POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [16.11.2015, 12:14:56] • Kamień Pomorski

19 listopada 2015r. - „Światowy Dzień Rzucenia Palenia”

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada za sprawą amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przynajmniej przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia.

Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem w 1977 r. uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Z czasem idea ta przyjęła się w innych krajach, a w  1991 r. także w Polsce.

Akcja skierowana jest zarówno do palaczy, jak i osób niepalących, po to aby zachęcić palaczy do rzucenia palenia, a tych co nie palą utwierdzić w przekonaniu, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia samego palacza i osób przebywających w jego otoczeniu.
Nie pal; jeśli palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.

Bez względu na wiek rzucenie palenia zawsze się opłaca.
Co zyskujesz rzucając palenie już dziś?
1) Będziesz otrzymywać więcej tlenu i będzie Ci się łatwiej oddychać;
2) Będziesz mieć więcej energii;
3) Zmniejszy się ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych i częstość kaszlu;
4) Poprawi się Twoja kondycja fizyczna i psychiczna – zwiększy się odporność na stres i przeciwności;
5) Potrawy będą pachniały i smakowały lepiej;
6) Twoje skóra i paznokcie będą w lepszym stanie, będziesz mieć mniej zmarszczek;
7) Twoje ubrania, włosy i mieszkanie będą pachniały ładniej;
8) Oszczędzasz pieniądze, które będziesz mógł przeznaczyć na inne cele.

Z badań TNS Polska wynika, iż zmniejsza się odsetek regularnych palaczy z 31% w 2011r do 24% w 2015r. to jednak ¼ społeczeństwa nadal pali tytoń. E-papierosy używa zaledwie 3% ogółu Polaków. Tylko 1% Polaków jest przekonanych o ich skuteczności w rzuceniu palenia.
Faktem jest, iż około 90% chorych na raka płuc to palacze.

Mimo to:
¼ społeczeństwa nałogowo pali papierosy,
tylko 35% palaczy chce podjąć próbę porzucenia nałogu,
co czwarty Polak przyznaje, że pali w obecności, a co ósmy pali w obecności kobiet w ciąży, tylko 31% palaczy zetknęło się z informacjami na temat rzucenia palenia u lekarza POZ, a 37% Polaków nigdy nie zetknęła się z żadną informacją na temat możliwości rzucenia palenia

Na podstawie badań TNS w 2015r. określono wizerunek dzisiejszego palacza:
nie planuje rzucić palenie (65%)
nie podejmował w ostatnim roku prób rzucenia palenia (71%)
59% zaczęło palić w wieku 15-19 lat,
53% nałogowych palaczy wśród bezrobotnych,
49% osób palących, pali co najmniej paczkę papierosów dziennie,
42% to osoby o niskim dochodzie (do 1500 zł w gospodarstwie domowym)
40% osób, które oceniają swoją sytuację finansową jako złą, to regularni palacze,
30% osób z wykształceniem podstawowym oraz 34% osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym, to regularni palacze,
Częściej palaczami są mężczyźni niż kobiety (31% wobec 18%)
Mimo widocznych sukcesów w walce z epidemią palenia tytoniu, niepokojącym problemem jest duża pobłażliwość i tolerancja w stosunku do palenia papierosów.

W porównaniu z picem alkoholu i zażywaniem środków psychoaktywnych, palenie tytoniu należy do zjawisk najbardziej tolerowanych społecznie. Prawie 50% Polaków uważa, że ludzie przestrzegają zakazu palenia tytoniu w miejscach publicznych. Nie istnieje bezpieczny poziom zagrożenia biernym paleniem. W blisko 40% domów Polaków pali się tytoń. Większość palaczy deklaruje również, że zdarza im się palić w obecności dzieci i kobiet ciężarnych.

W ramach akcji „Rzuć palenie razem z nami” w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Wolińskiej 7 b w Kamieniu Pomorskim 19.11.2015 od godz. 10.00 do 13.00 będzie wykonywane bezpłatne badanie poziomu tlenku węgla
w wydychanym powietrzu.

Skutki zdrowotne ekspozycji na tlenek węgla są dobrze znane. Łagodne objawy narażenia mogą obejmować ból głowy, zawroty głowy, zmniejszoną czujność, zmniejszoną koordynację ręka-oko, osłabienie, splątanie, dezorientację, senność, ból w klatce piersiowej (u chorych na serce), nudności i zaburzenia widzenia. Większe lub długotrwałe narażenie może powodować utratę przytomności i śmierć.

Opracowała Antonina Kawecka – starszy asystent OZiPZ


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach serdecznie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie świąteczne dla dzieci i całych rodzin. W sobotę, 21 grudnia 2024 roku o godzinie 10:30, odbędzie się spektakl zatytułowany „Świąteczni Goście Elemelka”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, co czyni je jeszcze bardziej dostępnym dla wszystkich mieszkańców i turystów odwiedzających Międzyzdroje w okresie przedświątecznym ■ Rusza długo wyczekiwana przebudowa drogi wojewódzkiej nr 102 na odcinku Trzebiatów – Kołobrzeg. Przebudowa będzie prowadzona na odcinku o długości około 22 km. Same roboty budowlane mają tu kosztować prawie 113 mln zł. Główne roboty budowlane rozpoczną się wiosną, wtedy mogą się też pojawić większe utrudnienia w ruchu na tej drodze ■