POGODA

Reklama

Wydarzenia

Polskie Radio Szczecin • Środa [15.03.2017, 15:02:29] • zachodniopomorskie

Ratownicy medyczni chcą strukturalnych zmian, nie wykluczają strajku

Ratownicy medyczni chcą strukturalnych zmian, nie wykluczają strajku

fot. Kamil Zwierzchowski

Podwyżek, likwidacji umów śmieciowych i upaństwowienia systemu ratownictwa domagają się ratownicy medyczni i nie wykluczają strajku. We wtorek, o ich postulatach i konieczności wprowadzenia zmian, rozmawiali goście audycji "Radio Szczecin na wieczór".

Przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego, Roman Badach-Rogowski przypominał, że upaństwowienie ratownictwa medycznego to jedna z obietnic premier Beaty Szydło z expose.

Jak mówił, projekt tzw. małej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zakłada jednak możliwość świadczenia usług medycznych przez prywatne firmy do 2020 roku i na to zgody być nie może.

- Ratownictwo Medyczne nie jest dziedziną, na której powinno się zarabiać. To nie jest miejsce dla podmiotów prywatnych w celu osiągania zysków. Ratownictwo Medyczne, - podobnie jak Straż Pożarna, Policja czy wojsko - powinno być traktowane na zasadach not for profit - podkreślał Roman Badach-Rogowski.

Wynagrodzenie ratowników medycznych waha się obecnie od 1700 do 3000 złotych. Dariusz Mądraszewski z Sekcji Krajowej Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego zaznaczał, że finansowanie systemu jest cały czas na takim samym poziomie. Jak twierdzi, ratownicy od lat nie odczuli podwyżek; jeżeli nic się nie zmieni, może dojść do ogólnopolskiego protestu.

- Pacjenci będą bezpieczni i nie ma mowy o takiej formie protestu, byśmy narażali ich życie i zdrowie. Ale mamy swoje scenariusze, będziemy naciskać rządzących i przypominać im przez cały czas o naszych postulatach - wyjaśniał Dariusz Mądraszewski.

Związkowcy wskazują, że mimo wielu spotkań z rządzącymi, na razie nie udało się dojść do porozumienia. Na 16 marca zaplanowane są kolejne rozmowy wiceministra zdrowia, Marka Tombarkiewicza z ratownikami medycznymi.

2017-03-15, 08:57
Wojciech Zagaj


komentarzy: 14, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-14 z 14

Gość • Czwartek [16.03.2017, 14:31:56] • [IP: 46.169.158.***]

Dyżury, za śmieszne stawki.W wielu wyjazdach do chorych, to na nich spada odpowiedzialność. Dobrze jak w zespole na dyżurze jest lekarz specjalista, a nie osoba, która robi dobre wrażenie.

Gość • Czwartek [16.03.2017, 14:26:23] • [IP: 83.11.242.***]

Brak wakatów? Wejdź na UP.

Gość • Czwartek [16.03.2017, 14:24:34] • [IP: 83.11.242.***]

Tralala...tralala

Gość • Czwartek [16.03.2017, 13:38:17] • [IP: 5.172.255.**]

dobrze piszesz gosciu ale brak wakatow do ratownictwa to chyba nie jest tak zle jak w lesnej gorze!!

Gość • Czwartek [16.03.2017, 12:32:07] • [IP: 37.47.172.***]

Gdyby nie oni kazdy po wypadku leżał by na poboczu w trawie ludzkie życie jest wiele warte niech kazdy sie z nimi zamieni chociaż na miesiąc i weźmie ich pracę i pieniądze ciekawe czy kazdy podoła

Gość • Czwartek [16.03.2017, 11:27:04] • [IP: 5.172.255.***]

a niech dostana tyle samo co przez 8lat za rzadow p.o i zsl!!

Gość • Czwartek [16.03.2017, 11:12:36] • [IP: 78.11.124.*]

Związki, sekcje i ch... wie co jeszcze. Nikt nic tam nie robi i tylko składki im dawać, a Oni tańczą w Międzyzdrojach za Nasze pieniądze. Są już szersi niż wyżsi. Wyje...ć ich wszystkich i zrobić izby tak jak mają piguły wtedy może coś się ruszy.

Gość • Czwartek [16.03.2017, 10:54:54] • [IP: 5.172.255.*]

a niech dostana tyle samo co przez 8lat za rzadow p.o i zsl!!

Gość • Środa [15.03.2017, 22:23:17] • [IP: 83.20.202.**]

Należy im się podwyżka jak psu buda robią więcej niż lekarze a płaca za dyżur nieadekwatna.powodzenia

Gość • Środa [15.03.2017, 21:52:11] • [IP: 37.47.102.**]

Dac podwyżki to im sie należy lekarze powinni zarabiać godnie ratują każdego pomagają

KULTURA • Środa [15.03.2017, 19:32:03] • [IP: 83.11.134.***]

Dać Chłopakom podwyżke ratują nam życie jestem za

Gość • Środa [15.03.2017, 19:02:49] • [IP: 94.254.131.***]

Trzymam kciuki by wasze postulaty znalazły poparcie wśród rządzących. Robicie dobrą robotę. Powodzenia.

Gość • Środa [15.03.2017, 16:01:38] • [IP: 83.11.186.***]

madraszewski to leń nic nam nie załatwi

Gość • Środa [15.03.2017, 15:57:35] • [IP: 46.112.42.*]

Przecież system ratownictwa medycznego zostanie upaństwowiony. Mają być też tylko i wyłącznie etaty. No ale o podwyżkach jak nic nie było słychać tak dalej cisza. No ale miejmy nadzieje, że się uda bo z tym rządem na pewno da się rozmawiać lepiej niż z poprzednikami.

Oglądasz 1-14 z 14
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Międzyzdrojach poinformował o możliwych przerwach w dostawie wody w nocy z 23 na 24 czerwca 2026 roku. Utrudnienia związane są z pracami montażowymi prowadzonymi na remontowanym skrzyżowaniu ulic Gryfa Pomorskiego i Dąbrówki. Mieszkańcy Międzyzdrojów powinni przygotować się na możliwe utrudnienia w dostępie do wody. Jak informuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Międzyzdrojach, przerwy mogą wystąpić w nocy z wtorku na środę, z 23 na 24 czerwca 2026 roku, w godzinach od 22:00 do 05:00. Powodem możliwych zakłóceń są prace montażowe prowadzone w obrębie remontowanego skrzyżowania ulic Gryfa Pomorskiego i Dąbrówki. W komunikacie wodociągi apelują do mieszkańców, aby w czasie prowadzonych prac nie korzystali z urządzeń wodociągowych oraz sprzętu gospodarstwa domowego podłączonego do sieci wodociągowej. Zerwane osady z rur oraz znaczne spadki ciśnienia mogą bowiem doprowadzić do zapchania lub zanieczyszczenia instalacji. Zakład Wodociągów i Kanalizacji przeprasza mieszkańców za wszelkie niedogodności związane z prowadzonymi pracami i prosi o wyrozumiałość ■