POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [04.04.2017, 21:31:19] • Gmina Międzyzdroje

Śpiew tradycyjny w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie

Śpiew tradycyjny w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie

fot. Organizator

W miniony weekend Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów stało się wyjątkowo muzycznym miejscem – 40 osób z terenu całego kraju wzięło udział w warsztatach śpiewu tradycyjnego oraz specjalnym koncercie, który odbył się w ramach programu „TUTEJSI: Tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego”.

W dniach 31.03 - 2.04.2017 w Centrum Współprac Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów odbyły się warsztaty śpiewu tradycyjnego, dedykowane pracy nad pieśniami wielkopostnymi. Wzięło w nich udział 40 osób, które do Grodna przyjechały z całego kraju. Praca warsztatowa poświęcona była technice śpiewu, zagadnieniom emisyjnym, stylistycznym, wykonawczym i specyfice tradycyjnych pieśni śpiewanych w okresie Wielkiego Postu.

Śpiew tradycyjny w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie

fot. Organizator

Uroczystym zakończeniem warsztatów był koncert pt. „Dobranoc, Głowo Święta...”, który odbył się 2 kwietnia o godz. 12:30 w Kościele p.w. Św. Józefa Opiekuna Rodzin w Wisełce. Podczas koncertu można było usłyszeć pieśni śpiewane w okresie Wielkiego Postu w tradycji chrześcijaństwa zachodniego oraz psalmy i historie o Męce Pańskiej z obrządku wschodniego. Pieśni wielkopostne w Wisełce zabrzmiały w wykonaniu Zespołu „Warszawa Wschodnia”, który w swoim repertuarze posiada polskie, ukraińskie i rosyjskie pieśni tradycyjne, uczestników warsztatów odbywających się w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, jak również prowadzących zajęcia – Ewy Grochowskiej, Olgi Kozieł i Pawła Grochockiego.

Śpiew tradycyjny w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie

fot. Organizator

– Koncert i warsztaty realizowane w ramach programu „TUTEJSI” spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. W miniony weekend w Centrum gościliśmy mieszkańców powiatu kamieńskiego, ale także osoby z Wrocławia, Łodzi, Warszawy, Poznania, Piły czy Szczecina. Przez dwa dni byliśmy świadkami tego, jak bardzo aktualne są dla nas współcześnie stare, tradycyjne pieśni wielkopostne. Liczymy, że w kolejnym etapie programu – podczas badań terenowych, które będą prowadzone na terenie woj. zachodniopomorskiego, spotkamy osoby pamiętające świadectwa muzyczne lokalnej kultury – mówi Ewa Grochowska – muzyk, nauczyciel śpiewu tradycyjnego i badaczka tradycji muzycznych, autorka założeń programowych projektu „Tutejsi”.

Śpiew tradycyjny w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie

fot. Organizator

Celem programu TUTEJSI: Tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego jest przegląd miejscowych tradycji muzycznych oraz przywrócenie należnego im miejsca w praktykach muzycznych i kulturowych oraz w edukacji, zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

W ramach programu odbywają się warsztaty dla dzieci, szkolenia dla nauczycieli, edukatorów i animatorów oraz zajęcia dla dorosłych. Zostaną także przeprowadzone badania terenowe, których celem jest znalezienie wykonawców muzyki tradycyjnej oraz innych osób, pielęgnujących tradycje rodzinne i regionalne oraz podtrzymujących pamięć o źródłach miejscowej kultury i jej historii. Zgromadzone zostaną także informacje o organizacjach, instytucjach oraz osobach, których działalność dedykowana jest tematyce dziedzictwa kulturowego woj. zachodniopomorskiego.

Więcej informacji na stronie Fundacji EFRWP:

www.efrwp.pl oraz profilu CWM w Grodnie na portalu Facebook:

www.facebook.com/CentrumWspolpracyMiedzynarodowejGrodno

***

Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, położone w Wolińskim Parku Narodowym to miejsce realizacji projektów edukacyjnych i kulturowych, adresowanych do młodzieży i osób dorosłych z terenu całej Polski, w tym zwłaszcza województwa zachodniopomorskiego. W Centrum odbywają się m.in. zajęcia przyrodnicze, warsztaty kulinarne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne oraz liczne koncerty i wystawy. Centrum to także miejsce konferencji i debat oraz spotkań tematycznych związanych z tematyką rozwoju obszarów wiejskich. Inicjatorem powstania Centrum Współpracy Międzynarodowej jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która realizuje w nim część swojej działalności statutowej.

***

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

Justyna Iżycka

Konsultant ds. public relations
JI/Public Relations


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Środa [05.04.2017, 12:59:06] • [IP: 178.20.55.**]

multi kulti obecnie na czasie, zrobic boddy tapping to uwolni potencjal ale potrafi moze to ze 20 osob w polsce

KulturaKurka • Środa [05.04.2017, 11:39:30] • [IP: 79.74.91.***]

Z jakiej sekty wy ich wzieliscie ? Przeciez po ich twarzach widac ze im blizej do silnych narkotykow niz do kulturoznastwa - nie oszukacie ludzi w ten sposob / Polska kulture Wymordowano i mina jeszcze dekady zanim sie odrodzi

Gość • Środa [05.04.2017, 09:04:52] • [IP: 80.245.191.**]

Tradycje wyjechały po zakończeniu drugiej wojny światowej do Niemiec, a na ziemiach niepotrzebnie odzyskanych mamy do czynienia, jak na razie do czynienia z kultura napływową. Do tradycji to jeszcze bardzo daleko. Nie popadajcie w śmieszność.

Gość • Wtorek [04.04.2017, 22:29:43] • [IP: 78.10.208.***]

Brawo dla pana Pawła i reszty grupy projektowej.

Oglądasz 1-4 z 4
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Przerwa w dostawie prądu – Świerzno. Ze względu na prace konserwacyjno-modernizacyjne w dniu 23 kwietnia 2025 r. nastąpi planowana przerwa w dostawie energii elektrycznej od godziny: 09:00 do 13:00 w miejscowości Świerzno, ulice: Długa (nr 1–11) Cicha (nr 1–9) Radosna (nr 5–13) oraz Straż i Urząd Gminy. Kontakt w sprawie przerwy: 991 ■ Informujemy, że w związku z ogłoszeniem 26 kwietnia 2025 roku dniem żałoby narodowej w Polsce po śmierci papieża Franciszka, zaplanowana na ten dzień Ekologiczna Gra Miejska zostaje odwołana. Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i zapraszamy do udziału w innych naszych wydarzeniach w przyszłości. Z poważaniem, Organizatorzy ■