W ramach działań policjanci przebadali urządzeniami typu Alco-Blow 674 kierujących. Ujawnili przy tym aż pięć osób, które zdecydowały się kierować pojazdem pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Dwie z nich naruszyły art. 87§1 Kodeksu wykroczeń, czyli kierowały pojazdem znajdując się w stanie po użyciu alkoholu. Kolejną osobą zatrzymaną do kontroli, był amator jazdy jednośladem, który znajdował się w stanie po użyciu alkoholu.
Niestety doszło również do naruszenia art. 178A§1 Kodeksu karnego, co oznacza że kierujący pojazdami mechanicznymi znajdowali się w stanie nietrzeźwości. Za to przestępstwo grozi im kara pozbawienia wolności do lat 2.
Wszystkim kierującym pojazdami mechanicznymi zatrzymano uprawnienia do kierowania. Teraz odpowiedzą oni za swoje zachowanie przed sądem.
Działania miały na celu:
niedopuszczenie do popełniania przestępstw i wykroczeń w ruchu drogowym;
kształtowanie świadomości kierowców w zakresie eliminowania zagrożeń przestępczością na drogach;
eliminowanie z ruchu drogowego kierujących będących w stanie po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu.
Podstawą prawną do przeprowadzenia tego typu działań są:
Ustawa z dnia 06.04.1990 r. o Policji (tekst jednolity Dz. U. z 2011r. Nr 287 ze zmianami);
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26.07.2005 r. w sprawie sposobu postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów (Dz. U. nr 141 z 2005 r. poz. 1186);
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 lipca 2008r.
w sprawie kontroli ruchu drogowego (Dz. U. nr 132 poz. 841 z 2008 r. ze zmianami);
Zarządzenie nr 609 Komendanta Głównego Policji z dnia 25 czerwca 2007r.
w sprawie sposobu pełnienia służby na drogach przez policjantów;
Zarządzenie nr 496 Komendanta Głównego Policji z dnia 25 maja 2004 roku
w sprawie badań na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
Zarządzenie nr 738 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 czerwca 2011 roku;
Zarządzenie nr 1074 z dnia 31 sierpnia 2011 roku zmieniające zarządzenie w sprawie badań na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
st. post. Aleksandra Berenda
83.23.252 - naczytałeś się przepisów niepotrzebnie. Policja zawsze znajdzie uzasadnione podejrzenie do zatrzymania pojazdu. Jestem za. Tępić, karać, zatrzymywać uprawnienia do prowadzenia pojazdem pijanym.
Jeżeli policja ma uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, że konkretny kierowca prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości, to wówczas może zatrzymać pojazd. Raz jeszcze upominam się o podstawę prawną do takiego zatrzymania " w celu rutynowej kontrolii". Z uprawnień policji wskazanych w art. 129 prawa o ruchu drogowym nie wynika prawo do zatrzymania pojazdu do takiej" rutynowej kontroli". Wskazany przez LawoK, tekst, będący cytatem z podanej przez niego strony, wynika z rozporządzenia ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJ z dnia 18 lipca 2008 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego i określa procedurę zatrzymania pojazdu. Wyraźnie się w niej nawet zaznacza, że po zatrzymaniu pojazdu funkcjonariusz powinien podać przyczynę zatrzymania. Dalej należy wskazać, że samo rozporządzenie nie mogłoby nawet stanowić samoistnej podstawy do takiego zatrzymania, bo zgodnie z art. 41. Konstytucji: Pozbawienie lub ograniczenie wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie.
Kontrola trzeźwości jest niezgodna Z prawem.Przepisy mówią wyraźnie – policja ma prawo zatrzymać do kontroli pojazd tylko w uzasadnionych przypadkach. Jeśli kierowca naruszył przepisy ruchu drogowego, jeśli prowadzi samochód w sposób, który daje podstawy przypuszczać, że jedzie na podwójnym gazie albo gdy na przykład w okolicy popełniono przestępstwo i sprawcy uciekli podobnym samochodem.
jakbyście tak na cały dzień postawili 4 chłopa przy rondzie to byście więcej rybek nałapali
W/g tych liczb, statystycznie 1 osoba na 140 jeździ po alkoholu.Daje więc to piękny wynik prawie 180 tys. ludzi jeżdżących na bani każdego dnia. Tępogród...Zabierać furmanki i na licytacje a pieniążki na fundację pomocy ofiarom wypadków...
Gdyby nie odbywające się Komunie" trzeźwego poranka" by nie było...
czy ta ustawa dotyczy tez pieszych bioracych udzial w ruchu drogowym czy tez beda podlegac trzezwym porankom?