POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [06.03.2017, 21:36:27] • Świnoujście

Magia białego czepka sprzed lat. Zobacz fotogalerię!

 Magia białego czepka sprzed lat. Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Był rok 1974, gdy w Świnoujściu powołano filię Liceum Medycznego w Szczecinie. Później, decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania, powołane zostało Liceum Medyczne w Świnoujściu. W swoich archiwach znany świnoujski fotograf Andrzej Ryfczyński znalazł zdjęcia z uroczystego ślubowania i tzw. czepkowania w 1991 i 1992 roku. Zapraszamy w podróż do przeszłości.

Po 1945 roku Świnoujście nie miało wielu mieszkańców. Miasto było bazą wojskową Polski i ZSRR. Wiele urządzeń potrzebnych do jego funkcjonowania było obsadzonych załogą niemiecką, tak jak wodociągi do 1949 roku.

 Magia białego czepka sprzed lat. Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Port wolno, ale sukcesywnie był uruchamiany przez Kaszubów. Powstawało przedsiębiorstwo rybackie i przy niej stocznia. Brakowało jednak fachowców wszelkich zawodów.

 Magia białego czepka sprzed lat. Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Pierwsza szkoła zawodowa w Świnoujściu mieściła się w obecnej Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Narutowicza. W obecnym LO 17 była też szkoła podstawowa - na parterze, a liceum - na piętrze. Właśnie tam się uczyłem. Później powstawały kolejne szkoły. Najwięcej podstawówek, ale też wiele szkół zawodowych.

 Magia białego czepka sprzed lat. Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Niedawno znalazłem w swoich archiwach zdjęcia Liceum Medycznego w Świnoujściu. Utrwalone momenty z uroczystego ślubowania i tzw. czepkowania z 1991 i 1992 roku. Ta uroczystość zawsze odbywała się o tej porze. Na początku marca, w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Armii Czerwonej, obecnie Armii Krajowej. Były to lata świetności tego Liceum. Uczyło się tu tego pięknego zawodu pielęgniarki czy pielęgniarza całe rzesze młodzieży.

 Magia białego czepka sprzed lat. Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Szkoła powstała 1 września 1974 roku. Została powołana jako filia Liceum Medycznego w Szczecinie. Później, decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania, powołane zostało Liceum Medyczne w Świnoujściu. Samodzielna już placówka oświatowa rozpoczęła swoją działalność 1 września 1978 roku w ładnie położonym budynku z dużym ogrodem przy ulicy Grodzkiej. W chwili obecnej szkoła kształci w Medycznym Studium Zawodowym, oraz (ortopedów) w Technikum Ortopedycznym, a od roku szkolnego 2013/2014 również w Wojewódzkiej Szkole Policealnej dla Dorosłych w Świnoujściu. W 2014 r. w związku z reformą oświaty Zespół Szkół Medycznych w Świnoujściu przekształcił się w Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu.

 Magia białego czepka sprzed lat. Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Jaka będzie przyszłość tej szkoły po obecnej reformie oświaty? Nie wiemy. Chciałem Wam przypomnieć tę szkołę. Może przypomnicie sobie tę młodzież w ciekawym okresie ustrojowym naszego kraju.

Kliknij tu, aby zobaczyć fotogalerię

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 8, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-8 z 8

Gość • Wtorek [07.03.2017, 17:49:32] • [IP: 78.10.208.**]

Nawet znalazłam na zdjęciu moją koleżankę z podstawówki, Anitka pozdrawiam gorąco.

Gość • Wtorek [07.03.2017, 16:05:26] • [IP: 77.11.81.**]

Haha jak my wygladalysmy super ze pokazaliscie te zdjecia milo wspomniec pomyslec 26 lat temu

Gość • Wtorek [07.03.2017, 09:05:05] • [IP: 83.23.114.***]

Marzena -:) no wiesz co? super zdjęcie!

Gość • Wtorek [07.03.2017, 01:27:21] • [IP: 37.47.156.***]

Ojej toż to mój rocznik 😆pozdrawiam opiekunki i pigułki 😆😆😆

Gość • Poniedziałek [06.03.2017, 23:43:05] • [IP: 79.186.75.**]

Dzisiaj brakuje takiej kadry. Od pielęgniarek wymaga się studiów, tylko nikt nie zastanowił się, po co? One były lepiej wyszkolone!

Gość • Poniedziałek [06.03.2017, 23:06:27] • [IP: 83.20.195.**]

Ten hymn mam w pamięci do dziś, zwłaszcza, ze większość zdjęć tu zamieszczonych to moja klasa (choć zdjęcia nie pochodzą ode mnie, pozdrowienia dla wszystkich - zwłaszcza dla osób ze zdjęć

Pielęgniarka rocznik 1977 • Poniedziałek [06.03.2017, 22:00:28] • [IP: 37.248.157.**]

HYMN PIELĘGNIARSKI W świat niesiemy swe serca gorące Najpiękniejsze głosimy idee Aby ludziom dać pokój i słońce By cierpiącym przywrócić nadzieję. Zawód nasz przeszedł wielkie dni chwały Gdy o wolność się walki toczyły Pielęgniarki na frontach też były I ofiarnie swą służbę pełniły. W służbie naszej przodować będziemy Dla Ojczyzny - Jej dobra pracować A gdy trzeba i ginąć będziemy Aby życie człowieka ratować My nie chcemy, ni wojen, ni bojów Dość krwi bratniej i ofiar faszyzmu My jesteśmy siostrami pokoju Służyć chcemy idei humanizmu.

Gość • Poniedziałek [06.03.2017, 21:51:24] • [IP: 5.172.255.***]

pozdrawiam piguly z medyka!!

Oglądasz 1-8 z 8
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Międzyzdrojach poinformował o możliwych przerwach w dostawie wody w nocy z 23 na 24 czerwca 2026 roku. Utrudnienia związane są z pracami montażowymi prowadzonymi na remontowanym skrzyżowaniu ulic Gryfa Pomorskiego i Dąbrówki. Mieszkańcy Międzyzdrojów powinni przygotować się na możliwe utrudnienia w dostępie do wody. Jak informuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Międzyzdrojach, przerwy mogą wystąpić w nocy z wtorku na środę, z 23 na 24 czerwca 2026 roku, w godzinach od 22:00 do 05:00. Powodem możliwych zakłóceń są prace montażowe prowadzone w obrębie remontowanego skrzyżowania ulic Gryfa Pomorskiego i Dąbrówki. W komunikacie wodociągi apelują do mieszkańców, aby w czasie prowadzonych prac nie korzystali z urządzeń wodociągowych oraz sprzętu gospodarstwa domowego podłączonego do sieci wodociągowej. Zerwane osady z rur oraz znaczne spadki ciśnienia mogą bowiem doprowadzić do zapchania lub zanieczyszczenia instalacji. Zakład Wodociągów i Kanalizacji przeprasza mieszkańców za wszelkie niedogodności związane z prowadzonymi pracami i prosi o wyrozumiałość ■