POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [15.03.2016, 12:32:13] • Kamień Pomorski

Wernisaż wystawy- Stefan Jędrzejewski Malarstwo

Wernisaż wystawy- Stefan Jędrzejewski Malarstwo

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej oraz Artysta mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy zatytułowanej „Stefan Jędrzejewski. Malarstwo”, który odbędzie się już w ten piątek, 18 marca br., o godzinie 18.00 w nowej siedzibie naszego Muzeum przy ulicy Adama Mickiewicza 34.

Stefan Jędrzejewski urodził się w 1942 r. w obozie na Pawiaku, do którego za prowadzenie działalności konspiracyjnej w Związku Walki Zbrojnej zesłani zostali jego rodzice. ZWZ-etowska przeszłość przypominała o sobie także po wojnie. W okresie stalinowskim uznana za „wrogów Polski Ludowej” rodzina Jędrzejewskich zmuszona była do częstych zmian miejsca zamieszkania przebywając w Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Ośnie Lubuskim, Kożuchowie i Warszawie.

Kamieński artysta-malarz uczęszczał do szkół średnich w stolicy i w Namysłowie. Gdy postanowił związać się ze sztuką wstąpił do szczecińskiego Liceum Plastycznego. W okresie swej nauki w mieście nad Odrą był po raz pierwszy w Kamieniu Pomorskim, gdzie podczas jednego z plenerów rysował zrujnowany wówczas ratusz. Egzamin dojrzałości zdał w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, gdzie działał również w grupie teatralnej występując na scenie wspólnie z Jerzym Trelą. Po maturze wstąpił na Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie kształcił się m.in. w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybisowej.

Po ukończeniu studiów w 1969 r. zamieszkał w Kamieniu Pomorskim. W naszym mieście związał się regionalnym ruchem kulturalnym w ramach Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej. Miał też własną pracownię, która znajdowała się na poddaszu Pałacu Biskupiego będącego wówczas siedzibą Powiatowej Biblioteki Publicznej. W latach 70. XX w. działał w kamieńskim Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Powiększenie”. Pracował też w zlikwidowanym na początku lat 90. Kamieńskim Domu Kultury znajdującym się w budynku dzisiejszej Prokuratury Rejonowej. W 1990 r. zaangażował się w działalność pisma „Kamień Pomorski” (noszącego początkowo tytuł „Echo Kamienia”) wchodząc w skład kolegium redakcyjnego tej gazety. W kolejnych latach prowadził galerię sztuki we wsi Radawka na terenie gminy Kamień Pomorski.

Stefan Jędrzejewski nie ograniczał swej działalności jedynie do Kamienia. Współpracował ze szczecińską grupą artystyczną „BRAMA” i Związkiem Polskich Artystów Plastyków. Był wiceprezesem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Szczecinie. Jego obrazy wystawiane są w Polsce i poza jej granicami. Artysta, nestor kamieńskich twórców jest niewątpliwie najważniejszą postacią dla kamieńskiego malarstwa. Wernisaż jego prac już w piątek w MHZK.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Dziś i jutro (10/11.01) prognozowany bardzo silny wiatr. Możliwe zawieje i zamiecie śnieżne oraz oblodzenie dróg. Zachowaj ostrożność ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■