ikamien.pl • Poniedziałek [25.09.2017, 07:34:07] • Międzyzdroje
Pomoc Gminy na prace konserwatorskie dla Domu Zakonnego w Międzyzdrojach

fot. kam
Na wniosek Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, Dom Zakonny w Międzyzdrojach Uchwałą Rady Miejskiej Międzyzdrojów przyznana została dotacja kwocie łącznej 100 000,00 zł (słownie: sto tysięcy złotych) na prace konserwatorskie, restauratorskie lub inne roboty budowlane w tym na remont dachu na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków położonej przy ul. Krótkiej 5 w Międzyzdrojach.
Dom Zakonny „Stella Matutina” katolicka kaplica wraz z domem zakonnym zbudowana przez siostry Boromeuszki z Trzebnicy przy ulicy Krótkiej 5, została poświęcona w 1902 roku. Była to pierwsza katolicka kaplica na Wolinie po reformacji. Środki na jej budowę dali katolicy, którzy na Pomorzu Zachodnim stanowili 1 procent ludności. Także przebywający tu Polacy wsparli budowę Kaplicy i Domu Zakonnego. Przed wejściem znajduje się otoczona bluszczem grota, wybudowana z polnych kamieni, a w niej figura Matki Boskiej.

fot. archiwum
Nie do końca zrozumiana jest nazwa tej budowli. Może chodziło o to, że kiedyś mieszkańcami Międzyzdrojów byli przede wszystkim rybacy. Nie posiadali oni przyrządów nawigacyjnych, a ich kompasem były gwiazdy, które jak Matka Boska prowadziły ich do portu.

fot. kam
Boromeuszki oprócz prowadzenia hospicjum przyjmowały także kuracjuszy, w tym także z Polski. Jednym z gości był kompozytor Feliks Nowowiejski. Wczasowicze wielkim kultem otaczali obraz Matki Bożej Uzdrowicielki Chorych. W 1952 roku miejsce to odwiedził Prymas Tysiąclecia ks. Stefan kardynał Wyszyński.
Do końca drugiej wojny światowej, była to jedyna placówka rzymskokatolicka na wyspie Wolin.
mzk
Skoro w 1902r jeden procent katolików dał na budowę to dlaczego ma teraz dawać gmina skoro jest ponad 90% katolików, a gmina nie jest tylko katolicka.
Warto dbać o wszystko co ma wartość historyczną i sakralną. Niewiele jest takich charakterystycznych obiektów ten wpisał się w Międzyzdroje od lat. Kaplica na piętrze, kameralny charakter. Warto odwiedzić.
Ksiądz Rydzyk niech da.
Ksiądz Ryszyk niech da.
Może nieroby sami by zapracowali ?
To może jak gmina taka chojna to niech pomoże innym w remoncie dachów. Zakon powinien sam się utrzymać. Mają swoją dotacje.
A kiedy jest nabór do zakonu??
Kler rządzi w Międzyzdrojach, może bogaty Ojciec Dyrektor zasponsorował by Siostry