POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [24.08.2017, 22:04:40] • Powiat Kamieński

Grzyby na własny użytek

Grzyby na własny użytek

fot. Organizator

Polska to jedno z nielicznych państw, że grzyby w lasach państwowych można zbierać na potrzeby własne praktycznie bez ograniczeń. Zbiór runa leśnego dla celów przemysłowych wymaga zawarcia umowy z nadleśnictwem.

Obostrzenia dotyczą również handlu przydrożnego. Żeby nimi handlować należy posiadać atest, dlatego sprzedaż zbieranych grzybów na bieżąco przy drogach jest… nielegalna.

Co do zasady grzyby rosnące w warunkach naturalnych, świeże czy suszone, mogą być oferowane klientowi finalnemu wyłącznie w placówkach handlowych i na targowiskach. Powinny one posiadać atesty na grzyby świeże lub atesty na grzyby suszone. Grzyby suszone ponadto muszą być sprzedawane w opakowaniu.

Grzyby kupowane przez Internet również muszą posiadać atest wystawiony przez klasyfikatora – na grzyby świeże oraz grzyboznawcę – na grzyby suszone i przetworzone.

Firmy zajmujące się skupem zatrudniają uprawnionych klasyfikatorów i grzyboznawców. Atesty można uzyskać w stacjach sanitarno-epidemiologicznych zatrudniających ekspertów. Informacje o ich dyżurach można znaleźć na ich stronach internetowych.

Komercyjny zbiór grzybów dotyczy wyłącznie gatunków dopuszczonych do obrotu, a jest ich 44. O ile w lasach stanowiących własność Skarbu Państwa można zbierać grzyby na potrzeby własne w zasadzie bez ograniczeń, to w lasach prywatnych właściciel może zakazać nawet wstępu do lasu.

Nie wolno zbierać grzybów objętych ochroną gatunkową, a tych w Polsce jest 117 gatunków. Nie wolno również zbierać grzybów w miejscach o czasowym lub stałym zakazie wstępu do lasu oraz na obszarach chronionych w parkach narodowych i rezerwatach. Taki zakaz nie obowiązuje w Parku Narodowym Borów Tucholskich.

Mówi się, że Polska jest rajem dla grzybiarzy i ma najwięcej gatunków grzybów uznanych za jadalne, dopuszczonych do handlu. W Polsce jest też prawdopodobnie najwięcej grzybiarzy. Polacy uchodzą za smakoszów grzybów i posiadają ogromne grzybiarskie tradycje. Chętnie jedzą grzyby, chętnie je zbierają i przetwarzają, a w okresie wysypu, wynoszą grzyby z lasu pełnymi koszami. I pasji grzybobrania nie zakłócają im nawet dramatyczne medialne doniesienia o pomyłkach grzybiarskich i corocznych, nieraz śmiertelnych, zatruciach.

OZiPZ PSSE w Kamieniu Pomorskim
Klasyfikator grzybów posiada uprawnienia do oceny wyłącznie grzybów świeżych, natomiast grzyboznawca posiada uprawnienia do oceny grzybów świeżych i suszonych.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■