanowi przedmiot gorących dyskusji w Komisji Europejskiej, Parlamencie Europejskim oraz w Radzie UE. W sposób zauważalny dzieli Europejczyków. Europejski Komitet Regionów jako ciało doradcze, które zabiera głos w ważnych sprawach dla Unii Europejskiej, prezentując punkt widzenia regionów i społeczności lokalnych także musi podjąć tematykę kontrowersyjnego projektu. Nord Stream 2 bez wątpienia powinien być przedmiotem debaty w Komitecie, dlatego też wystąpiłem z inicjatywą powołania grupy międzyregionalnej – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, pełniący funkcję Przewodniczącego Międzyregionalnej Grupy ds. NS2.

Regiony szczególnie obawiają się kwestii związanych z ochroną środowiska. Ingerencja w dno morskie Morza Bałtyckiego jest według Geblewicza, niezwykle ryzykowna, ze względu na zalegające tam pozostałości amunicji i broni chemicznej, zatopione po II Wojnie Światowej. Ponadto, według licznych badań, podmorska infrastruktura o tak znaczącej kubaturze zakłóca naturalne ekosystemy, co wpływa negatywnie na populacje m.in. bałtyckich ryb, co może uderzyć w interesy lokalnych rybaków. Z punktu widzenia województwa zachodniopomorskiego, budowa gazociągu Nord Stream 2 wywołuje zaniepokojenie także ze względu na potencjalne ograniczenie możliwości rozwojowych portu Szczecin-Świnoujście, gdyż rurociąg miałby przecinać tor podejściowy dla statków o większej głębokości zanurzenia. Problemy środowiskowe dotyczące projektu podnosili również niemieccy rolnicy z wyspy Rugia, którzy stanowczo sprzeciwiali się realizacji tego projektu. Warto także podkreślić, że jeszcze w tym tygodniu, reprezentowana w pracach intergrupy Dania wprowadziła ustawę umożliwiającą odmowę wydania zgody na inwestycję typu Nord Stream 2, na podstawie przesłanek bezpieczeństwa i polityki zagranicznej.

Pierwsze posiedzenie intergrupy odbyło 1 grudnia 2017 r. w Brukseli, a Członkowie wystosowali list do Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean Claude’a Junckera, Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego oraz Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z informacją o powołaniu grupy oraz deklaracją ścisłej współpracy ze wszystkimi instytucjami europejskim. Regiony nie kryją zaniepokojenia i chcą wnieść swój wkład do dyskusji.

Do grupy międzyregionalnej dołączyło 20 członków reprezentujących 11 krajów europejskich. Oprócz reprezentantów Polski znajdują się w niej przedstawiciele regionów z Dani, Finlandii, Łotwy, Litwy, Cypru, Węgier, Malty, Włoch, Belgii i Niemiec. Zróżnicowana i liczna reprezentacja regionów i państw europejskich jest wyrazem zaniepokojenia o bezpieczeństwo energetyczne UE, któremu poprzez realizacji spornej inwestycji zagraża zwiększenie dominacji rosyjskiego dostawcy – Gazpromu na europejskim rynku gazu ziemnego. Gazociąg ma być kolejną obok istniejącego Nord Stream 1 infrastrukturą o znacznej skali, która miałaby przebiec na dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec.


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Wtorek [05.12.2017, 07:37:02] • [IP: 83.23.254.***]

Oluś, jak zaczynali budować to siedzieliście cicho, bo przy korycie. Teraz k...wa się martwicie?

Gość • Poniedziałek [04.12.2017, 20:39:38] • [IP: 83.23.184.***]

Prosze wytlumaczyc jak to jest ze w polsce poludniowej sa doplaty do odnawialnych zrodel energii dla gospodarstw domowych w wysokosci ok. 80 procent a u nas jest zielone swiatlo dla firm niemieckich dla wiatrakow. Polityka proniemiecka ze strony urzedu gdzie rzadzi platforma z psl ?

Gość • Poniedziałek [04.12.2017, 08:51:43] • [IP: 95.160.155.**]

Za kilka lat z Morza Bałtyckiego powstanie Morze Martwe. Już w tej chwili morska przyroda zamiera. Niedługo rybacy będą w ogóle bezrobotni, bo Skandynawowie trałowcami łowią te resztki ryb i skarmiają nimi tysiące wieprzków m.in. na Bornholmie. Coraz liczniejsze duńskie wiatraki energetyczne utrudniają dostęp słonej wody z Morza Północnego. Nie wspomnę o narzekaniach kapitanów o utrudnieniach w nawigacji. I jeszcze te rurociągi.

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W najbliższą środę, 28 maja 2025 roku, ENEA Operator planuje czasowe wyłączenie prądu przy ul. Leśnej w Międzyzdrojach. Przerwa w dostawie energii potrwa pięć godzin i może wpłynąć na codzienne funkcjonowanie mieszkańców i firm. Zgodnie z informacją opublikowaną przez ENEA Operator, w środę 28 maja 2025 r. w godzinach od 10:00 do 15:00 nastąpi planowane wyłączenie prądu w rejonie Międzyzdrojów, konkretnie przy ul. Leśnej pod numerami 15 i 24. Przerwa w dostawie energii ma charakter techniczny i wynika z konieczności przeprowadzenia prac modernizacyjnych lub konserwacyjnych w sieci energetycznej. ■ Gmina Międzyzdroje: Lubin świętuje 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego! 17 maja w Grodzisku odbędzie się festyn historyczny z pokazami wojów, wykładem prof. Sikorskiego i atrakcjami dla całych rodzin. Start o 15:00 – nie zabraknie walk, muzyki, ognia i zabawy! ■