POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [05.11.2015, 17:28:12] • Dziwnów

A teraz może troszkę wspomnień

 A teraz może troszkę wspomnień

fot. Organizator

Zapraszamy do letnich wspomnień - otóż 16 lipca br. odbyła się u nas w Bibliotece w Dziwnowie fantastyczna impreza - „POLSKI GALOPEM. ZAPRASZAMY NA WAKACJE Z OJCZYSTYM”.

16 lipca w Dziwnowie odbyło się l spotkanie ze znawcami polszczyzny, prowadzony pod hasłem „Polski galopem. Wakacje z ojczystym”.

Było to całodzienne wydarzenie, podzielone na dwie części, w których wzięli udział wybitni językoznawcy, znani felietoniści, artyści oraz autorzy książek dla dzieci i młodzieży.

 A teraz może troszkę wspomnień

fot. Organizator

Pierwsza część, przeznaczona była dla dzieci i młodzieży, poprowadziła ją dr hab. Agnieszka Frączek – która w swoich zabawnych wierszach rozprawia się z błędami językowymi, oraz Barbara Kosmowska – autorka nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży. Ponadto lekcji retoryki dla dzieci udzieliła dr Aneta Załazińska, współautorka (wraz z Michałem Rusinkiem) książki „Co ty mówisz?! Magia słów czyli retoryka dla dzieci”. Była to też okazja do poznania w błyskawicznym tempie, przy pomocy animowanych filmów, dziejów polszczyzny, przedstawionych przez dr Izabelę Winiarską i Jarosława Górskiego.

W drugiej części widzielismy prof. Jerzego Bralczyka i profesora Jana Miodka w rozmowie z Michałem Ogórkiem i gościnnie dr hab. Katarzyną Kłosińską, którzy zastanawiali się nad tym, czy najlepiej na świecie po polsku mówią właśnie Polacy. Kolejne spotkanie organizatorzy zaplanowali z wybitną aktorką a także autorką książek Zofią Kucówną, która przeczytała wybrane fragmenty z XI Księgi „Pana Tadeusza”. Na koniec wieczoru w wykonaniu Krystyny Czubówny – ulubionej lektorki Polaków , usłyszeliśmy baśnie z autorskiej wersji „Baśni” braci Grimm w opracowaniu Philipa Pullmana, które zostały na nowo opowiedziane prostym, precyzyjnym językiem.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja „Zatrzymać Czas”. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty - dodaj do ulubionych 2015”.

UDZIAŁ WZIĘLI:

PROF. JERZY BRALCZYK
Specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki, wykładowca uniwersytecki, Członek Prezydium Rady Języka Polskiego PAN oraz Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. Autor wielu książek poświęconych problematyce językowej (m.in. „Wszystko zależy od przyimka” razem z prof. Andrzejem Markowski i prof. Janem Miodkiem oraz najnowsza„500 zdań polskich”). W Polskim Radiu można go usłyszeć w popularnej audycji „Słowo o słowie”.

 A teraz może troszkę wspomnień

fot. Organizator

KRYSTYNA CZUBÓWNA
Dziennikarka i prezenterka telewizyjno-radiowa, niezrównana lektorka filmów przyrodniczych. Przez wiele lat współpracowała w TVP 2 z Panoramą. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich głosów. W 2001 otrzymała tytuł Mistrza Mowy Polskiej w programie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

DR HAB. AGNIESZKA FRĄCZEK
Językoznawca i germanistka. Autorka poezji dziecięcej, w której wyzyskuje twórczą moc słowa i bawi się językiem. Pisze m.in. o homofonach, frazeologizmach i przysłowiach. W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi. Mieszka w Warszawie z mężem Michałem, córką Weroniką i labradorką Daszeńką, a od niedawna także ze stadem kotów: Zakrętką, Kolesiem, Franciszką (zwaną Fisią) i Asem.

JAROSŁAW GÓRSKI
Dziennikarz i recenzent literacki, autor książek popularnonaukowych i wielu książek edukacyjnych dla dzieci. Napisał ponad 1000 artykułów popularyzujących różne dziedziny humanistyki. Redaktor literatury oraz publikacji naukowych i popularnonaukowych. Wieloletni nauczyciel w szkołach gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i wyższych; prowadzi wykłady propagujące literaturę, sztukę i humanistykę a także umiejętności dziennikarskie wśród dorosłych (m.in. na Uniwersytetach Trzeciego Wieku).

DR HAB. KATARZYNA KŁOSIŃSKA / GOŚCINNIE
Językoznawca, pracownik naukowy na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz naukowy Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Popularyzatorka wiedzy o języku – od 2004 r. współpracuje z Programem III Polskiego Radia, w którym prowadzi audycje poświęcone polszczyźnie (obecnie z Kubą Strzyczkowskim). Autorka wielu publikacji naukowych oraz popularyzujących polszczyznę (m.in. „Co w mowie piszczy“ na podstawie audycji radiowych).

BARBARA KOSMOWSKA
Autorka książek dla dorosłych i młodszych czytelników. Laureatka pierwszej nagrody w konkursie na „Dziennik polskiej Bridget Jones” za „Teren prywatny”.
Jej powieść dla nastolatek „Buba” wygrała konkurs „Uwierz w siłę wyobraźni” i została nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2003”, a „Pozłacana rybka” dostała I nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

ZOFIA KUCÓWNA
Wybitna aktorka teatralna i filmowa, były wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, autorka książek. W latach 1955-57 występowała w Teatrze Młodego Widza w Krakowie,
w latach 1957-59 w Teatrze im. Osterwy w Lublinie. Od 1959 aktorka scen warszawskich: Teatru Powszechnego, Teatru Ateneum, Teatru Narodowego, a od 1986 roku Teatru Współczesnego. Występowała w wielu sztukach reżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza Jej dorobek telewizyjny to m.in. kilkadziesiąt ról w Teatrze Telewizji.

PROF. JAN MIODEK
Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego, popularyzator wiedzy o języku polskim, doktor honoris causa Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego i Uniwersytetu Opolskiego. W latach 1987-2007 prowadził cotygodniowy program telewizyjny „Ojczyzna polszczyzna”, od 2009 – cotygodniowy program telewizyjny „Słownik polsko@polski”. Z gościnnymi wykładami wyjeżdżał do Niemiec, Czech, Słowacji, Szwecji, Danii, Austrii, USA, Kanady i na Litwę.

MICHAŁ OGÓREK
Dziennikarz, felietonista, krytyk filmowy i satyryk – mistrz dowcipu, elokwencji i ironii, autor prześmiesznych felietonów w „Gazecie Wyborczej”. Popularny komentator życia codziennego Polaków. Autor wielu książek, w tym najnowszej – „Polska Ogórkowa. Podręcznik dla wszystkich klas” oraz, napisanej wspólnie z Jerzym Bralczykiem –„Kiełbasa i sznurek”. Odznaczony w 2014 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

DR. IZABELA WINIARSKA-GÓRSKA
historyk języka Uniwersytetu Warszawskiego, autorka publikacji językoznawczych. Współautorka, wraz z Jarosławem Górskim, serii filmów animowanych pt. „Błyskawiczne dzieje polszczyzny”. Animacja rysunkowa powstała w ramach programu „Ojczysty - znam, lubię, szanuję” i ukazuje najistotniejsze momenty i zjawiska w dziejach języka polskiego.
DR. ANETA ZAŁAZIŃSKA
Językoznawca, adiunkt w Katedrze Teorii Komunikacji na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowca Podyplomowego Studium Retoryki UJ. Autorka publikacji o tematyce językowej, m.in.: „Retoryka podręczna” i „Retoryka codzienna” (współautor: Michał Rusinek). Wraz z Michałem Rusinkiem napisała książkę dla dzieci „Co ty mówisz?! Magia słów czyli retoryka dla dzieci”. Juror konkursów krasomówczych.

Pozwolimy sobie przypomnieć program minionej imprezy:
PROGRAM
I CZĘŚĆ / DZIECI I MŁODZIEŻ
10.00 – 10.45
ZABAWY ZE SŁOWAMI / dr hab. Agnieszka Frączek
dzieci 5-10 lat
Prowadząca tłumaczy, posługując się żartobliwymi przykładami, czym są frazeologizmy
i przysłowia: wspólnie z dziećmi poszukuje wyrazów wieloznacznych. Wpuszcza słuchaczy w maliny, nabija w butelkę i wyprowadza w pole. A wszystko po to, by zachęcić do większej dbałości o polszczyznę, uwrażliwiać na nią.

10.45 – 11.30
CZY RODZICÓW DA SIĘ PRZEKONAĆ? MAGIA SŁÓW CZYLI REOTORYKA DLA DZIECI / dr Aneta Załazińska
dzieci 7-12 lat
Jak to jest, że opowieści Jolki można słuchać godzinami? Dlaczego tylko Bartek potrafi z
nauczycielami załatwić każdą sprawę? Autorka książki „Co ty mówisz?! Magia słów czyli retoryka dla dzieci” (współautor Michał Rusinek) zna odpowiedź na te i inne pytania – nauczy dzieci, jak przekonać innych do swojej racji, jak pokonać stres przed występem, jak zabawić kogoś rozmową, a nie zagadać na śmierć.


11.30 – 12.00
WAKACJE Z PANNĄ FOCH / Barbara Kosmowska
dzieci i młodzież 10-14 lat
Pisarka oprowadzi po świecie bohaterów literackich i opowie o swojej najnowszej książce „Panna Foch” i Poli. Po przeprowadzce do Wiśniowej Góry Pola zdecydowanie traci humor. Co można robić w fasolowym raju, gdzie tata zamierza zostać hodowcą roślin strączkowych, mama robi bezpłatny przegląd zębów sąsiadom, bliźniaki malują dom na buraczkowo, a Czarny Kieł dzielnie im pomaga w znaczeniu farbą nowego terytorium? Książka aż iskrzy się od ważnych pytań.

12.00-12.45
BŁYSKAWICZNE DZIEJE POLSZCZYZNY / dr hab. Izabela Winiarska, Jarosław Górski
dzieci i młodzież 10-14 lat
Multimedialna lekcja historii języka polskiego połączona z pokazem animowanych filmów. Słuchacze dowiedzą się z nich m.in. o tym: jak mówili nasi przodkowie, kiedy powstał język polski, co to znaczy polszczyzna sarmacka, jak są najstarsze zabytki języka polskiego, dlaczego język się zmienia.


II CZĘŚĆ
18.00-18.30
PAN TADEUSZ, KSIĘGA XI / Zofia Kucówna
Kto słyszał, jak Zofia Kucówna czyta wspaniałe teksty z „Pana Tadeusza”, ile wkłada w to siły, energii, temperamentu, ten nie zapomni tych strof do końca życia. Bo Kucówna jest czarodziejką słów. Mistrzowska literatura w mistrzowskim wykonaniu.

19.00-20.00
ROZMOWY NA POZIOMIE O JĘZYKU NA POZIOMIE / prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek, Michał Ogórek; gościnnie dr hab. Katarzyna Kłosińska
Spotkanie na szczycie w rozmowach na szczycie o języku polskim i nie tylko. Jak mówić po ludzku i po polsku w epoce internetu, sms-ów, głupich reklam i bełkotliwych mediów – opowiada profesorski duet Jerzy Bralczyk i Jan Miodek w rozmowie z Michałem Ogórkiem i Katarzyną Kłosińską.

20.00-20.30
BAŚNIE BRACI GRIMM BEZ CENZURY / Krystyna Czubówna
Ulubiona lektorka Polaków przeczyta fragmenty z autorskiej wersji „Baśni” braci Grimm w opracowaniu Philipa Pullmana, które zostały na nowo opowiedziane prostym, precyzyjnym językiem, pozbawionym czułostkowości, infantylizmu i pseudoliterackich ozdobników. Nabrały dzięki temu ogromnej siły. Porywające. To uczta dla zardzewiałej wyobraźni dorosłych.

 A teraz może troszkę wspomnień

fot. Organizator

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty - dodaj do ulubionych 2015”.

I oczywiście wszystko odbyło się zgodnie z planem co można zaobserwować w naszej Galerii Zdjęć na Facebook Biblioteki– jesteśmy bardzo dumni bo w naszych skromnych progach gościliśmy już tych wspaniałych Gości po raz drugi, pierwszy raz w roku 2014 i teraz w 2015.
Jeśli tylko będzie okazja spotkamy się znowu i oczywiście powiadomimy o tym wszystkich naszych przyjaciół i zainteresowanych gości. Zapraszamy do oglądania zdjęć – wspanialej pamiątki po lecie 2015 w naszej bibliotece.

Alina Cygal Sobhi.
od 2004 roku w III Programie Polskiego Radia
_ rzeczoznawca Ministerstwa Edukacji Narodowej,
biegły sądowy
_ od 1999 Rady Język Polskiego
przy Prezydium PAN


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Dziwnowianka. • Czwartek [05.11.2015, 17:59:37] • [IP: 83.20.67.***]

Bardzo miłe spotkanie, tyle znanych ludzi w naszym mieście. Byłam razem z moimi wnukami i świetnie się bawiliśmy. Fajnie, że możemy spotykać ludzi których znamy z TV. Dziękujemy. Nasza biblioteka działa bardzo prężnie i co rusz oferuje nam coś ciekawego.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W środę, 16 kwietnia, Biblioteka Publiczna w Wolinie zaprasza na rodzinne warsztaty wielkanocne pt. "Batikowe pisanki". Uczestnicy zajęć wspólnie wykonają tradycyjne pisanki metodą batikową – czyli zdobiąc jajka gorącym woskiem i barwnikami. Warsztaty odbędą się w dwóch turach: o godz. 10:00 oraz 16:00 ■