ikamien.pl • Piątek [05.05.2017, 07:26:17] • Gmina Międzyzdroje
Aktywna wiosna w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie
fot. Organizator
Wiosna to bardzo pracowity czas dla Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów. W marcu Centrum gościło pierwszych młodych badaczy w ramach „Zupełnie innej lekcji przyrody” oraz młodych adeptów sztuki kulinarnej ze szkół ponadgimnazjalnych. A to tylko część bogatej oferty CWM Grodno.
Wraz z początkiem marca, w Centrum rozpoczął się projekt pn. Zupełnie inna lekcja przyrody, w ramach którego uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów biorą udział w zajęciach edukacyjnych: poznają nadbałtycką przyrodę, m.in. gatunki roślin i zwierząt Wolińskiego Parku Narodowego oraz uczą się o występującym tu wybrzeżu klifowym. Tylko w marcu i kwietniu w jednodniowych zajęciach udział wzięło ponad 900 uczniów. Projekt będzie realizowany do połowy grudnia, a do końca kwietnia szkoły mogły zapisywać się na zajęcia, które obędą się w II połowie roku.
fot. Organizator
W dniach 23 – 24 marca odbyły się także warsztaty dla osób zajmujących się prowadzeniem zespołów, nauką śpiewu oraz gry na instrumentach oraz dla realizatorów dźwięku. Podczas warsztatów z prowadzenia zespołów, realizowanych pod okiem Michała Kowalskiego – pianisty, aranżera i kompozytora, współpracującego m.in. z Orkiestrą Tomka Szymusia, Agnieszką Chylińska czy Mrozem, uczestnicy zdobywali wiedzę w zakresie wykonawstwa instrumentalnego oraz wokalnego w muzyce rozrywkowej oraz o rodzajach instrumentów, ich doborze i zastosowaniu. Warsztaty dla realizatorów dźwięku prowadzone były przez Macieja Cybulskiego – pianistę, aranżera i realizatora dźwięku, który z uczestnikami podzielił się wiedzą z podstaw rejestracji dźwięku i miksowania materiału muzycznego.
W bezpłatnych zajęciach, realizowanych m.in. w profesjonalnym studio dźwięku zlokalizowanym w CWM Grodno, wzięło udział 40 osób.
fot. Organizator
Marzec to także czas pierwszych warsztatów kulinarnych dla uczniów, które poprowadził Mariusz Siwak, szef kuchni Park Hotel w Szczecinie, uczestnik szóstej edycji programu Top Chef. W warsztatach brali udział uczniowie z Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki w Świnoujściu oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim. Celem zajęć – prowadzonych w kuchni warsztatowej CWM w Grodnie - było pokazanie młodym adeptom sztuki kulinarnej, jak włączyć ryby i owoce morza do tradycyjnej, regionalnej kuchni. Warsztaty odbyły się w dniach 7-8 oraz 21-22 marca.
Natomiast w dniach 25-26 kwietnia uczniowie, pod okiem Celestyny Krajczyńskiej, trenerki zdrowia, autorki bloga kulinarnego www.cudacelestyny.pl, mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu stosowania zamienników cukru i mąki w pieczeniu oraz łatwych i szybkich sposobów na zdrowe słodkości.
fot. Organizator
– Zajęcia prowadzone w naszym Centrum cieszą się dużym zainteresowaniem. Staramy się, aby były one zróżnicowane, atrakcyjne i dostosowane do potrzeb naszych gości. Współpracujemy także z ekspertami i edukatorami, którzy chcą się dzielić swoją wiedzą. Dzięki nim możemy zapewnić atrakcyjną formę zajęć, które podobają się zarówno dzieciom jak i dorosłym – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
fot. Organizator
Wraz z początkiem wiosny w Centrum Współpracy Międzynarodowej rozpoczął się także projekt „TUTEJSI: Tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego”. Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich, nauczycieli i edukatorów oraz osób dorosłych i ma na celu przegląd miejscowych tradycji muzycznych oraz przywrócenie jej należnego miejsca w lokalnej kulturze, praktyce muzycznej i edukacji.
Więcej informacji na stronie Centrum: www.centrum-grodno.pl oraz profilu CWM w Grodnie na portalu Facebook: www.facebook.com/CentrumWspolpracyMiedzynarodowejGrodno
***
Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, położone w Wolińskim Parku Narodowym to miejsce realizacji projektów edukacyjnych i kulturowych, adresowanych do młodzieży i osób dorosłych z terenu całej Polski, w tym zwłaszcza województwa zachodniopomorskiego. W Centrum odbywają się m.in. zajęcia przyrodnicze, warsztaty kulinarne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne oraz liczne koncerty i wystawy. Centrum to także miejsce konferencji i debat oraz spotkań tematycznych związanych z tematyką rozwoju obszarów wiejskich. Inicjatorem powstania Centrum Współpracy Międzynarodowej jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która realizuje w nim część swojej działalności statutowej.
***
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.
Justyna Iżycka
Biuro Prasowe Fundacji EFRWP
Kochani, nie zapominajcie o wsiach położonych w sąsiedztwie Grodna!
Brawo Ewcia.