POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [28.06.2017, 17:23:01] • Międzyzdroje

Ostatnie pożegnanie Eugeniusza Kędzierskiego - pioniera zagospodarowania Ziem Zachodnich i popularyzatora Międzyzdrojów

Ostatnie pożegnanie Eugeniusza Kędzierskiego - pioniera zagospodarowania Ziem Zachodnich i popularyzatora Międzyzdrojów

fot. Tomasz Rychłowski

27 czerwca na Cmentarzu Komunalnym w Międzyzdrojach odbył się pogrzeb zasłużonego dla Międzyzdrojów Eugeniusza Kędzierskiego. Na cmentarz przyszło wielu bliskich, by pożegnać tego znakomitego człowieka. Podczas ceremonii pogrzebowej, w imieniu Rady Miejskiej i władz miasta, mowę pożegnalną wygłosił Przewodniczący Rady Miejskiej - Jan Magda. Dzięki niej możemy przypomnieć sylwetkę tego niezwykłego działacza.

- Symboliczny, w biografii Pana Eugeniusza, był rok jego przyjścia na świat, rok „powrotu” naszej Ojczyzny na mapy Europy i Świata - rok 1918. Jego zainteresowania turystyką miały korzenie w harcerstwie, gdzie zdobył krzyż ze złotą lilijką. Po wkroczeniu w 1939 roku armii niemieckiej do Polski, został wywieziony w głąb Niemiec i osadzony w karnym obozie pracy, gdzie przebywał do zakończenia wojny. Po powrocie do kraju, pracował na samodzielnych stanowiskach w przemyśle rybnym i handlu, kierując dużymi zakładami pracy. Ukończył wyższe studia na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1970 roku był członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, współtwórcą Oddziału PTTK w Międzyzdrojach, pełnił funkcje prezesa Zarządu Oddziału, będąc aktywnym członkiem Zarządu Wojewódzkiego i Zarządu Głównego PTTK. Pracowitość wyniósł z etosu swojej rodzinnej ziemi, z Wielkopolski.

Ostatnie pożegnanie Eugeniusza Kędzierskiego - pioniera zagospodarowania Ziem Zachodnich i popularyzatora Międzyzdrojów

fot. Andrzej Ryfczyński

Tak jak wielu wspaniałych pionierów zagospodarowania Ziem Zachodnich i Północnych podziwiał ich piękno, poznawał skomplikowaną historię wyspy Wolin. Piękno go urzekało, ale też zobowiązywało do ochrony i upowszechniania walorów tych ziem. Stąd Jego aktywność w tworzeniu Wolińskiego Parku Narodowego, którego później, przez 15 lat, był członkiem rady naukowej. Osobiste zaangażowanie w popularyzację Międzyzdrojów, ukoronowane zostało powstaniem przewodnika pt. „Międzyzdroje” autorstwa Bogdana Kucharskiego. Stąd wreszcie determinacja w modernizowaniu i budowaniu obiektów dla turystów, którzy przebywając w Międzyzdrojach kodowali w sobie nadbałtycką nutę Polski.

Ostatnie pożegnanie Eugeniusza Kędzierskiego - pioniera zagospodarowania Ziem Zachodnich i popularyzatora Międzyzdrojów

fot. Andrzej Ryfczyński

Śp. Eugeniusz Kędzierski, miał świadomość tego, że budować „nowe” trzeba nie tylko na ziemi, ale i w ludziach. Mając predyspozycje niezbędne dla dobrego działacza społecznego i polityka, potrafił je wykorzystać. Jego wysokie kwalifikacje sprawiły, że w 1982 roku mieszkańcy i organizacje społeczne Międzyzdrojów upoważniły go, do samodzielnego występowania do władz państwowych i innych organów, w sprawie przywrócenia Międzyzdrojom statusu samodzielnej jednostki administracyjnej na mapie Polski. W wyniku trudnych negocjacji prowadzonych przez Pana Eugeniusza Kędzierskiego, trwająca ponad rok walka o prawo przywrócenia tożsamości Miasta i Gminy Międzyzdroje, zakończyła się sukcesem. 23 marca 1984 roku wybrano na pierwszej sesji Radę Narodową Miasta i Gminy Międzyzdroje, której został członkiem.

Ostatnie pożegnanie Eugeniusza Kędzierskiego - pioniera zagospodarowania Ziem Zachodnich i popularyzatora Międzyzdrojów

fot. Andrzej Ryfczyński

W następnych latach niezależnie od zarządzania Oddziałem PTTK, poświęcał się pracy na polu społecznym, przyczyniając się do opracowania perspektywicznego programu rozwoju Międzyzdrojów, który w wyniku konsekwentnej polityki władz samorządowych, przywrócił miastu miano „Perły Bałtyku”. Śp. Eugeniusz Kędzierski został między innymi, odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta oraz uhonorowany, przez nasz Samorząd, tytułem „Zasłużony dla Międzyzdrojów”.

Przewodniczący Rady Miejskiej JAN MAGDA


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

JTB • Sobota [01.07.2017, 11:32:16] • [IP: 80.245.178.***]

O zmarłych mówi się dobrze albo wcale. Choćby dlatego że nie może się bronić. Ja mam jak najlepsze wspomnienia o zmarłym. Jego życiorysem można by obdzielić kilka osób i tak były to bogaty życiorys. Kultura osobista wymaga uszanowania smutku bliskich.

Gość • Piątek [30.06.2017, 18:01:39] • [IP: 83.11.177.***]

Byłam pracownikiem PTTK jak p. Kędzierski został prezesem PTTK jeszcze na ulicy Zwycięstwa a później Kolejowej. Za jego rządów mam niemiłe wspomnienia. Niech spoczywa w spokoju.

MM • Czwartek [29.06.2017, 16:18:23] • [IP: 89.174.73.**]

Odszedł najwybitniejszy samorządowiec w historii Międzyzdrojów. Będzie nam Go brakować.

Gość • Czwartek [29.06.2017, 12:43:37] • [IP: 93.94.184.***]

Bardzo dobry człowiek, wspaniały pracodawca, żeby pozostali mieli namiastkę realizmu co Pan Eugeniusz.

Gość • Czwartek [29.06.2017, 11:44:42] • [IP: 79.186.70.**]

Wspaniały Człowiek, wspaniały Międzyzdrojanin. Dziękuję, ze Pan pokochał szczerze Międzyzdroje.R.I.P.

Oglądasz 1-5 z 5
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Gmina Międzyzdroje: Lubin świętuje 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego! 17 maja w Grodzisku odbędzie się festyn historyczny z pokazami wojów, wykładem prof. Sikorskiego i atrakcjami dla całych rodzin. Start o 15:00 – nie zabraknie walk, muzyki, ognia i zabawy! ■