POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [24.03.2017, 16:23:04] • Gmina Międzyzdroje

Tradycyjna muzyka Pomorza Zachodniego w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów

Tradycyjna muzyka Pomorza Zachodniego w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów

fot. Organizator

Jakie dawne tradycje muzyczne, zwyczaje i obrzędy przetrwały na terenach Pomorza Zachodniego? Ich odnalezienie, zapisanie oraz przypomnienie o nich mieszkańcom woj. zachodniopomorskiego, zarówno dorosłym, jak i najmłodszym – to cel projektu TUTEJSI: Tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego. To nowy, pilotażowy projekt realizowany przez Fundację EFRWP w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów.

Celem projektu TUTEJSI jest przegląd miejscowych tradycji muzycznych oraz przywrócenie należnego im miejsca w praktykach muzycznych i kulturowych oraz w edukacji, zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Początkowym etapem projektu jest cykl warsztatów i szkoleń prowadzonych przez nauczycieli i badaczy muzyki oraz śpiewu tradycyjnego – Ewę Grochowską, Olgę Kozieł i Pawła Grochockiego, skierowanych do najmłodszych oraz nauczycieli i dorosłych.

Pierwsze z tych warsztatów, pn. „Tradycja – Muzyczny Alfabet", odbyły się już na początku marca w CWM Grodno. Wzięło w nich udział prawie 120 uczniów ze szkół podstawowych
w Troszynie i Dargobądzu (powiat kamieński). W Centrum gościła także grupa nauczycieli, edukatorów, animatorów oraz osób pracujących z dziećmi. Podczas szkolenia metodycznego pt. "Muzyka tradycyjna w edukacji dzieci" poznali oni specyfikę polskiej muzyki tradycyjnej oraz praktyczne pomysły na włączenie tej tematyki do zajęć edukacyjnych.

Tradycyjna muzyka Pomorza Zachodniego w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów

fot. Organizator

– W ramach projektu TUTEJSI planowane są kolejne edycje warsztatów dla uczniów szkół podstawowych z obszarów wiejskich powiatu kamieńskiego. Zostaną także przeprowadzone badania terenowe, których celem jest znalezienie wykonawców muzyki tradycyjnej oraz osób pielęgnujących tradycje rodzinne i regionalne. Zgromadzone zostaną także informacje o organizacjach, instytucjach oraz osobach, których działalność dedykowana jest tematyce dziedzictwa kulturowego woj. zachodniopomorskiego. Projekt TUTEJSI to wyjątkowa inicjatywa, poprzez którą chcemy przywrócić tradycję do naszych, współczesnych czasów – mówi Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

To nie koniec zajęć, w ramach których będzie odkrywana muzyka tradycyjna Pomorza Zachodniego. W dniach 31 marca – 2 kwietnia br. w CWM w Grodnie odbędą się warsztaty śpiewu tradycyjnego dla dorosłych, dedykowane pracy nad pieśniami wielkopostnymi. Uroczystym zakończeniem warsztatów będzie koncert pt. „Dobranoc, Głowo Święta...”, który odbędzie się 2 kwietnia o godz. 12:30 w Kościele p.w. Św. Józefa Opiekuna Rodzin, przy ul. Nowowiejskiej 47 w Wisełce. Podczas koncertu będzie można usłyszeć pieśni śpiewane w okresie Wielkiego Postu w tradycji chrześcijaństwa zachodniego oraz psalmy i historie o Męce Pańskiej z obrządku wschodniego.

Projekt zakończy się ogólnopolską konferencją naukowo-praktyczną „Tutejsi – peryferia
i pogranicza. Tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego”, która odbędzie się we wrześniu br.

Udział w inicjatywach realizowanych w ramach projektu jest bezpłatny.

Tradycyjna muzyka Pomorza Zachodniego w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów

fot. Organizator

Dlaczego woj. zachodniopomorskie?

W opracowaniach etnograficznych spotykany jest pogląd, że woj. zachodniopomorskie jest swoistą “białą plamą” jeśli chodzi o dawne, tradycyjne zwyczaje, obrzędy i muzykę. Tymczasem pamięć i dziedzictwo kulturowe powojennych mieszkańców regionu i ich potomków jest cennym kapitałem kulturowym i społecznym. Założeniem projektu TUTEJSI jest umieszczenie województwa zachodniopomorskiego na kulturowej mapie Polski jako miejsca, gdzie tradycje muzyczne są nadal żywe, mimo niesprzyjających okoliczności historycznych (powojenne migracje i przesiedlenia ludności). Tereny te są wyjątkowym obszarem, do którego po II Wojnie Światowej przyjechali ludzie, przywożąc ze swoich dawnych, lokalnych ojczyzn tradycje i muzykę, co zmieniło oblicze kulturowe i społeczne nowego miejsca zamieszkania. Celem programu TUTEJSI jest odnalezienie, zachowanie i popularyzacja tych tradycji oraz przekazanie ich młodszym pokoleniom.

Więcej informacji na stronie Fundacji EFRWP: www.efrwp.pl oraz profilu CWM w Grodnie na portalu Facebook: www.facebook.com/CentrumWspolpracyMiedzynarodowejGrodno

Justyna Iżycka


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Sobota [25.03.2017, 21:26:35] • [IP: 80.245.177.***]

Kochane dzieciaczki

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■