POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [17.11.2015, 13:30:01] • Kamień Pomorski

Trylogia „Kochankowie Burzy” - opublikowana nakładem wydawnictwa ZUPiW ze Szczecina

Trylogia „Kochankowie Burzy” - opublikowana nakładem wydawnictwa ZUPiW ze Szczecina

fot. Organizator

20 września 2014 roku w kamieńskiej galerii sztuki Ecorosarium jej właścicielka, pani Elżbieta Kostrzewska gościła poetkę ze Szczecina – panią Barbarę Teresę Dominiczak, członka Związku Literatów Polskich, w towarzystwie pana Zbigniewa Piaseckiego, żołnierza AK, uczestnika Pow-stania Warszawskiego (pseudonim „Czekolada”) i członka Szarych Szeregów oraz pani Aleksandry Petrusewicz, poetki, fraszkopisarki i autorki baśni dla dzieci. Poetki przyjechały do Kamienia Pomorskiego, by czytać wiersze z tomiku „Powstanie Warszawskie empatią pisane” autorstwa pani Barbary.

O galerii sztuki Ecorosarium powiedział Pani Barbarze Dominiczak jej były uczeń ze szczeciń-skiej „samochodówki”, Mirosław Kasilewski , uzdolniony humanistycznie technik, w czasach nauki w szkole – reżyser teatru jednego aktora, autor wyjątkowej pracy maturalnej pt „Czas mierzony teatrem”. To on było pomysłodawcą miejsca i jednym z organizatorów tego wydarzenia kultural-nego.

Czytanie poezji w rocznicę powstania z 1944 roku nie było jedynym celem tego wieczoru literackiego. Drugim zamierzeniem naszych gości było przedstawienie kamieńskiej publiczności idei wydania wielkiego romansu z czasów Powstania Styczniowego pod tytułem „Kochankowie Burzy”, autorstwa Elżbiety Gizeli Erban. Autorka powieści, ustami swoich przyjaciół, obecnych na spotkaniu w Kamieniu Pomorskim, szukała wsparcia w wydaniu książki. To było jej wielkim życiowym marzeniem.

Urodzona w 1939 roku pani Erban, zamieszkała na stałe w Bolesławcu na Dolnym Śląsku, od lat pracowała nad swoim dziełem o czasach Powstania Styczniowego. Zgłębiając wiedzę o zamierz-chłych czasach swojej rodziny, natrafiła na ciekawą historię swojej prababki, która stała się pierwowzorem dla postaci literackiej Niny Nałęczowskiej, głównej bohaterki powieści. Akcja książki rozgrywa się w sercu Powstania Styczniowego, czyli na Kielecczyźnie. „Kochankowie Burzy” – polska wersja „Przeminęło z wiatrem” to dzieło, w którym przeplatają się ze sobą sensacja i trudna miłość, poświęcenie i okrucieństwo, skazańcy i oprawcy. Wydarzenia trylogii rozgrywają się w tym samym czasie co słynna amerykańska powieść z czasów wojny secesyjnej
i zawierają ogromny ładunek emocji.

Rok 1863 to czas panowania cara Rosji Aleksandra II. Dwa słowiańskie narody – rosyjski i polski mordują się wzajemnie święcie przekonane o swoich racjach. Jej autorka jest prawnuczką powstańca styczniowego Władysława „Laszlo” Erbana walczącego pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego. Opowieści babci i mamy autorki stały się kanwą tej powieści, która powstawała przez 10 lat. Tyle czasu zabrało Pani Erban zbieranie materiałów historycznych do swego dzieła. Stąd tak wiele odwołań w tekście epopei do rzeczywistych wydarzeń i postaci.

Szczecińska poetka, Pani Barbara Dominiczak , dotrzymała słowa mówiąc o pomocy przy wydaniu „Kochanków Burzy”, książki, która była już napisana i czekała na druk w wersji elektronicznej. Dlatego cały dochód ze sprzedaży tomiku swojej poezji „63 dni Powstania Warszawskiego. Wiersze o Powstaniu. Empatią Pisane”, który promowała w kamieńskiej galerii sztuki Elżbiety Kostrzewskiej, przeznaczyła właśnie na ten cel. Wcześniej próbowała wraz z autorką trylogii zainteresować kilka wydawnictw sprawą wydania powieści drukiem, jednak przez długi czas żadne odpowiedzi stamtąd nie nadchodziły...

Po kilkunastu miesiącach od wyżej opisanego wydarzenia pani Elżbieta Erban, mówiąc o naszym mieście i sukcesie wydawniczym swojej książki stwierdziła...”to był rozruch; od Kamienia Pomorskiego się wszystko zaczęło”…

Spotkanie w Ecorosarium było zwieńczeniem pewnego etapu pracy grupy sympatyków jeszcze nieznanej szerszej publiczności, ale sugestywnie reklamowanej twórczości Elżbiety Gizeli Erban przez Barbarę Dominiczak, Mirosława Kasielewskiego, Zbigniewa Piaseckiego oraz panią prezes Związku Literatów Polskich w Szczecinie – Różę Czerniawską -Karcz, która razem a Rafałem Podrazą odwiedziła też Kamieński Dom Kultury jesienią 2014 roku.

Oprócz zbiórki pieniędzy na wydanie książki, obecny na spotkaniu Andrzej Jędrzejewski, też uczeń szczecińskiej samochodówki , obecnie dyrektor Domu Wczasów Dziecięcych w Między-zdrojach zainteresował sprawą wydania „Kochanów Burzy” Wydział Kultury Województwa Dolnośląskiego. Rozmawiał na temat pomocy z dyrektor bolesławieckiej biblioteki panią Haliną Majewską oraz posłem na sejm regionu Dolny Śląsk, byłym burmistrzem Gryfowa Śląskiego Olgierdem Poniżnikiem.

Ukoronowaniem starań zarówno autorki książki – pani Elżbiety Erban, jak i jej przyjaciół, z panią profesor języka ojczystego Barbarą Dominiczak na czele, było spotkanie promocyjne bibliofilskiego wydania tej pięknej powieści historycznej w Sali Teatralnej Klubu 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie w dniu 27 października 2015 roku, na które zaprosił Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie oraz Stowarzyszenie „Ziemia Bolesławiecka”, które dofinansowało dzieło. Nadmienić należy iż do szybkiego wydania tej książki przyczyniła się społeczna praca korektorska i redakcyjna pań Barbary Teresy Dominiczak oraz Łucji Kuriata-Lewickiej z Zespołu Szkół Samochodowych w Szczecinie. Cieszy również fakt, iż mieszkańcy naszego miasta chętnie włączyli się w realizację szczytnego celu. Autorka książki, na jej drugiej stronie dziękuje, między innymi, gościom wieczoru literackiego w dniu 20 września 2014 roku, które odbyło się w Ecorosarium w Kamieniu Pomorskim.


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Wtorek [17.11.2015, 20:04:04] • [IP: 213.238.105.***]

Ekorosarium to miejsce gdzie kutywuje się kulturę przez duże K. Pozdrawiamy Pania Elżbietę Kostrzewską i gartulujemy sukcesu. Wyraz uznania dla pani Elżbiety Erban i Barbary Dominiczak

Gość • Wtorek [17.11.2015, 19:18:00] • [IP: 5.174.41.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Wtorek [17.11.2015, 17:12:02] • [IP: 37.47.46.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Wtorek [17.11.2015, 16:48:52] • [IP: 83.20.70.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Oglądasz 1-4 z 4
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Gmina Międzyzdroje: Lubin świętuje 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego! 17 maja w Grodzisku odbędzie się festyn historyczny z pokazami wojów, wykładem prof. Sikorskiego i atrakcjami dla całych rodzin. Start o 15:00 – nie zabraknie walk, muzyki, ognia i zabawy! ■