Podczas części praktycznej warsztatów uczestnicy poznają tradycyjne gry i zabawy muzyczne służące do rozpoznawania wzorców rytmicznych w polskiej muzyce tradycyjnej, zabawy muzyczne z elementami śpiewu i tańca – dziecięce i służące do zabaw z dziećmi, formuły melodyczne i tekstowe, elementy improwizacji w tańcu czy sposoby wykorzystania zasobu tradycji do muzycznego wychowania dzieci.
Część teoretyczna (prezentacja na zakończenie spotkania) będzie obejmować m.in. tematy: wiedza o dziecku w kulturze tradycyjnej, „dzieciństwo” jako odrębna kategoria w życiu społecznym i obyczajowości wsi, kultura tradycyjna jako rozbudowany system edukacyjny – przykłady zastosowań możliwych do wykorzystania współcześnie. Uczestnicy poznają także propozycje zajęć praktycznych oraz wzory scenariuszy lekcji, a także ośrodki i osoby zajmujące się muzyką tradycyjną w kontekście edukacji dzieci.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenia na zajęcia przyjmowane są do dnia 6 października do godz. 12:00. Szczegóły nt. zapisów dostępne tutaj: http://centrum-grodno.pl/wydarzenia
Więcej informacji na stronie Centrum: www.centrum-grodno.pl oraz profilu CWM w Grodnie na portalu Facebook: www.facebook.com/CentrumWspolpracyMiedzynarodowejGrodno
Warsztaty metodyczne dla nauczycieli i edukatorów są częścią pilotażowego programu „TUTEJSI: TRADYCJE MUZYCZNE POMORZA ZACHODNIEGO”, który jest realizowany w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie w 2017 r. przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.