POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [24.08.2017, 14:19:35] • Kamień Pomorski

Odnowiony ołtarz w katedrze kamieńskiej

Odnowiony ołtarz w katedrze kamieńskiej

fot. ikamien.pl

W ostatnich latach w katedrze kamieńskiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela poddano zabiegom renowacyjnym wiele zabytkowych przedmiotów, w tym gotycki tryptyk ołtarza głównego; barokowa krata lektoryjna i barokowa ambona.

W ostatni poniedziałek, 21 sierpnia 2017 roku oddany został, po pracach renowacyjnych ołtarz z kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. - Renowacja ołtarza kosztowała około 100 tysięcy złotych. Środki pochodziły z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz parafii – powiedział ks. kanonik Dariusz Żarkowski proboszcz parafii pod wezwaniem św. Ottona Biskupa Bambergu.

Odnowiony ołtarz w katedrze kamieńskiej

fot. ikamien.pl

Do czasu Reformacji w katedrze kamieńskiej znajdowały się 23 ołtarze. Protestanci większość z nich usunęli, przekazując je wiejskim kościołom lub je zniszczyli z uwagi na ich stan. Po przejęciu katedry po roku1945 przez katolików zaczęto wyposażać wnętrze katedry w dodatkowe ołtarze.

Odnowiony ołtarz w katedrze kamieńskiej

fot. ikamien.pl

W 1962 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków Szczecinie przekazał parafii XVII wieczny ołtarz główny z kościoła św. Mikołaja na Wzgórzu. W szafie środkowej brakowało bocznych figur oraz figury Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Ewangelisty, a w podstawie Ostatniej Wieczerzy. W 1963 roku dokonano renowacji i konserwacji ołtarza, umieszczając w jego części środkowej kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

- Stan zachowania obiektu był bardzo zły, obiekt kwalifikował się do pilnej konserwacji. Drewno było toczone przez drewnojady, bardzo zniszczone i mocno osłabione strukturalnie, z licznymi uszkodzeniami w partii konstrukcji i snycerki. Polichromie, złocenia i srebrzenia zachowane śladowo. Na znacznej powierzchni zachowały się jedynie grunty, duże partie obiektu odsłonięte do surowego drewna. Zachowane grunty spękane, ulegają odspojeniu od podłoża. Konstrukcję ołtarza osłabiona, rozeschnięta. Malowidło w zwieńczeniu zmatowiałe, zabrudzone, zachlapane biała farbą. Warstwa malarska miejscami odspojona, złuszczona i spękana, słabo scalenie z gruntem. Podobrazie malowidła – deski, rozeschnięte. W miejscu obrazu (predella) umieszczono neutralne wypełnienie ze sklejki.
Odwrocie ołtarza pomalowane farbą kredową, zacieki po zawilgoceniu. Powierzchnia
obiektu zakurzona. W trakcie trwającej od 2015-2017 roku konserwacji ołtarz odzyskał dawny blask. Wykonano prace stolarsko-snycerskie związane z naprawą konstrukcji ołtarza i uzupełnieniem ubytków snycerki. Drewno zostało odrobaczone a miejscach osłabionych wzmocnione. Obiekt został oczyszczony z wtórnych przemalowań i zabrudzeń. Na podstawie zachowanych śladów polichromii, złoceń i srebrzeń, popartych badaniami laboratoryjnymi, zostały przywrócona polichromia, złocenia i srebrzenia, częściowo laserowane. Obrazy w zwieńczeniu i jeden zachowany w partii predelli zostały oczyszczone z zabrudzeń i pociemniałego werniksu. Uzupełniono ubytki warstwy malarskiej. Polichromia ołtarza, malowidła i srebrzenia zostały zabezpieczone – poinformowała Konserwator Dzieł Sztuki mgr Katarzyna Koutny-Giedrys.
Renowacji ołtarza dokonała Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki Ryszarda Giedrysa w Szczecinie.

mzk
foto: Marian Klasik i Ryszard Giedrys


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Czwartek [24.08.2017, 22:42:39] • [IP: 80.245.177.*]

Ładnie zrobione, niemało kosztowalo a jak to się ma do posłuszeństwa Panu Bogu.Odsyłam do Słowa Bożego np. III Mojżeszowa 26.1, , Nie będziecie czynili sobie bałwanów ani stawiali sobie podobizny rzeżbionej ani kamiennych pomników, ani też umieszczali kamiennych obrazów w ziemi waszej aby im się kłaniać gdyż Ja Pan jestem Bogiem waszym, , , To jeden z wielu wersetów w tym temacie.

Gość • Czwartek [24.08.2017, 22:34:10] • [IP: 83.8.114.**]

Kiedyś ten oltarz wyglądał majestatycznie i piękne, teraz bardziej niż do katedry, pasuje na dyskoteke w Dargobadziu.

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■