Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej • Wtorek [05.10.2010, 08:41:33] • Kamień Pomorski
Kamień Pomorski: Kolejne wystawy w MHZK

Wypalony ratusz w 1961 r. (fot. I. Springer, Dokumentacja archiwalna MHZK, sygn. 12)( fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
)
W Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, oprócz stałej ekspozycji zabytków sakralnych i archeologicznych w kapitularzu katedralnym, prezentowane są obecnie, w salach Pałacu Biskupiego, dwie wystawy fotograficzne: Historia zapisana na szkiełkach. Adolf Bartelt kamieński fotograf oraz Miasto zatrzymane w kadrze. Kamień Pomorski w fotografii Stanisława Kolasińskiego.
W przyszłym roku nasze Muzeum planuje zorganizowanie dwóch kolejnych. Pierwsza, zatytułowana Zrujnowane miasto. Kamień Pomorski lat 40. i 50. XX w., zostanie otwarta 5 marca 2011 r. w ramach obchodów 66. rocznicy zdobycia Ziemi Kamieńskiej. Pokaże przede wszystkim zniszczenia wojenne, których symbolem stał się wypalony ratusz odbudowany w latach 1966-1969, ale tez i organizowanie się życia w polskim Kamieniu w pionierskim roku 1945.

Kościół w Benicach zniszczony w latach 50. XX w.( fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
)
Druga, planowana na czerwiec, wystawa Zniszczone – utracone. Losy wiejskich kościółków okolic Kamienia Pomorskiego po II wojnie światowej przedstawi jakże dramatyczną historię tych obiektów, które, choć często ocalały z pożogi wojennej, zostały zniszczone na skutek celowej polityki władz po 1945 r.
W związku z organizowanymi w przyszłym roku wystawami ośmielamy się zwrócić do Państwa z prośbą o przekazywanie lub udostępnienie wszelkich materiałów – fotografii, dokumentów czy innych pamiątek dotyczących tematyki powyższych wystaw. Bezcenne dla przygotowania obu ekspozycji byłyby także relacje długoletnich mieszkańców naszego miasta, osiadłych tu po zakończeniu działań wojennych w latach czterdziestych minionego stulecia, pionierów Ziemi Kamieńskiej czy osób pamiętających powojenną planową likwidację kościółków w Benicach, Buku, Dobropolu, Jarszewie, Gostyniu, Lasce, Samlinie, Stuchowie, Szumiącej, Wrzosowie. Relacje te zostałyby nagrane i wykorzystane w prezentacjach multimedialnych towarzyszących obu wystawom wzbogacając jednocześnie zbiory MHZK o niezwykle ważne wspomnienia świadków historii, jakże istotne dla pełniejszego poznania najnowszych dziejów naszych ziem.
Wszystkie osoby, które zechciałyby pomóc w nadaniu ostatecznego kształtu przygotowywanym wystawom, poprzez przekazanie czy udostępnienie posiadanych materiałów lub podzielenie się swymi wspomnieniami, prosimy o kontakt z Dyrektorem MHZK Grzegorzem Kurką - tel. 601-585-323, e-mail archeokam@wp.pl, lub Błażejem Bubnowiczem - tel. 502-430-913, e-mail blabu@interia.pl
witam do kiedy jeszcze trwa wystawa, niestety wracam dopiero okolo 15 pazdziernika do domu i chetnie bym poszla na nia jak zdaze
Moze Ktos ma fotografie dwoch kosciolow w Kamieniu -jeden przy ul.Wysockiego drugi przy Parkowej.
Panie Błażeju bardzo dobry pomysł mieszkańcy poznają trochę historii. Potrafi Pan przywołać wspomnienia. Jest pan bardzo dobry w te klocki.
ja też przyjeżdzałam z rodzicami na targ sprzedawaliśmy jabłka dla mnie to było wielkie przeżycie a te stragany z desek wydawały się piękne
Nie mam czasu, aby zwiedzić wystawę dlatego proszę o więcej zdjęć z tego okresu. Miło powspominać.
Byłam małą dziewczynką i przyjeżdżałam we wtorki na targ z rodzicami właśnie na ten plac przed ratuszem.Rżały konie, kwiczały prosięta, gdakały kury...masełko, serek wiejski i wyśmienita śmietana, maślanka, zsiadłe mleczko ech...zleciało:)
Faktycznie pan Kurka nie robi tego za darmo, dziś już trudno o społeczników, to gatunek na wyginięciu, niestety! Nie zarabia pan Kurka źle, ale w porównaniu z panią Mamzer (znawczynią branży każdej, a zwłaszcza ostatnio budowlanej) to marne grosze!
Stary aparat pana Adama Forell jest OK! Warty obejrzenia! Znając pana Adama zapewne przekaże ten aparat do muzeum! Też mam nadzieję, że po wyborach muzeum zostanie!
pan grzegorz nie robi tego za darmo
Jak sobie dokładnie przypominam to na początku lat sześćdziesiątych było tam WC, na ale jakoś odrestaurowali, no b. dobrze
Osobiście widziałem te wystawy, podziwiam Pana Kurkę za zapał i pasję aby tak dalej. Warto wybrać się z rodzinką i popatrzeć jak ówczas bywało. Co do następnych wystaw to super pomysły, myślę, że znajdą się chętni którzy opowiedzą o historii naszego miasta i okolic już ciesze się na możliwość zobaczenia tego wszystkiego. Życzliwych proszę o pomocm Panu Grzegorzowi tacy jak on są niezbędni w naszym mieści. Tak trzymać Panie Grześku. A propo ćoś tam słyszałem o fajnym starym aparacie fotograficznym chętnym do odejścia na emeryturę w MHZK, proponuje pogadać z Panem A. F. z Wolińskiej - widziałem warto !!
Świetny pomysł. Trzymamy kciuki...
Dobrze, że pokazujecie te zdjęcia. Jednak obawiam się, że po wskazaniu miejscowości, w których rozebrano dawne kościoły dojdzie do przekazania ziemi obecnemu Kościołowi katolickiemu.
Świetny pomysł! Trzymam kciuku i mam nadzieję że po wyborach nie zamkną muzeum!
dajcie więcej takich zdjęć:)
świetne zdjęcia