W rozmowach pomiędzy przedstawicielami Gminy Golczewo, a firmą Enea Operator Sp. z o.o. początkowo były brane pod uwagę trzy warianty. Pierwszy mówił o „obejściu” jeziora Szczuczego wzdłuż północnego brzegu. Drugi wariant zakładał „obejście” trasą południową przez teren lasów państwowych. Trzeci przewidywał modernizację dotychczasowej linii napowietrznej poprzez jej podwyższenie i wymianę słupów. Pierwszy wariant był nie do zaakceptowania dla Gminy Golczewo. Linia wysokiego napięcia znajdowałaby się nad ścieżką spacerową. Drugi wariant nie odpowiadał Nadleśnictwu.
W zamian tego Gmina wskazała, na spotkaniu w marcu 2015 r, na wariant „skablowania” linii wysokiego napięcia pod jeziorem. Enea była w stanie zaakceptować to rozwiązanie w przypadku partycypowania w kosztach przez Gminę Golczewo. Różnice, wg. kosztorysu operatora ok. 2,7 mln zł, zapłaciłaby Gmina. Była to kwota nie do zaakceptowania dla ówczesnego budżetu.
Burmistrz zaproponował wspólne wystąpienie o pozyskanie na ten cel dofinansowania ze środków unijnych. W świetle ostatnich dokumentów przesłanych przez Enea Operator ten projekt nie zyskał akceptacji Ministerstwa Energii. Przebudowa linii nie została włączona do Listy Projektów Strategicznych uzyskujących dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wobec tego Enea przeprowadzi modernizację bez zmiany trasy linii napowietrznej. Prace mają jednak zapewnić maksymalne ograniczenie wpływu linii na otoczenie.
ryby pradem czyto jest zgodne?
Po co przenosić coś co wisi 70 lat?
Niedasizm
Zostaje jeszcze jedna opcja o której nikt nie pomyślał. Przenieść jezioro w inne miejsce. Tak miej więcej z kilometr za cmentarz. Pewnie się da co?
A miało być tak pięknie !