Treść odpowiedzi urzędników z Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach publikujemy poniżej w całości:
A. Zasada informowania lokalnej społeczności'
Zgodnie z wymogami ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym o wyłożeniu do publicznego wglądu oraz terminie dyskusji publicznej nt. projektu studium zawiadomiono poprzez obwieszczenie Burmistrza Międzyzdrojów na tablicy ogłoszeń UM, na stronie BIP UM i w prasie lokalnej. Obwieszczenia ukazały się w dniu 28 kwietnia br. Ponadto projekt studium, tekst i mapy wraz z prognozą oddziaływania na środowisko opublikowano na stronie internetowej UM. Uwagi do Studium można składać do 27 czerwca 2017 r.
O procedurze zmiany studium informowano również na etapie początkowym prac umożliwiając składanie wniosków do projektu. Wpłynęło wówczas 6 wniosków (jak ustalono na spotkaniu w dniu 10 maja br. żadna z osób obecnych nie złożyła wniosku do zmiany studium).
B. Rola Studium w polityce przestrzennej gminy
Projektant wyjaśnił uczestnikom spotkania, iż Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy nie jest aktem prawa miejscowego, natomiast stanowi wyraz długoterminowej polityki przestrzennej rozwoju gminy (art. 9 ust. 5 ustawy). Studium też nie stanowi podstawy do uzyskania pozwolenia na budowę ani też nie jest brane pod uwagę przy sporządzaniu decyzji o ustaleniu warunków zabudowy.
Wyjaśnił również, iż zgodnie z obowiązującym prawem (art. 10 ustawy) w studium należy m.in. na podstawie prognoz demograficznych, potrzeb i możliwości ekonomicznych, uwarunkowań środowiskowych przy uwzględnieniu ustaleń obowiązujących planów miejscowych, oszacować faktyczne zapotrzebowanie na poszczególne funkcje zabudowy, w tym mieszkalną czy usługową. Szczegółowe wyliczenia i wnioski w tym zakresie zawiera projekt zmiany studium (str. 63-64).
C. Uzasadnienie wyznaczenia nowych terenów pod zabudowę w Studium
Należy w tym miejscu wyjaśnić, że Gmina Międzyzdroje posiada jeden z najwyższych w kraju, wskaźnik ilości mieszkań przypadających na mieszkańca. W trakcie prowadzenia prac projektowych wskaźnik liczby mieszkań na 1 000 mieszkańców wynosił (GUS 2014 r.) w gminie Międzyzdroje 695,7 zaś w samym mieście Międzyzdroje 763,7.
Na potrzeby Studium, zgodnie z obowiązującym prawem, został sporządzony bilans terenów przeznaczonych pod zabudowę, w którym określono maksymalne zapotrzebowania na powierzchnię użytkową i chłonności terenów przeznaczonych pod nową zabudowę.
Zgodnie z bilansem dla funkcji mieszkalnej wyliczono, że:
1) w obowiązujących planach miejscowych oraz na obszarach zwartej zabudowy chłonność nowej zabudowy mieszkaniowej wynosi 200 000 m2,
2) z analiz zapotrzebowania na nową zabudowę wynika iż wynosi ono 118 000 m2,
3) obliczona chłonność przewyższa zapotrzebowanie na nową zabudowę.
Zgodnie z bilansem dla funkcji turystycznej wyliczono, że:
1) w obowiązujących planach miejscowych oraz na obszarach zwartej zabudowy chłonność nowej zabudowy wynosi 175 000 m2,
2) z analiz zapotrzebowania na nową zabudowę wynika iż wynosi ono 280 000 m2,
3) obliczona chłonność nie przewyższa zapotrzebowania na nową zabudowę.
W związku z powyższym w projekcie zmiany studium przewiduje się rozwój funkcji turystycznej (oznaczonej symbolem UT).
Szczegółowe wyliczenia i wnioski w tym zakresie zawiera projekt zmiany studium (str. 63-64).
D. Intensywność zagospodarowania w miejscowości Lubin
Dla potrzeb studium na terenie gminy zostało wyznaczonych dziewięć obszarów planistycznych. Miejscowość Lubin znajduje się w siódmym obszarze planistycznym tj.: „Zespół miejscowości Wicko, Wapnica, Lubin (str. 104 Studium)”. W kierunkach zagospodarowania przestrzennego określono dopuszczalną wysokość zabudowy jednorodzinnej, pensjonatowej i rekreacji indywidualnej do 12 m n.p.t.. Wyjątkiem jest rejon przystani rybackiej w Lubinie, gdzie dopuszczalna wysokość zabudowy wielorodzinnej i usług zakwaterowania wynosi do 16 m n.p.t.).
Ponadto w ustaleniach dotyczących terenów przeznaczonych pod zabudowę dla obszarów oznaczonych symbolem UT projekt studium zakłada:
funkcję podstawową - lokalizację budynków zamieszkania zbiorowego (pensjonatów, małych hoteli i domów wczasowych), schronisk, budynków rekreacji indywidualnej, campingów i pól namiotowych na potrzeby wypoczynku i rekreacji,
dopuszczalne funkcje uzupełniające - lokalizacja zabudowy usługowej i urządzeń związanych z wypoczynkiem i rekreacją, usług handlu, gastronomii, usług publicznych, infrastruktura techniczna, komunikacja i parkingi, zieleń urządzona,
w szczególności dopuszcza się utrzymanie istniejącej zabudowy mieszkaniowej i gospodarczej z zaleceniem docelowej adaptacji na funkcje zgodne z podstawowym przeznaczeniem terenu.
Ponadto w zakresie parametrów, wskaźników i wytycznych kształtowania zabudowy ustala się:
dla zabudowy pensjonatowej, hotelowej, domów wczasowych oraz schronisk i campingów ustala się:
wielkość powierzchni działki dostosowana do ilości miejsc noclegowych,
powierzchnia zabudowy działki – maksymalnie do 50%,
powierzchnia biologicznie czynna – minimum 30%,
maksymalna wysokość zabudowy – do 16,0 m n.p.t. (komentarz: maksymalna wysokość ustalona dla terenów UT w granicach całej gminy, natomiast szczegółowe wytyczne należy określać łącznie z pozostałą treścią ustaleń studium, w tym dla ustaleń dla obszarów planistycznych – str. 104 studium);
dla zabudowy rekreacji indywidualnej ustala się parametry i wskaźniki jak dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej,
zabezpieczenie miejsc do parkowania na potrzeby usług zakwaterowania w liczbie minimum 1 miejsce na 5 miejsc noclegowych.
Należy również wskazać, że znaczna cześć miejscowości, w tym południowego i zachodniego klifu jest objęta strefą konserwatorską „E” ochrony ekspozycji.
Studium ustala dla tego obszaru warunki ochrony:
zakaz lokalizacji zabudowy zakłócającej wgląd na zabytkowy obiekt,
w przypadku planowanej lokalizacji obiektów kubaturowych lub liniowych stanowiących potencjalne zagrożenie dla ekspozycji zabytku wymagane opracowanie studium krajobrazowego,
uzgadnianie z wojewódzkim konserwatorem zabytków wszelkich działań inwestorskich związanych z zabudową w strefie – na etapie i w procedurze sporządzania ustaleń planu miejscowego.
Powyższe wytyczne należy uwzględniać łącznie w procedurze sporządzania planów miejscowych, które będą ustalały szczegółowe parametry, funkcje i zasady kształtowania zabudowy.
Sekretarz gminy Międzyzdroje Henryk Nogala
Będzie rządził czwartą!
Z tego wyjaśnienia wynika, że autor poprzedniego artykułu po prostu nie potrafił przeczytać ze zrozumieniem Stdium.
Burmistrz rządzi już trzecią kadencje. Przez cały ten czas nie zrobił prawie nic dla Lubina. Prowadził tylko rabunkową gospodarkę, wyprzedając co się tylko da. Pieniądze nie wracały do Lubina. Jakby tego było mało teraz postanowił ograniczyć prawa mieszkańców do ich własnej ziemi. Przypominam burmistrzowi uroczyste ślubowanie, które składał nam już trzykrotnie: "Obejmując urząd burmistrza gminy, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy." Ha ha ha!! Czy naprawdę nie można powstrzymać tego rozboju i działania na szkodę mieszkańców?
To się Nogala popisał!.
Tu potrzebna jest szersza akcja, bo komuś zależy na tak podłych zmianach w studium, ktoś o to poprosił naszych urzędników, zapewne obiecując 'wdzięczność', to obcy chcą tu budować kolejne molochy a nie miejscowi. Przydałaby się taka inicjatywa, żeby w każdym sołectwie jakaś zaangażowana osoba, np. sołtys czy rada sołecka zrobiła list sprzeciwu przeciw zmianom proponowanym w studium i pod nimi zostały zebrane podpisy, z pewnością większośc mieszkańców podpisze taką petycję. Coś musi być na papierze, bo z naszego gadania oni się co najwyżej mogą śmiać i zmiany wprowadzą a wtedy zacznie się piekło dla lokalnych mieszkańców.
Co nam powie Pani Radna na ten temat? czy skwituje problem głupim uśmieszkiem?.
Warto miec takich ludzi w solectwie ktorzy walcza z molochami bo wlasciciele nie beda tu mieszkać tylko sprzedadza deweloperowi a mieszkancy pozostana i beda patrzec na otaczajace betony
Wierzyć się nie chce, że rozumni ludzie, a przecież są tacy wśród Radnych, głosują przeciwko interesom większości swoich wyborców! Apelujemy do tych uczciwych i mądrych: Głosujcie przeciw SZKODLIWYM zmianom, które Burmistrz chce wprowadzić do Studium. Ustawa o Samorządzie stanowi, że to WY radni tworzycie projekty Uchwał i to WY decydujecie o prawie miejscowym a burmistrz jest TYLKO ORGANEM WYKONAWCZYM! Czyżbyście naprawdę o tym nie wiedzieli?? Co Was powstrzymuje od korzystania ze swoich konstytucyjnych uprawnień? To my wyborcy zaufaliśmy Wam i wybraliśmy nie po to byście uchwalali szkodliwe dla obywateli naszej Gminy prawo nie licząc się z opinią większości.
No właśnie. Dlaczego informacje były tylko na tablicy UM, a nie na tablicach w Sołectwach? I dlaczego nie można było tej informacji o spotkaniu wysłać również na lokalne strony internetowe? A pomysł moim zdaniem beznadziejny!! Wystarczy hoteli w Mzdr, nich w okolicy będzie choć mała oaza ciszy i spokoju. Są też tacy turyści, którzy właśnie tego poszukują. Nie mówiąc o mieszkańcach.
Macie swoich radnych, a nawet przewodniczacego.Bylo zebranie z radna i przyszlym kandydatem dlaczego tam nie bylo dyskusji?
Do osoby z godziny 9:07 - jak najbardziej od kilku lat próbuje się postawić wysoką zabudowę przy jeziorze Turkusowym, urzędniczki międzyzdrojskie robią co mogą, żeby pomóc stworzyć warunki zabudowy dla działki po byłym ośrodku Turkus, tylko walka WPN i bezpośrednich sąsiadów na razie to torpeduje i sprawa trafia juz kolejny raz do wojewódzkiego samorządowego kolegium odwoławczego, ale jak długo to się będzie udawało?
Tak samo zrobią jak z tym masztem na ulicy Wodniczki w Międzyzdrojach
i całe to wyjaśnienie nie zmienia faktu, że można budować hotele i co z tego, że niskie- będą uciążliwe dla mieszkańców, gdyż setki turystów z ryczącymi dziećmi będą przeszkadzały mieszkańcowi, który wrócił z roboty i niekoniecznie żyje z turystyki! Ewidentnie UT zrobione pod dewelopera chcącego dobrze sprzedać nieruchomość.
Wykonane studium z symbolami, mapkami, procentami i zawartą treścią dla przeciętnego mieszkańca jest niezrozumiała i nie wie jakie mogą być konsekwencje zmiany terenu. Tak ważna decyzja powinna być przekazana mieszkańcom na zebraniu wiejskim dla całego sołectwa a wyciągnięte wnioski i opinie powinny być uwzględnione w nowym studium.
Wapnica, Wicko i Lubin powinny być dla ludzi szukających ciszy i spokoju, tacy tu mieszkają i tacy turyści tu przyjeżdżają. Jak ktoś chce imprez i głośnej zabawy to jedzie do Międzyzdrojów. I niech tak zostanie. Muszą być jakieś miejsca dla wypoczywających w spokojniejszych miejscach. No i po co budować wielkie budynki 4-5 piętrowe? Po co? Zniszczą krajobraz! I nie rozumiem dlaczego na 5 miejsc noclegowych ma przypadać tylko 1 miejsce parkingowe? To za mało, powinny być 2.
Nie wyobrażam sobie, aby przy klifach czy nad jeziorkiem Turkusowym stanęły apartamentowe na wysokości 12 -16m lub wyższe zasłaniające piękne widoki krajobrazowe. Dlaczego prywatni inwestorzy chcą zniszczyć piękno sołectwa. Starali się mocno o zmianę studium więc dostali. Tylko czy to jest właściwe stanowisko naszego Urzędu.
Nie studium...Zarzuty mieszkancow sa sluszne nalezy zrobic zebranie porzadne. . z mieszkancami i rada obydwu solectw poniewarz uwazamy ze sprawa dotyczy rowniez bliskiej Wapnicy. pozatym trzeba bedzie zrobic referendum w tej sprawie.A wogole nie studium a studia powinni miec wasi urzednicy odnowione idzienne nie wieczorowe poprosimy urzad wojewody aby to sprawdzil !!.
Tego nam brakowalo, takich informacji, ktore teraz znalazly sie na stonie ikamien. Nie mozna bylo tak od razu...
w papierach wszystko sie zgadza. Tylko w poniedzialek mozna sie bylo zapoznac z dokumentami za dwa dni w srode odbyly sie konsultacje spoleczne. Troche krotko jak na tak powazna sprawe i tyle dokumentow z ktorymi powinnismy sie zapoznac. Poza tym ludzie tez pracuja i maja swoje zajecia. Obligatoryjne przepisy sa moze zabespieczone w tym planie, ale nie uwzgledniono jednego, ze jest to jedno z piekniejszych miejsc w tym rejonie, przyroda i polozenie na skale europejska. Zastanowmy sie czy do takiego klejnotu mozna przylozyc obligatoryjne przepisy. Pytanie PO CO. . Powolny i spokojny rozwoj z zabespieczeniem tej okolicy dla przyszlych pokolen TO JEST nasza rola. . nas ---.mieszkancow Gminy Miedzyzdroje. Brak zaufania wynika z tego co dzieje sie w Miedzyzdrojach. .. i o to chodzi mieszkancom w naszy wzburzenie i zlosci. ..Nie przypominam sobie aby byla naglosnoina przed przystapieniem do tworzenia Studium akcja zbierania WNIOSKOW mieszkancow i propozycji.
Te obszerne wyjaśnienia niewiele wyjaśniają przeciętnemu mieszkańcowi, który widzi w Projekcie Zmiany Studium zamach na wolność decydowania o swojej własności. Zmniejszenie terenów gdzie dopuszcza się zabudowę jednorodzinną ogranicza dotychczasowe funkcje Lubina jako oazy spokoju i przeciwwagi dla zatłoczonych i hałaśliwych Międzyzdrojów. Wyliczenia dowodzące, że mieszkań mamy dość (chyba z apartamentowcami?) nie są wiarygodne. Kierunek proponowanych zmian potwierdza brak dbałości o dobro obywateli, jeśli nie całkowite lekceważenie zrównoważonego rozwoju...
Nie będą was słuchać. Wniosą niewielkie poprawki a później sami się zdziwicie