POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [26.11.2017, 13:15:44] • Gmina Międzyzdroje

Uczą się i poznają tajniki pracy organisty

Uczą się i poznają tajniki pracy organisty

fot. Organizator

Zajęcia z teorii muzyki, poznawanie budowy organów czy tajników prowadzenia chórów i zespołów wokalno-muzycznych z elementami dyrygentury – to tylko jedne z nielicznych zagadnień, jakie poznają uczestnicy projektu OrgaNowy Elementarz. To cykl szkoleń dla organistów kościelnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz osób, które chcą kształcić się w tym kierunku, realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Grupa 12-tu słuchaczy, zainteresowanych pełnieniem funkcji organisty już po raz czwarty spotkali się w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, aby doskonalić swoje umiejętności i zdobywać wiedzę z obszaru teorii muzyki. Projekt OrgaNowy Elementarz to cykl 10-iu comiesięcznych teoretycznych i praktycznych dwudniowych szkoleń, realizowanych od września 2017 roku do maja 2018 roku. Na jego zakończenie uczestnicy otrzymają stosowne certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności, a najlepsi z nich będą mogli kontynuować edukację na Akademii Sztuki w Szczecinie.

Uczą się i poznają tajniki pracy organisty

fot. Organizator

Zajęcia teoretyczne, prowadzone przez wykładowców Akademii Sztuki w Szczecinie, obejmują m.in. zasady organizacji życia muzycznego w parafii, zakładania scholi czy chóru parafialnego oraz emisję głosu i podstawy prawodawstwa muzyki kościelnej. Nieodłączną częścią każdego spotkania są również zajęcia praktyczne w Kolegiacie św. Mikołaja w Wolinie lub w pobliskiej Parafii pod wezwaniem Św. Józefa w Wisełce. Tam organiści, razem z prof. Bogdanem Narlochem, wybitnym wykonawcą muzyki liturgicznej i organowej, a także autorem treści edukacyjnych projektu, mogą doskonalić swoje umiejętności z wykorzystaniem m.in. odrestaurowanych organów wolińskiej kolegiaty.

Uczą się i poznają tajniki pracy organisty

fot. Organizator

– Celem projektu OrgaNowy Elementarz jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu muzyki liturgicznej wśród organistów kościelnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz osób, które dopiero ją poznają. Nasz projekt kierujemy do mieszkańców obszarów wiejskich, gdzie dostęp do edukacji muzycznej jest bardzo utrudniony, ze względu na oddalenie od dużych ośrodków edukacyjnych, ale także finansowych. Jak się okazuje, talent muzyczny i zamiłowanie do muzyki liturgicznej, drzemie w bardzo wielu młodych mieszkańcach Pomorza Zachodniego. Uczestnicy naszego projektu to zarówno doświadczeni organiści, jak i osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z muzyką organową. Bo zawód organisty, który wydawałoby się, że powoli odchodzi w zapomnienie, jest pożądaną ścieżką rozwoju kolejnych pokoleń muzyków, a specjaliści od muzyki liturgicznej są coraz częściej poszukiwani przez polskie parafie – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Uczą się i poznają tajniki pracy organisty

fot. Organizator

Projekt OrgaNowy Elementarz jest realizowany od września 2017 roku do maja 2018 roku i składa się z cyklu 10-ciu szkoleń teoretyczno-praktycznych z zakresu m.in. teorii muzyki, muzyki w liturgii, organoznawstwa, emisji głosu, prowadzenia zespołów wokalnych z elementami dyrygentury, czy praktycznej gry na organach w liturgii. Na jego zakończenie uczestnicy otrzymają stosowne certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności, a najlepsi z nich będą mogli kontynuować edukację na Akademii Sztuki w Szczecinie. Zajęcia prowadzone są w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów oraz Kolegiacie św. Mikołaja w Wolinie, słynącej z unikalnych, liczących aż 38 piszczałek organów, którymi od 2016 roku szczyci się Kolegiata i mieszkańcy Wolina.

Więcej informacji na stronie Fundacji EFRWP: www.efrwp.pl oraz profilu CWM w Grodnie na portalu Facebook: www.facebook.com/CentrumWspolpracyMiedzynarodowejGrodno

Justyna Iżycka
Biuro Prasowe Fundacji EFRWP


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W najbliższą środę, 28 maja 2025 roku, ENEA Operator planuje czasowe wyłączenie prądu przy ul. Leśnej w Międzyzdrojach. Przerwa w dostawie energii potrwa pięć godzin i może wpłynąć na codzienne funkcjonowanie mieszkańców i firm. Zgodnie z informacją opublikowaną przez ENEA Operator, w środę 28 maja 2025 r. w godzinach od 10:00 do 15:00 nastąpi planowane wyłączenie prądu w rejonie Międzyzdrojów, konkretnie przy ul. Leśnej pod numerami 15 i 24. Przerwa w dostawie energii ma charakter techniczny i wynika z konieczności przeprowadzenia prac modernizacyjnych lub konserwacyjnych w sieci energetycznej. ■ Gmina Międzyzdroje: Lubin świętuje 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego! 17 maja w Grodzisku odbędzie się festyn historyczny z pokazami wojów, wykładem prof. Sikorskiego i atrakcjami dla całych rodzin. Start o 15:00 – nie zabraknie walk, muzyki, ognia i zabawy! ■