ikamien.pl • Czwartek [24.08.2017, 14:19:35] • Kamień Pomorski
Odnowiony ołtarz w katedrze kamieńskiej
fot. ikamien.pl
W ostatnich latach w katedrze kamieńskiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela poddano zabiegom renowacyjnym wiele zabytkowych przedmiotów, w tym gotycki tryptyk ołtarza głównego; barokowa krata lektoryjna i barokowa ambona.
W ostatni poniedziałek, 21 sierpnia 2017 roku oddany został, po pracach renowacyjnych ołtarz z kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. - Renowacja ołtarza kosztowała około 100 tysięcy złotych. Środki pochodziły z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz parafii – powiedział ks. kanonik Dariusz Żarkowski proboszcz parafii pod wezwaniem św. Ottona Biskupa Bambergu.
fot. ikamien.pl
Do czasu Reformacji w katedrze kamieńskiej znajdowały się 23 ołtarze. Protestanci większość z nich usunęli, przekazując je wiejskim kościołom lub je zniszczyli z uwagi na ich stan. Po przejęciu katedry po roku1945 przez katolików zaczęto wyposażać wnętrze katedry w dodatkowe ołtarze.
fot. ikamien.pl
W 1962 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków Szczecinie przekazał parafii XVII wieczny ołtarz główny z kościoła św. Mikołaja na Wzgórzu. W szafie środkowej brakowało bocznych figur oraz figury Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Ewangelisty, a w podstawie Ostatniej Wieczerzy. W 1963 roku dokonano renowacji i konserwacji ołtarza, umieszczając w jego części środkowej kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
- Stan zachowania obiektu był bardzo zły, obiekt kwalifikował się do pilnej konserwacji. Drewno było toczone przez drewnojady, bardzo zniszczone i mocno osłabione strukturalnie, z licznymi uszkodzeniami w partii konstrukcji i snycerki. Polichromie, złocenia i srebrzenia zachowane śladowo. Na znacznej powierzchni zachowały się jedynie grunty, duże partie obiektu odsłonięte do surowego drewna. Zachowane grunty spękane, ulegają odspojeniu od podłoża. Konstrukcję ołtarza osłabiona, rozeschnięta. Malowidło w zwieńczeniu zmatowiałe, zabrudzone, zachlapane biała farbą. Warstwa malarska miejscami odspojona, złuszczona i spękana, słabo scalenie z gruntem. Podobrazie malowidła – deski, rozeschnięte. W miejscu obrazu (predella) umieszczono neutralne wypełnienie ze sklejki.
Odwrocie ołtarza pomalowane farbą kredową, zacieki po zawilgoceniu. Powierzchnia
obiektu zakurzona. W trakcie trwającej od 2015-2017 roku konserwacji ołtarz odzyskał dawny blask. Wykonano prace stolarsko-snycerskie związane z naprawą konstrukcji ołtarza i uzupełnieniem ubytków snycerki. Drewno zostało odrobaczone a miejscach osłabionych wzmocnione. Obiekt został oczyszczony z wtórnych przemalowań i zabrudzeń. Na podstawie zachowanych śladów polichromii, złoceń i srebrzeń, popartych badaniami laboratoryjnymi, zostały przywrócona polichromia, złocenia i srebrzenia, częściowo laserowane. Obrazy w zwieńczeniu i jeden zachowany w partii predelli zostały oczyszczone z zabrudzeń i pociemniałego werniksu. Uzupełniono ubytki warstwy malarskiej. Polichromia ołtarza, malowidła i srebrzenia zostały zabezpieczone – poinformowała Konserwator Dzieł Sztuki mgr Katarzyna Koutny-Giedrys.
Renowacji ołtarza dokonała Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki Ryszarda Giedrysa w Szczecinie.
mzk
foto: Marian Klasik i Ryszard Giedrys
Ładnie zrobione, niemało kosztowalo a jak to się ma do posłuszeństwa Panu Bogu.Odsyłam do Słowa Bożego np. III Mojżeszowa 26.1, , Nie będziecie czynili sobie bałwanów ani stawiali sobie podobizny rzeżbionej ani kamiennych pomników, ani też umieszczali kamiennych obrazów w ziemi waszej aby im się kłaniać gdyż Ja Pan jestem Bogiem waszym, , , To jeden z wielu wersetów w tym temacie.
Kiedyś ten oltarz wyglądał majestatycznie i piękne, teraz bardziej niż do katedry, pasuje na dyskoteke w Dargobadziu.