POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [08.06.2017, 11:30:25] • Gmina Wolin

Rozprawa za czy przeciw... kurczakowi

Rozprawa za czy przeciw... kurczakowi

fot. kam

- Sporządzony raport o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia polegającego na „Rozbudowie instalacji do chowu drobiu...” nie uwzględnia w swoim zakresie oceny oddziaływania inwestycji w odniesieniu do istniejącego i eksploatowanego na potrzeby zaspokojenia potrzeb mieszkańców miejscowości Dobropole ujęcia wody, przy czym nie wspomniano nawet o fakcie istnienia powyższego ujęcia, którego najbliższa lokalizacja to ok. 240 m od granic nieruchomości, na której planowana jest inwestycja – mówi Bogdan Wilkowski p.o. dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolinie.

W Dobropolu w gminie Wolin odbyła się rozprawa administracyjna w sprawie rozbudowy instalacji do chowu drobiu zlokalizowanej na działce ewidencyjnej go nr 108/39 w obrębie 0033 w miejscowości Dobropole gmina Wolin, wzdłuż drogi wojewódzkiej 107 Węzeł Parłówko – Kamień Pomorski – Dziwnówek.

Rozprawa za czy przeciw... kurczakowi

fot. kam

Przedmiotem rozprawy, konsultacji społecznej był Raport o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia polegającego na „Rozbudowie instalacji do chowu drobiu zlokalizowanej na działce ewid. o nr 108/39 w obrębie 0033 w miejscowości Dobropole,_ gm. Wolin, powiat kamieński, województwo zachodniopomorskie”, sporządzonym w Szczecinie w 2016 roku przez Lillę Łagodzińską (Usługi Projektowe w zakresie Ochrony Środowiska Eko-El Lilla Łagodzińska, Szczecin), jako strona postępowania reprezentująca inwestora.

Rozprawa za czy przeciw... kurczakowi

fot. kam

W istniejącej w Dobroplu fermie kurcząt rzeźnych prowadzony jest chów drobiu w ilości 120 000 sztuk, tj. 480 DJP (dużych jednostek przeliczeniowych). Założenia projektowe przewidują rozbudowę istniejących 2 obiektów do chowu drobiu oraz budowę 4 kolejnych obiektów do chowu drobiu, umożliwiającą zwiększenie, jednoczesnej obsady drobiu o 226 000 szt., tj. o 904 DJP (dużych jednostek przeliczeniowych). Sumaryczna jednoczesna ilość stanowisk dla drobiu po planowanej rozbudowie wyniesie 346 000 szt. (1384 DJP).
Ogólny zakres zamierzenia inwestycyjnego obejmuje budowę oraz rozbudowę obiektów do chowu drobiu: 2 obiektów chowu drobiu o jednostkowej pow. 3000 m2 i obsadzie 63 000 szt. każdy; 2 obiektów chowu drobiu o jednostkowej pow. 2000 m2 i obsadzie 42 000 szt. każdy; rozbudowę 2 istniejących obiektów chowu drobiu do docelowej, jednostkowej pow. 1200 m2 i obsadzie 24 000 szt. każdy; wykonanie niezbędnej infrastruktury technicznej: posadowienie maksymalnie 12 szt. silosów paszowych wraz z fundamentami, o pojemności jednostkowej ok. 15 ton; przyłączy: energetycznego, wodociągowego, gazowego; posadowienie maksymalnie 6 zbiorników podziemnych do magazynowania gazu LPG lub propanu o pojemności jednostkowej ok. 6700 l; posadowienie agregatu prądotwórczego o mocy ok. 200 kW; montaż w poszczególnych (projektowanych i modernizowanych) obiektach nagrzewnic gazowych o mocy jednostkowej ok. 150 kW.

Rozprawa za czy przeciw... kurczakowi

fot. kam

Mieszkańcy Dobropola w zdecydowanej większości są przeciwni rozbudowie istniejącej fermie drobiu: - Tu nie o hałas chodzi, lecz przede wszystkim o smród. Będziemy walczyć, by nie doszło do rozbudowy istniejącej fermy – mówi jedna z mieszkanek, której dom stoi najbliżej planowanej rozbudowy. Rzeczywiście najbliższa zabudowa mieszkalna znajduje się ok. 57 m od obiektu chowu drobiu.

Rozprawa za czy przeciw... kurczakowi

fot. kam

- Już dzisiaj mamy kłopoty z wodą, a co będzie potem, kiedy dla rozbudowanej fermy będzie potrzeba ok. 15 200 m3/rok – mówi inna mieszkanka Dobropola. Na mogące wyniknąć problemy z wodą i ściekami zwraca także uwagę Bogdan Wilkowski p.o. dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolinie.
Jak zwykle, i tu nie zabrakło zwolenników rozbudowy fermy, przytoczę jedną tylko wypowiedź, ale bardzo charakterystyczną: - Pamiętam, bo się tu jako dziecko wychowywałam, było tu Państwowe Gospodarstwo Rolne z fermą bydła i śmierdziało bardziej niż od drobiu i nikomu to nie przeszkadzało. Polska jest w Europie liderem z hodowli drobiu rzeźnego, a nasze fermy mają ścisły reżim technologiczny np. nawóz jest wywożony raz w miesiącu i to w szczelnych kontenerach.

Rozprawa za czy przeciw... kurczakowi

fot. kam

Obecna ferma jest starego typu. Po modernizacji starej i budowie nowej może rzeczywiście nie będzie ona uciążliwa dla mieszkańców Dobro pola. Ale na pewno wiele jest jeszcze do zrobienia. Może inwestor zdobyłby się na wysiłek finansowy i zafundował grupie mieszkańców Dobropola wycieczkę do wzorowo działającej, nowoczesnej fermy drobiu rzeźnego by przekonać ich do swoich planów inwestycyjnych.

mzk

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Piątek [09.06.2017, 01:11:15] • [IP: 31.1.69.**]

w czasie IIwojny czerwony krzyż też Oświęcim odwiedzał i wszystko grało a dziś się okazuje że nie do końca to w nawiązaniu do wycieczek pokazowych

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Gmina Międzyzdroje: Lubin świętuje 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego! 17 maja w Grodzisku odbędzie się festyn historyczny z pokazami wojów, wykładem prof. Sikorskiego i atrakcjami dla całych rodzin. Start o 15:00 – nie zabraknie walk, muzyki, ognia i zabawy! ■