POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [16.01.2017, 18:50:16] • Region

Czytelnik: Może by jednak wrócić do tego, że na wydmach nie budujemy?

Czytelnik: Może by jednak wrócić do tego, że na wydmach nie budujemy?

fot. Andrzej Ryfczyński

To, że pozwolono budować coś na wydmach w Międzyzdrojach i Świnoujściu było kiedyś nie do pomyślenia - pisze nasz Czytelnik. - Z czasem okazało się, że już można, że wydmy może wcale nie są potrzebne, że nie chronią przed morzem. Ostatnio okazało się, że jednak tak. Czy Urzędowi Morskiemu dało to do myślenia?

Czy po ostatnich wydarzeniach na plaży w Międzyzdrojach (zalanie plaży, potężne zniszczenia) i innych miejscowościach nadmorskich Urząd Morski zrewidował swoje ostatnie stanowisko wobec roli wydm? - pyta nasz Czytelnik. - To, że pozwolono budować coś na wydmach w Międzyzdrojach i Świnoujściu było kiedyś nie do pomyślenia. Z czasem okazało się, że już można, że wydmy może wcale nie są potrzebne, że nie chronią przed morzem. Ostatnio okazało się, że jednak tak. Czy Urzędowi Morskiemu dało to do myślenia? Może by jednak wrócić do koncepcji, że na wszystkich wydmach jednak nie budujemy?

Czytelnik: Może by jednak wrócić do tego, że na wydmach nie budujemy?

fot. Andrzej Ryfczyński

- Rolą wydm była, jest i będzie ochrona zaplecza brzegu morskiego czyli m.in. infrastruktury, którą znajduje się za nimi - odpowiada Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie. - Jest to naturalna forma „budowli” ochronnej brzegu i nic się tutaj w naszym stanowisku nie zmienia. Jak już informowaliśmy wcześniej, Urząd Morski w Szczecinie, w podległym naszej jurysdykcji pasie technicznym, nie zezwala obecnie i nie zamierza zezwalać w przyszłości na wznoszenie na wydmach, na gruntach Skarbu Państwa, trwałych obiektów budowlanych. Wyjątek stanowić mogą niewielkie obiekty zaplecza turystycznego, takie jak np. sanitariaty lub przejścia na plażę. Nie zamierzamy też wydawać zgód na komunalizację lub prywatyzację tych gruntów.

Czytelnik: Może by jednak wrócić do tego, że na wydmach nie budujemy?

fot. Andrzej Ryfczyński

Inaczej sprawa się ma w odniesieniu do terenów inwestycyjnych aktualnie prywatnych lub komunalnych - kontynuuje Ewa Wieczorek - gdzie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje trwałą zabudowę. Tam, zgodnie z naszymi kompetencjami, wymagamy wykonania przez inwestora odpowiednich zabezpieczeń technicznych, które zapewnią ochronę zaplecza oraz inwestycji przed powodzią morską. O ile nam wiadomo, w Międzyzdrojach dotyczy to obecnie jednego tylko obiektu, planowanego na terenie prywatnym, położonym bezpośrednio na zachód od mola, gdzie inwestor został zobowiązany do wybudowania opaski brzegowej przed rozpoczęciem właściwej inwestycji. Plan zagospodarowania przestrzennego Międzyzdrojów przewiduje również budowę dwóch przejść na plażę, które, z oczywistej konieczności, też będą przechodziły przez wydmy.

Czytelnik: Może by jednak wrócić do tego, że na wydmach nie budujemy?

fot. Andrzej Ryfczyński

W Świnoujściu nie wydawaliśmy żadnych zgód na budowę jakichkolwiek obiektów na terenach wydmowych w pasie technicznym - zapewnia Ewa Wieczorek. - Czytelnik prawdopodobnie nie ma wiedzy o przebiegu granicy pasa technicznego. Pogląd, że Urząd Morski uważa obecnie, iż „wydmy może wcale nie są potrzebne, że nie chronią przed morzem”, nie jest niczym uzasadniony. Również ocena, że zniszczenia po ostatnim sztormie były „potężne”, nie ma potwierdzenia w faktach. Zalanie i obniżenie plaży jest zjawiskiem naturalnym (i nieuniknionym) podczas sztormu, a uszkodzeniom uległo jedynie kilka lekkich obiektów, usytuowanych bezpośrednio na plaży. Ani budowle ochronne znajdujące się w zarządzie UMS, ani też chroniona przez nie infrastruktura, nie uległy jakimkolwiek uszkodzeniom.

Czytelnik: Może by jednak wrócić do tego, że na wydmach nie budujemy?

fot. Andrzej Ryfczyński

Od redakcji: Pod koniec XIX wieku w Świnoujściu cała dzielnica nadmorska powstała właśnie na wydmach i chwała wtedy tamtym włodarzom. Ale to był wyjątek natury i człowieka. Świnoujście położone było w głębokiej zatoczce Zatoki Pomorskiej i do tego po wybudowaniu portu, oraz dużych falochronów, morze zaczęło intensywnie budować nowe wydmy. Ta naturalna budowania trwa do dziś. Dlatego Świnoujście po stronie zachodniej jest wyjątkowym miastem nad Bałtykiem. Dlatego tylko tutaj można niemal wszystko budować na wydmach. Dla ilustracji publikujemy zdjęcie z przed 100 lat, a to tak dla przyrody, to jest niedawno temu.

Czytelnik: Może by jednak wrócić do tego, że na wydmach nie budujemy?

fot. Andrzej Ryfczyński

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 26, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-26 z 26

Gość • Poniedziałek [16.01.2017, 19:01:07] • [IP: 79.186.190.***]

Jak chcą to niech stawiają tyle ze na własną odpowiedzialność, niech znajdą ubezpieczyciela i niech buduje.

Oglądasz 26-26 z 26
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Międzyzdrojach poinformował o możliwych przerwach w dostawie wody w nocy z 23 na 24 czerwca 2026 roku. Utrudnienia związane są z pracami montażowymi prowadzonymi na remontowanym skrzyżowaniu ulic Gryfa Pomorskiego i Dąbrówki. Mieszkańcy Międzyzdrojów powinni przygotować się na możliwe utrudnienia w dostępie do wody. Jak informuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Międzyzdrojach, przerwy mogą wystąpić w nocy z wtorku na środę, z 23 na 24 czerwca 2026 roku, w godzinach od 22:00 do 05:00. Powodem możliwych zakłóceń są prace montażowe prowadzone w obrębie remontowanego skrzyżowania ulic Gryfa Pomorskiego i Dąbrówki. W komunikacie wodociągi apelują do mieszkańców, aby w czasie prowadzonych prac nie korzystali z urządzeń wodociągowych oraz sprzętu gospodarstwa domowego podłączonego do sieci wodociągowej. Zerwane osady z rur oraz znaczne spadki ciśnienia mogą bowiem doprowadzić do zapchania lub zanieczyszczenia instalacji. Zakład Wodociągów i Kanalizacji przeprasza mieszkańców za wszelkie niedogodności związane z prowadzonymi pracami i prosi o wyrozumiałość ■