POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [01.09.2016, 21:54:19] • Lubin

Niczym Feniks z popiołów! Dąb Prastary zaczyna odżywać!

Niczym Feniks z popiołów! Dąb Prastary zaczyna odżywać!

fot. Andrzej Ryfczyński

W nocy z 7 na 8 sierpnia ubiegłego roku, zaczął płonąć zabytkowy dąb - "Dąb Prastary" Wtedy w Lubine zawyła syrena OSP. Większość strażaków już spała. Miejscowi strażacy z Lubinia przyjechali pierwsi do płonącego dębu i to oni pierwszymi strumieniami wody schłodzili drzewo próbując je uratować. Następnie na miejsce zgłoszenia przybyli strażacy z PSP w Międzyzdrojach. Strażacy wspólnymi siłami stanęli do walki z ogniem i zawalczyli o drzewo. Jak się później okazało, walczyć było warto!

Stare drzewa są w środku zazwyczaj puste, często w ich wnętrzu znajdują się także dużą ilości próchna. Z pożarem drzewa i dogaszaniem strażacy walczyli przez ponad 20 godzin. Udało się.

Niczym Feniks z popiołów! Dąb Prastary zaczyna odżywać!

fot. Andrzej Ryfczyński

Pierwsze strumienie wody nie pozwoliły na przegrzanie się żywej tkanki. Natomiast wewnątrz gruba warstwa próchna była naturalną izolacją termiczną.

Niczym Feniks z popiołów! Dąb Prastary zaczyna odżywać!

fot. Andrzej Ryfczyński

Pewne jest, że gdyby nie błyskawiczna reakcja strażaków i źle przeprowadzona akcja, ten "pomnik" przyrody dzisiaj by już nie istniał... Dziś już wiadomo, że to silne drzewo przetrwało i regeneruje się. Widać też opiekę człowieka. Konary zostały powiązane linami, by przypadkowo nie złamały się.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

Gość • Sobota [03.09.2016, 13:47:11] • [IP: 62.69.231.***]

Ufff..., to dobrze.

max - 1309 • Sobota [03.09.2016, 11:49:32] • [IP: 37.248.113.***]

Pewnie ktoś sobie działkę upatrzył, aby nie potrzeba było zezwolenia na jego usunięcie, podłożył ogień...Albo to mógł być cud, bo takie cuda często się zdarzają w Krajach Katolickich, i są oznaką nadchodzącej apokalipsy na daną miejscowość...>>>>>

Gość • Piątek [02.09.2016, 09:28:56] • [IP: 80.50.26.***]

a moze jakas odzywka?

Gość • Piątek [02.09.2016, 09:22:32] • [IP: 89.228.10.**]

Czy złapano podpalaczy? Wszak to nie" gorejący krzak" żeby sam się zapalił...

Gość • Piątek [02.09.2016, 07:46:25] • [IP: 83.20.88.***]

natura :)

Oglądasz 1-5 z 5
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W niedzielę, 14 grudnia 2025 roku, wejdzie w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów. Na Pomorzu Zachodnim przewidziano w nim wiele nowości poprawiających możliwość dojazdów do szkół i uczelni czy pracy, a także ułatwiających podróżowanie po regionie. Jedna nowa para pociągów uruchomiona zostanie również na trasie Wysoka Kamieńska–Kamień Pomorski. Nowe pociągi, jak wszystkie pozostałe na tej trasie, na stacji Wysoka Kamieńska skomunikowane będą z pociągami do Szczecina i Świnoujścia ■