ikamien.pl • Poniedziałek [17.10.2016, 10:21:18] • Kamień Pomorski
Porządki w Wolińskim Parku Narodowym

Archiwum lata 60.( fot. Andrzej Ryfczyński
)
Ośrodek Wypoczynkowy w Grodnie II koło Wisełki w gminie Międzyzdroje od sześciu lat bezumownie korzysta z gruntów i obiektów należących do Wolińskiego Parku Narodowego. Dziś Woliński Park Narodowy i Spółka prowadząca ośrodek chcą znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony.
W Wolińskim Parku Narodowym działa Spółka Grodno II Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach. Spółka prowadzi Ośrodek Wypoczynkowy w Grodnie II koło Międzyzdrojów, od 2010 r. bezumownie korzystając z gruntów i obiektów należących do Parku - informuje WPN w komunikacie do mediów.
Obiekty Ośrodka Wypoczynkowego Grodno II położone są na gruncie Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Wolińskiego Parku Narodowego i stanowią własność Wolińskiego Parku Narodowego, co zostało potwierdzone decyzją wojewody zachodniopomorskiego z 16 listopada 2012 r. uzupełnioną postanowieniem wojewody z 3 grudnia 2012 r., a także decyzją wojewody z 13 grudnia 2012 r. w sprawie potwierdzenia nabycia przez Woliński Park Narodowy własności budynków, urządzeń i lokali oraz prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej. Działalność Spółki nie jest związana z działalnością Parku.

Archiwum 1995 r.( fot. Andrzej Ryfczyński
)
Nie każdy mógł tam wejść
Przed 1950 r. teren kompleksu Grodno o pow. ok. 100 ha został przejęty przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Całość terenu ogrodzono, a administracja Lasów Państwowych nie miała tam wstępu. Interwencje Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych nie dały pozytywnego wyniku. Od października 1956 r. terenem tym administrował Urząd Rady Ministrów, który w lutym 1957 r. przekazał ówcześnie istniejący Ośrodek na rzecz Przedsiębiorstwa Budowlanego Przemysłu Węglowego z siedzibą w Katowicach (PBPW). W grudniu 1957 r. PBPW zostało wezwane do przekazania części Ośrodka z powrotem na rzecz Urzędu Rady Ministrów. W posiadaniu PBPW pozostały wówczas obiekty stanowiące podwaliny dzisiejszego Ośrodka Grodno II.
Powstał pawilon usługowy
W 1960 r. utworzono Woliński Park Narodowy, w którego granicach znalazł się Ośrodek Grodno. Wykonując czynności opiniodawczo – doradcze wobec dyrektora WPN Rada Parku zajęła negatywne stanowisko w sprawie planowanej rozbudowy Ośrodka. W 1963 r. Komitet Wojewódzki PZPR w Szczecinie przekazał do załatwienia przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie zalecenie Radzie Parku zmiany jej stanowiska. W związku z pozytywną decyzją Ministerstwa Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w kolejnych latach rozpoczęto procedurę zmierzającą do budowy budynku socjalno – gospodarczego na terenie Grodna II. Dla potrzeb inwestycji wylesiono powierzchnię ok. 0,2 ha. Wskutek podjęcia ww. inwestycji powstał pawilon usługowy o kubaturze przekraczającej 8 000 m3. Pod koniec lat osiemdziesiątych odbudowano budynek o kubaturze ponad 4 000 m3. Obecnie te obiekty pozostają w wyłącznym posiadaniu Spółki Grodno II Sp. z o.o.
PBPW od 1991 r. działało jako Przedsiębiorstwo Budowlane Przemysłu Węglowego Spółka Akcyjna Skarbu Państwa. W 1995 r. nastąpiło wniesienie akcji PBPW S.A. do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, co było równoznaczne z prywatyzacją Spółki. Od 2000 r. przedsiębiorstwo działa jako Przedsiębiorstwo Budowlane „Katowice” S.A. (PBK S.A.). W 2001 r. PBK S.A. utworzyło Spółkę Grodno II Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach.
Dopuszczono tymczasowe funkcjonowanie
Jak informuje WPN, kwestia funkcjonowania Ośrodka na terenie Wolińskiego Parku Narodowego była przedmiotem porozumienia zawartego w 1964 r. pomiędzy Ministrem Leśnictwa i Przemysłu, Ministrem Górnictwa i Energetyki oraz PBPW. W akcie porozumienia dopuszczono tymczasowe funkcjonowanie Ośrodka na terenie WPN do końca 1979 r.
W 1972 r. została zawarta umowa dzierżawy na czas określony do dnia 31 grudnia 1979 r. Następnie w 1981 r. została zawarta umowa dzierżawy na czas nieokreślony. W 2001 r. PBK S.A. bez wiedzy i zgody dyrektora WPN przekazało nakłady inwestycyjne oraz prawo dzierżawy nieruchomości Grodna II jako aport do Spółki Grodno II Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, co doprowadziło w 2002 r. do wypowiedzenia PBK S.A. umowy dzierżawy. Konieczne zatem stało się uregulowanie zasad działania Spółki Grodno II Sp. z o.o. na terenie WPN.
Powołano zespół ds. rozwiązania problemu
Od 2003 r. Spółka Grodno II Sp. z o.o. rozpoczęła działalność na rzecz zawarcia nowej umowy dzierżawy, poprzez wystąpienia bezpośrednio do Ministra Środowiska i do pracowników resortu – informuje WPN. - W grudniu 2003 r. powołany przez Ministra Środowiska Zespół ds. rozwiązania problemu funkcjonowania Ośrodka Wypoczynkowego Grodno II na terenie WPN wydał negatywną opinię w sprawie funkcjonowania Ośrodka na terenie Parku. Mimo to w lutym 2005 r. na polecenie Ministra Środowiska pomiędzy WPN a Spółką Grodno II Sp. z o.o. została zawarta umowa dzierżawy na okres jednego roku. W 2007 r. została zawarta kolejna umowa dzierżawy na okres trzech lat. Zawarcie umowy na okres przekraczający 3 lata wymagało wówczas wyrażenia zgody przez Ministra Środowiska.
Tajemnicze spotkania w ministerstwie
Sprawa funkcjonowania Ośrodka Wypoczynkowego Grodno II na terenie WPN jest sprawą o skomplikowanym charakterze – przyznaje WPN.- Stan rzeczy istniejący dzisiaj jest efektem procesów decyzyjnych zachodzących od ponad 60 lat. Na złożony charakter sprawy wskazują m. in. takie zdarzenia jak z jednej strony spotkanie w lutym 2009 r. przedstawicieli Spółki w Ministerstwie Środowiska bez wiedzy i udziału dyrektora WPN, a także wyrażone na tym spotkaniu intencje pomyślnego załatwienia sprawy, a z drugiej strony powołanie przez Ministra Środowiska w kwietniu 2010 r. kolejnego zespołu do rozwiązania problemu działalności Grodno II Sp. z o.o. na nieruchomości gruntowej Skarbu Państwa w trwałym zarządzie WPN. Prace zespołu nie skutkowały zajęciem konkretnego stanowiska w sprawie.
W związku z nowelizacją przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody z dniem 1 stycznia 2012 r. Woliński Park Narodowy z jednostki budżetowej stał się państwową osobą prawną, co umożliwia mu prowadzenie działalności gospodarczej na ogólnych zasadach. Również od dnia 1 stycznia 2012 r. na podstawie z art. 10a ust. 8 w zw. z art. 10b ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oddanie nieruchomości Parku w dzierżawę lub najem co do zasady wymaga przeprowadzenia przetargu.

Archiwum lata 60.( fot. Andrzej Ryfczyński
)
Płacą. Ale nie tyle, ile chce Park
Od 2010 r. Spółka Grodno II Sp. z o.o. korzysta z obiektów stanowiących własność Wolińskiego Parku Narodowego bez tytułu prawnego. Woliński Park Narodowy obciąża Spółkę za bezumowne korzystanie z nieruchomości (gruntów o pow. 1,24 ha i obiektów o pow. użytkowej ponad 3000 m2) kwotą w wysokości 9000 zł netto miesięcznie, obliczoną z uwzględnieniem minimalnych stawek za dzierżawę wynikających z uchwały Rady Miejskiej w Międzyzdrojach. Spółka nie godzi się z wyliczeniem wynagrodzenia dokonanym przez WPN i według własnego uznania uiszcza jedynie część należnej kwoty w jednostronnie obliczonej wysokości 3 720 zł miesięcznie.
Jak zapewnia Woliński Park Narodowy, Park nieprzerwanie kontynuuje działania zmierzające do uporządkowania kwestii stanu posiadania w zakresie Ośrodka. W sprawie istnieją zaszłości, które wymagają definitywnego rozstrzygnięcia, jak np. ważna dla obydwóch stron kwestia ustalenia wartości nakładów poczynionych na nieruchomości gruntowej w postaci wzniesionych budynków, budowli i urządzeń. Wyjaśnienie wszelkich niezakończonych kwestii związanych z funkcjonowaniem Ośrodka pozwoli na uregulowanie korzystania z nieruchomości w sposób przejrzysty i należycie zabezpieczający interes Skarbu Państwa oraz państwowej osoby prawnej WPN jako właściciela obiektów.
Aktualnie Woliński Park Narodowy i Spółka Grodno II Sp. z o.o. rozpoczęły wspólne działanie w celu wypracowania rozwiązań satysfakcjonujących obydwie strony – czytamy w komunikacie WPN.
Jeden z budynków należał do Goeringa. Może w ramach reprywatyzacji zamiast na wczasy dla polskich obywateli WPN odda teren potomkom jegomościa. Wszystko będzie zgodnie z ustawą tylko i... głupie. Resztę zestawień sobie domyślnie.
Ani na ryby ani na grzyby wszędzie własność parku wstęp zabroniony. ..
WPN to ochrona przyrody dla przyszłych pokoleń, i ja jako naród wolę wybrzeże Parku niż zabetonowane wydmy, tak skończyłoby wybrzeże bez Parku jak wydmy w Międzyzdrojach. ..
Najwyższe władze tego kraju ustanowiły tam tu park narodowy. I co nie służy ochronie przyrody winno być z tego obszaru usunięte. Tak stanowią polskie przepisy prawa (ust. o ochronie przyrody) i konwencje międzynarodowe oraz UE. Ośrodki wczasowe to wielkie rany w przyrodzie parku narodowego. Razem nie da się udawać, że jest OK. Niech dyrekcja przestrzega przepisów ochrony przyrody bo za to jest opłacana z naszych podatków. Jak najszybciej rozebrać na koszt tych co bezprawnie wybudowali.. Są wyeksploatowane i okropne budynki.
WPN po wszystko wyciąga łapy jak zaborca a z utrzymaniem już gorzej przykład Białej Góry dewastacja.
Teren to nalezy do narodu ktory zasluzyl na to i zapracowal a nie do zadnego wpn tyle w temacie a jak chca i im sie podoba to niech maja ale moze ja mam ochote tez czasem sie tam przespac z dziewczyna, poki co przy obecnym stanie rzeczy miejsce generalnie odstrasza klimatem oburzonego straznika na wjezdzie bo boi sie zlodzieji ale niech nie mierzy wszystkich jedna miara, tak bylo w sezonie
Gospodarz do d..y to jedyna droga by przykryć brak kompetencji i niegospodarność to zabrać pieniądze od innych. Dawno temu ośrodek powstawał dzięki Węglokoksowi ze Śląska(Górnego). Kto dobrze gospodarzy w dzisiejszej Polsce musi bulić na nierobów
Teren jest od ponad pół wieku WPN. Jak ktoś się buduje na nie swoim musi się liczyć z tym, że straci.
W Miedzyzdrojach tez Palme wycieli wiec dramat za dramatami w powiecie ktos mial kiedys piekne wizje i pomysly to przyszli nowi i probuja byc lepsi od lepszych hahaha nie wychodzi nie widac nowych pieknych budowli dla wszystkich itd ciagle jakies wtopki
Fajnie mieli. Spokój i nawet palma rosła.
ludzie zainwestowali duże pieniądze i teraz na bruk, bo WPN ma chrapkę na ten teren a swoją drogą to niech najpierw zagospodarują teren Białej Gory i teren Grodna, jak widzę tę rozpieprzoną budowlę na terenie jeziorka Gardno to mi się przypominają obejścia chłopów małorolnych z kresów wschodnich bo jak dobrze pójdzie się w końcu udławią od nadmiaru szczęścia
W koncu zrobia porzadek bo niszczeje to wszystko prosze rozwazyc sprzedaz w prywatne rece bo ani tam oficjeli ani szarakow a gdyby oglaszac na grouponach czy innych choc czesc oblozenia to mogloby jakos funkcjonowac z korzyscia dla wszystkich dobrych ludzi