W przeciwieństwie do innych jezior na terenie Wolińskiego Parku Narodowego jezioro Turkusowe jest tworem sztucznym. Powstało w miejscu wydobywania kredy na potrzeby fabryki cementu portlandzkiego Johanna Quistorpa w pobliskim Lubiniu. Sama kopalnia odkrywkowa kredy czynna była do lat 50-tych XX wieku. Wyrobisko stopniowo wypełniało się wodą i koszty jej wypompowywania stawały się nieopłacalne.
Jezioro położone jest na wysokości 2,6 m n.p.m. Głębokość jeziora wynosi około 21 m. Dno jeziora leży 18 m poniżej poziomu morza. Jest to zjawisko tzw. kryptodepresji. Powierzchnia jeziora wynosi 6,74 ha, jest więc największym akwenem wodnym na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Kolor jezioro zawdzięcza tlenkom wapnia na dnie jeziora.
Będąc nad jeziorem warto odwiedzić znajdującą się tam Tawernę, by podziwiać jej wystrój. Znajduje się w niej kolekcja wykonanych w blasze miedzianej jachtów oraz wiele innych eksponatów marynistycznych.
mzk
Wczoraj się uśmiałam! Podeszła do mnie w Międzyzdrojach para turystów i pytają: jak dojść na LAZUROWE WYBRZEŻE? Powtórzyłam z niedowierzaniem: lazurowe wybrzeże?! Myślę może Promenada Gwiazd, ale pytam czy chodzi o Jezioro Turkusowe? No tak, tak- odpowiedzieli. Oj długo by szli na to lazurowe...
Ładnie wygląda i jest lekki, krzywda się nie dzieje
Może kultury troche? Gdzie z tymi girami właziszz?
POZDROWIONKA DLA LILI I KRZYSIA od przyjaciół z Kamienia Pomorskiego Staś i Aga
Obok bazy rybackiej jest camping
Ciekawe czy jest camping w lubiniu
Moja pierwsza wycieczka i pierwszy pocałunek, wiem, każdy chciał o tym wiedzieć
Moja 1wsza praca lato 84 i te urocze meliny i nocne bulki z piekarni pozdrawiam WAPNICE