Spotkanie to zostało zorganizowane przez Polsko-Niemieckie Forum Kulturalne Dolnej Odry, którego członkami są przedstawiciele gminy Wolin, w 74. rocznicę zbombardowania ośrodka doświadczalnego Peenemünde, w którym Niemcy budowali broń odwetową V1 i V2. Stowarzyszenie to już od kilku lat prowadzi projekt pt. „Peenemünde z perspektywy ofiar”, mający na celu udokumentowanie działań nazistów i oddanie czci przymusowym robotnikom z całej Europy, którzy w nieludzkich warunkach pracowali w ośrodkach Peenemünde oraz Dora, z których około 20 tys. zginęło z powodu wycieńczenia, głodu i ciężkiej pracy.
Spotkanie 13 października 2017 r. poświęcone było jednak Powstaniu Warszawskiemu. Okazją ku temu była wystawa pt. „Powstanie Warszawskie 1944” przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, a prezentowana właśnie w Muzeum Historyczno-Technicznym w Peenemünde.
Na uwagę zasługuje fakt, iż w uroczystości tej wzięli udział uczniowie szkół średnich ze Szczecina oraz z Wolgastu. Dzięki temu młodzież, szczególnie młodzież niemiecka, mogła zapoznać się z historią II Wojny Światowej, jej najbardziej bestialskim etapem – zniszczeniem naszej stolicy przez Niemców i pozbawieniem życia około 200 tys. jej mieszkańców. Wstrząsającym momentem spotkania była emisja filmu wykonanego w styczniu 1945 r., ukazującego rozmiar zniszczeń Warszawy, przytoczone cyfry: w roku 1939 w Warszawie żyło około milion trzysta tysięcy ludzi, w sierpniu 1944 r. było ich około dziewięćset tysięcy, w styczniu 1945 r. w ruinach przebywało około tysiąc osób! - dały świadectwo barbarzyństwu.
Na spotkanie to został zaproszony Powstaniec Warszawski, żołnierz Armii Krajowej, p. Antoni Kruszewski, aktualnie profesor uniwersytetu El Paso w Teksasie (USA), który przedstawił swoje przeżycia i udział w walce powstańczej.
Po jego wystąpieniu uczniowie zadawali pytania profesorowi Kruszewskiemu.
W końcowej części uroczystości uczniowie szkoły muzycznej z Wolgastu zaprezentowali koncert pamięci, poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Szczególnie wzruszającym momentem koncertu było wykonanie utworu na fortepianie i skrzypcach „Lista Schindlera”, w trakcie którego wyświetlano zdjęcia z walczącej Warszawy.
W uroczystości ze strony Gminy Wolin wzięli udział dyrektor Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego Ryszard Banaszkiewicz oraz podinspektor ds. promocji Urzędu Miejskiego w Wolinie Agnieszka Pawełczyk.
Strona niemiecka reprezentowana była przez Sekretarza stanu, p. Sebastiana Schrödera, z Ministerstwa Edukacji, Nauki i Kultury Meklemburgii i Pomorza Przedniego, który wygłosił do zgromadzonych przemówienie, w którym przytoczył wypowiedź byłego kanclerza Niemiec, Gerharda Schrödera, na temat Powstania Warszawskiego: Powstanie Warszawskie nie jest wyrazem dumy dla Polaków a tylko wyrazem hańby dla narodu niemieckiego.
Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” będzie prezentowana w Muzeum w Peenemünde do 6 stycznia 2018 r. Zachęcamy do jej obejrzenia.
Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego