Brzozdowce to mała miejscowość położona w dolinie Dniestru, w powiecie bóbreckim w województwie lwowskim Drugiej Rzeczpospolitej, dziś na terenie Ukrainy, która po zakończeniu II wojny światowej trwale zapisała się w historii Ziemi Kamieńskiej. Ona właśnie stała się dla mieszkańców Brzozdowiec, którzy podzielili los tysięcy naszych rodaków wysiedlonych ze swych stron rodzinnych na Kresach Wschodnich II RP, nowym domem.
Opuszczając Brzozdowce zabrali ze sobą swego proboszcza ks. Michała Kaspruka i to co było dla nich najcenniejsze - Cudowny Obraz Pana Jezusa Brzozdowieckiego. 24 grudnia 1945 r., po blisko dwumiesięcznej tułaczce, grupa Brzozdowian z proboszczem Kasprukiem dotarła do dzisiejszego Golczewa rozlokowując się w obwodzie kamieńskim. Ks. Kaspruk trafił wraz z częścią parafian do Trzebieszewa, gdzie w tamtejszym kościele umieszczono Cudowny Obraz. W marcu 1946 r. został administratorem, a później proboszczem parafii w pobliskim Kamieniu. Cudowny Obraz Pana Jezusa Brzozdowieckiego przeniesiono do katedry kamieńskiej, w której znajduje się do dziś i która w 2010 r. została ustanowiona Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej.
Bohaterami książki Stanisława Horynia, o której przygotowywaniu opowie podczas czwartkowego spotkania w MHZK, stały się dzieje Brzodowiec od czasów średniowiecza po ukraińską współczesność oraz trudne losy ich mieszkańców tak doświadczonych przez minione stulecie. Jej autor, sam pochodzący z brzodowieckiej rodziny, miasteczko rodziców zna już tylko z opowiadań i swych badań będąc przedstawicielem pierwszego pokolenia Brzozdowian urodzonych na Ziemi Kamieńskiej.
Serdecznie zapraszamy!
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Trzeba było 71 lat by ujawniać czsć pochodzących przesiedleńców akcji sowieckiech i tzw Polskich komunistów z czlponkami UPA i OUN i innej masci jak niektóre rodziny unickie.