ikamien.pl • Niedziela [02.07.2017, 10:50:52] • Dziwnów
Delegacja byłych Żołnierzy 1 Batalionu Szturmowego z Dziwnowa na święcie Jednostki Wojskowej AGAT

fot. kam
Dzień 30 czerwca 1943 roku, to dzień aresztowania dowódcy Armii Krajowej generała dywizji Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej Stefana Pawła Roweckiego ps. „Grot”. Generał dywizji Stefan Paweł Rowecki ps. „Grot” jest patronem Jednostki Wojskowej AGAT.
Tradycyjnie już, 30 czerwca dzień aresztowania Patrona AGATU, w Gliwicach obchodzony jest jako Święto Jednostki Wojskowej AGAT. Jednostka Wojskowa AGAT, to jednostka szturmowa o charakterze powietrznodesantowym, wykonującą akcje bezpośrednie w ugrupowaniu i na tyłach przeciwnika. Gliwicka jednostka wojsk specjalnych jest „kuźnią kadr” dla innych jednostek Wojsk Specjalnych. Dowódcą jednostki jest pułkownik dyplomowany Sławomir Drumowicz, którego mieszkańcy naszego powiatu podziwiają podczas corocznego Festynu Komandosa, kiedy skacze na spadochronie na czele grupy skoczków bądź do Bałtyku bądź do rzeki Dziwny.

fot. kam
W święcie Jednostki Wojskowej AGAT, której zawołaniem jest „Znaleźć i Zniszczyć” wzięła udział delegacja Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 1 Batalionu Szturmowego w Dziwnowie oraz Komitetu Organizacyjnego Festynu Komandosa. Delegacja z Dziwnowa złożyła na ręce pułkownika dyplomowanego Sławomira Drumowicza pozdrowienia i życzenia sukcesów w służbie dla bezpieczeństwa Polski od: Starosty Kamieńskiego i Rady Powiatu Kamieńskiego; Burmistrza Dziwnowa i Rady Miejskiej Dziwnowa; Centrum Stowarzyszenia Słowian i Wikingów w Wolinie oraz Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 1 Batalionu Szturmowego w Dziwnowie.

fot. kam
Jednym z elementów Święta AGATU była rozmowa audiowizualna w czasie rzeczywistym przeprowadzona przez pułkownika dyplomowanego Sławomira Drumowicza z żołnierzami tej jednostki będącymi na misji w Afganistanie, obserwowana przez uczestników święta jednostki na wielkim telebimie.

fot. kam
Spotkania komitetu organizacyjnego Festynu Komandosa z dowódcami poszczególnych polskich jednostek specjalnych oraz innych krajów NATO, ale i Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu zaowocują wzbogaceniem programu tegorocznego VIII Festynu Komandosa w Dziwnowie w dniach 25 – 27 sierpnia br.

fot. kam
Przypomniawszy, że Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 1 Batalionu Szturmowego w Dziwnowie powstałe z inicjatywy majora w stanie spoczynku Ryszarda Czerkawskiego jest prężnie działającą ogólnopolską organizacją skupiającą nie tylko szeregowych żołnierzy1 Batalionu Szturmowego, ale także wyższych oficerów w tym także kilku generałów, którzy służbę w wojskach specjalnych rozpoczynali w byłym 1 Batalionie Szturmowym, którego dziś tradycje kontynuuje Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu. Szefem Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 1 Batalionu Szturmowego w Dziwnowie jest Ryszard Horniak.

fot. kam
mzk
źródło: www.ikamien.pl
Widze płk Drumowicza. To facet za ktorym specjalsi pojda w ogien. Udowodnil swoj profesjonalizm w Iraku.Szkoda, ze o tym tak malo wiemy. Pozdrawiam panow w czerwonych beretach. Sluzylem pod p.Brzozowskim - ostry zolnierzrz byl. Gonil jak cholera ale sam sie nie oszczedzał.Pozdrawiam Ryska i Marka