POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [25.10.2017, 13:52:27] • Gmina Międzyzdroje

Code Week w CWM Grodno

Code Week w CWM Grodno

fot. Organizator

Roboty, drony, kodowanie oraz eksperymentowanie – prawie 100 uczniów ze szkół podstawowych z Kołczewa i Koniewa ostatnią sobotę spędziło na nauce programowania. To już druga edycja warsztatów organizowanych w CWM Grodno k. Międzyzdrojów przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w ramach ogólnopolskiej inicjatywy Code Week Polska.

Code Week Polska jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, którego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W ramach Code Week co roku odbywają się warsztaty, szkolenia, debaty i spotkania z przedstawicielami firm branży informatycznej oraz nowych technologii. Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej już po raz drugi włączyła się w to wydarzenie, organizując 21 października w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie warsztaty z programowania dla najmłodszych.

W ramach prowadzonych przez specjalistów zajęć dzieci w wieku 6-14 lat, poznały różnorodne języki programowania, a następnie miały możliwość zastosowania ich w praktyce. Zajęcia, które polegały na eksperymentowaniu, rozwiązywaniu problemów naukowych, wspólnym projektowaniu oraz konstruowaniu i programowaniu robotów, prowadzone były z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych najnowszej generacji, takich jak roboty i drony. W poznawaniu zagadnień związanych z robotyką uczniom pomogły także klocki LEGO Education oraz komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem, umożliwiającym zaprogramowanie i ożywienie robotów zbudowanych z klocków.

– Kiedyś programowanie kojarzyło się z elitarnym zajęciem dla wąskiej grupy specjalistów. Dziś kodowanie powoli wkracza do podstawy programowej szkół podstawowych jako niezbędny element cyfrowego wychowania dzieci. Kompetencje cyfrowe stają się także ważnym elementem współczesnego rynku pracy, a poprzez naukę programowania dzieci zdobywają wiedzę informatyczną, rozwijając przy tym także wyobraźnię oraz zdolności związane z praktycznym zastosowaniem nauk ścisłych, co niewątpliwie będzie procentowało w przyszłości. W ramach warsztatów Code Week stawiamy przed uczniami coraz to trudniejsze zadania i wprowadzamy nowe funkcjonalności. Dzięki temu najmłodsi uczą się, że nie należy postępować jedynie według algorytmów i schematów, ale należy je dostosowywać do potrzeb własnej wyobraźni i pomysłów oraz nowych zadań – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Code Week w CWM Grodno

fot. Organizator

Podczas zajęć w CWM Grodno dzieci poznały także zasady programowania i sterowania mobilnych robotów edukacyjnych: Dash i Dot, Ozorobotów oraz dronów na specjalnie oprogramowanych tabletach. Celem warsztatów jest rozwijanie kompetencji cyfrowych m.in. poprzez naukę programowania z wykorzystaniem różnych robotów, co pozwala dzieciom poznawać różne środowiska programistyczne, a przez to kształtować ich zdolności intelektualne oraz lepiej zrozumieć otaczający ich świat.

Więcej informacji na stronie Centrum: www.centrum-gordno.pl oraz profilu CWM w Grodnie na portalu Facebook: www.facebook.com/CentrumWspolpracyMiedzynarodowejGrodno

Code Week w CWM Grodno

fot. Organizator


***
Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, położone w Wolińskim Parku Narodowym to miejsce realizacji projektów edukacyjnych i kulturowych, adresowanych do młodzieży i osób dorosłych z terenu całej Polski, w tym zwłaszcza województwa zachodniopomorskiego. W Centrum odbywają się m.in. zajęcia przyrodnicze, warsztaty kulinarne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne oraz liczne koncerty i wystawy. Centrum to także miejsce konferencji i debat oraz spotkań tematycznych związanych z tematyką rozwoju obszarów wiejskich. Inicjatorem powstania Centrum Współpracy Międzynarodowej jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która realizuje w nim część swojej działalności statutowej.

***
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

Justyna Iżycka
Biuro Prasowe Fundacji EFRWP


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ UWAGA! Oblodzenie i marznące opady w zachodniopomorskim – trudne warunki od 21:00. Śliskie drogi i chodniki mogą powodować utrudnienia! ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■