Niepowtarzalność dzieł Chopina w znacznym stopniu wynika z inspiracji muzyką ludową. Zwyczajowo jednak oba te zjawiska funkcjonują w odmiennym kontekście i należą do różnych tradycji wykonawczych. Program "Chopin na ludowo" narodził się z chęci przełamania tego stereotypu, jest wynikiem zupełnie nowe spojrzenia, sprowadzającego muzykę ludową i "Mazurki" Chopina do wspólnego mianownika. Obok utworów Chopina zaaranżowanych na tradycyjne polskie instrumenty, koncerty Zespołu Polskiego obejmują unikalne pieśni, mazury, oberki, kujawiaki i polki z mazowieckich nizin, z miejsc, które we wczesnej młodości odwiedzał kompozytor. Są to utwory, których echo słyszymy w kompozycjach Chopina, takie które mogły być inspiracją dla jego twórczości.
Zostanie również wykonanych kilka utworów w konwencji world music z projektu "Chopin na 5 kontynentach" - próby spotkania międzykulturowego, którego główną osią są wybrane dzieła wielkiego polskiego kompozytora, z wykorzystaniem instrumentarium etnicznego świata.
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Zakochany Chopin. Inspiracje mazowieckie” realizowane we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.