POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [17.06.2017, 09:00:07] • Kamień Pomorski

„Czarodziejski flet” oczarował słuchaczy kamieńskiego festiwalu organowego

„Czarodziejski flet” oczarował słuchaczy kamieńskiego festiwalu organowego

fot. kam

Przynajmniej z jednego powodu warto było być na koncercie inaugurującym 53. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Powodem tym było wysłuchanie prawie nieznanego utworu, transkrypcji na organy Uwertury do opery Czarodziejski Flet Wolfganga Amadeusa Mozarta (1756-1791) dokonanej przez Alberta Listera Peaca w wykonaniu organisty Tomasza Soczka.

W piątek, 16 czerwca 2017 roku w szczelnie wypełnionej katedrze kamieńskiej p.w. św. Jana Chrzciciela nastąpiła inauguracja 53. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

„Czarodziejski flet” oczarował słuchaczy kamieńskiego festiwalu organowego

fot. kam

W koncercie inauguracyjnym wystąpił organista z Krakowa Tomasz Soczek który wykonał: Nicolausa Bruhnsa (1665-1697) Preludium G-dur; Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750) Toccata, adagio i fuga C-dur BWV 564; Wolfganga Amadeusa Mozarta (1756-1791) Uwertura do opery Czarodziejski flet - trans. Albert Lister Peace.

„Czarodziejski flet” oczarował słuchaczy kamieńskiego festiwalu organowego

fot. kam

W części kameralnej koncertu Marzena Michałowska sopran, Anna Alexandrowicz sopran II, Małgorzata Woltmann-Żebrowska alt, Zespół Wokalistów „Camerata Nova” Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej, dyrygent Eugeniusz Kus wykonali Antonio Vivaldiego (1678-1741) Gloria D-dur RV 589.

„Czarodziejski flet” oczarował słuchaczy kamieńskiego festiwalu organowego

fot. kam

Organizatorami tego najstarszego na Pomorzu Zachodnim festiwalu, odbywającego się nieprzerwanie od 53 lat, promującego dokonania muzyki organowej i kameralnej są Burmistrz i Rada Miejska w Kamieniu Pomorskim, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej oraz Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Ottona w Kamieniu Pomorskim. Patronat honorowy nad festiwalem sprawują Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Metropolita Szczecińsko-Kamieński Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Wojewoda Zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W koncercie inauguracyjnym uczestniczyli m.in. biskup pomocniczy Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ks. bp. Henryk Wejman, Jarosław Rzepa wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Artur Balazs prezes zarządu Europejskiej Fundacji Rozwoju Wsi Polskiej, senator Tomasz Paweł Grodzki, Ewa Stanecka Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie oraz Magdalena Zarębska-Kulesza Zachodniopomorski Kurator Oświaty w Szczecinie. Byli także obecni przedstawiciele miast partnerskich z Torgelow i Lünen.

Następny koncert w ramach 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbędzie się w piątek 23 czerwca br. o godz. 19.00. Wystąpią Michal Novenko z Czech oraz Chór Akademii Morskiej w Szczecinie.

mzk

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■